Cemas, İeyho, Nibas Hisselerinde Neler Oluyor?

Borsa İstanbul'a son dönemde damgasını vuran hisseler arasında ilk göze çarpan Rıza Kutlu Işık'ın sahibi olduğu İeyho, Nibas, Cemas hisseleri oldu. Son günlerde Cemas hisselerinde yeniden hareketlilik başlaması trende girmeyen son hisse için operasyon başlangıcı anlamı mı taşıyor?

Cemas, İeyho, Nibas Hisselerinde Neler Oluyor?
20 Şubat 2019 Çarşamba 10:47

Geçtiğimiz yıl aralık ayında 0,21 seviyelerinde seyreden ve borsa kulislerinde iflas söylentileri konuşan Işıklar Enerji hisseleri herhangi bir sebep gösterilmeksizin piyasa algısı oluşturarak bir ayda yüzde 500 prim yaseviyeden kar satışları yapılmaya başlandı. Şuan harekete aşladığı seviyenin yüzde 350 üzerinde ve pazarlığa açık bir pozisyonda bekliyor. İeyho hisselerinde bu denli yükselişe sebep olacak herhangi bir açıklama bulunmuyor. 

İeyho hisseleri Grafik;

Nibas 

Geçenyıldan bu yana yüzde1000 üzerinde prim yapmış bu kadar büyük bir yükselişe sebep olacak herhangi bir açıklama bulunmuyor. Harkete başladığı seviyeler 0,61 kademeleri iken birden bire 7 lira seviyelerini test etti. satış yemeye devam eden hisse de elinde kalan malları çıkarmaya çalıştığı borsa kulislerinde söylenen konuşmalar arasında yer alıyor.

Nibas hisse grafiği;

Cemas Hisselerinde durum farklı değil . Sosyal medyada ve internet sitelerinde pazarlanan Cemas hisseleri istedikleri seviyelerden satan spekler binlerce insanı mağdur etti ve hatta ülke genelinde açlık grevlerine kadar hakları çin mücadele ettiler. Borsazamanı olarak Cemas hisselerinin pazarlandığını internet sitelerinde Cemas hisselerini hayali haberler ile yükseltmeye ve pazarlamaya çalşanları deşifre ettik.

Nibas hisselerinden çıkıyor, İeyho ve Cemas hisslerini saldıryorlar!

Büyük yükselme primi gösteren hisselerin Rıza Kutlu Işık'ın sahibi olduğu firmalara ait olması garip tesadüf. Buna rağmen bu kez sosyla medyada bir çok kez rastlanacağı gibi Nibas hisseleri halen pazarlama gayreti içinde olan "Sahte Hesaplaré ile mal çıkışı organize ediliyor.

Rıza Kutlu Işık'ın Sabıkası Kabarık!

"Işıklar Enerji ve Yapı Holding, Niğbaş Çimento, Çemaş ve Usaş Uçak Servisi gibi halka açık şirketlerin patronu olan Rıza Kutlu Işık’ın borsa sicili çok kabarık. Usaş Yatırım Holding yüklü miktarda hisse satışı gerçekleştirdikten sonra hissede sert fiyat hareketleri yaşanmış, SPK yapılan işlemler nedeniyle çok sayıda isim ve patron Rıza Kutlu Işık hakkında 6 ay işlem yapma yasağı getirmişti. Rıza Kutlu Işık’ın sadece kendi şirketi Çemaş’da değil Adese hisselerinde de işlem yaptığı ortaya çıkmıştı. SPK, bu yıl haziran ayında yapılan incelemelerde ‘Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği’ kapsamında çok sayıda isim ve Chalet 63 Ltd. unvanlı kuruluş ve Rıza Kutlu Işık hakkında 6 ay geçici işlem yapma yasağı uygulanmasına karar vermişti.
İsmi sık sık Borsa manipülasyonlarıyla anılan Rıza Kutlu Işık hakkında SPK, manipülasyon suçlamasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. 2013 yılı sonunda Rıza Kutlu Işık hakkında manipülasyon suçlamasıyla dava açıldı. Geçen yıl yine kendi hisselerinde ve Adese’de işlem yaparken yakalanan Rıza Kutlu ışık hakkında tedbir kararları alındı. Grup şirketlerini birbirine borçlandıran, kendi aralarında Hisse devirleri yaparak yapıyı karmaşık hale getiren Işıklar Grubu, Borsa İstanbul tarafından da uyarılmıştı. Karmaşık yapıyı sadeleştirmesini isteyen Borsa İstanbul, şirketlerin kendi aralarındaki borçlarını da zamanında ödememesi halinde bazı yaptırımlar uygulayacağını açıklamıştı. Grubun uzun süredir ortak satışı yapmak için fırsat kolladığı biliniyor."

Rıza Kutlu Işık Kim dir?

"Bartın 1963 doğumludur. 1981 yılında Northfield Mount Hermon School (Amerika) Lisesinden 1985 yılında da Boğaziçi üniversitesi ekonomi bölümünden mezun olmuştur.

1983 yılında girdiği IŞIKLAR Holding Yönetim Kuruluna 1990 yılında başkan olmuş ve 1990 yılında itibaren IŞIKLAR Holding’e bağlı, ortaklığımız IŞIKLAR Enerji ve Yapı Holding de dahil tüm grup şirketlerinin yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Akif - 1 yıl önce
Yola devamlılardan yola devam edecek elbette
Avatar
Hulusi - 1 yıl önce
Nibas hissem var suan satisini bi türlü yapamıyorum hata veriyor neden acaba
Avatar
Kpt - 5 ay önce
Alıcı yoktur spekli hisseye
Avatar
Nurten biber - 2 ay önce
Benim de ışıklardan umudum var inşAllah düzelir yoksa çok zararim var sonuna kadar beklemek zorunda kaldım