Borsanın Pazarlamacı Çeteleri

Sermaye piyasalarını ele geçirmiş bu çeteler kim? Kimlere hizmet ediyorlar? Aracı Kurumlardan müşterilerin bilgileri mı sızdırılıyor? Kim hangi patrona çalışıyor? Şirket patronlarının piyasalardaki "tasmalı" olarak adlandırılan "ayakçı"ları kim? Tecrübeli borsacı tüm bu soruların cevaplarını verdi?

Borsanın Pazarlamacı Çeteleri
21 Mayıs 2019 Salı 11:45

Yılların tecrübeli borsacısı anlattı. "Borsada güvenilir kişi bulmak zor!
 
 İsmi bizlerde saklı kalmak koşuluyla görüşlerini aldığımız borsa dünyasının en önemli kulisçilerinden biriyle "borsa ve insan temalı" söyleşi gerçekleştirdik. Borsa da yapılan manipülatif işlemlerden tutunda aracı kurumların yatırımcıların bilgilerini nasıl paylaştıklarına kadar bir çok tezgahı öğreniyoruz.
 
 Kaç Yıldır Bu Piyasalardasınız? 
 
 "Sanırım 20 yıl olmuştur. Bu camiada beni tanırlar bende onları tanırım, ama şuan isim telafuz etmemize gerek yok"
 
 Geçmişten günümüze borsada işlem yapan bir çok spekülatörü tanıdığınızı söylediniz, eskilerden kimse varmı piyasalarda işlem yapan? 
 
 Evet. Var, Bir kaç kişi halen daha borsaya büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor. Onlar bu piyasaarın bel kemiği konumunda yatırımları halen devam ediyor. 
 
 Sizce sermaye piyasalarında yatırımcılar nelere dikkat etmeli, son günlerde bir çok kanalda gerek yeni halka arzlar ile gerek manipülatif haberler ile bir çok hissede yatırımcıları yanıltıcı haberler yapılarak hisse pazarlanıyor.!
 
 Önceden bu tür haberler ile hisse pazarlanmazdı, şimdi bir çok şirket sahibi ve manipülatör bazı medya unsurlarıyla anlaşarak hisseleri pazarlıyor. Yatırımcı bunlara kanmamalı medya organlarında görülen hisseler ile mal alınmaz, 
 
 Nasıl Yani!
 
 Borsaya kote bir şirket medya organlarında şuraya şöyle yatırım yaptı, buradan böyle gelir elde etti, yada burada tesis açıyor haberleri duyarsanız o şirketin hisselerinden uzak durun, pazarlanıyordur!
 
 Bu konuyu biraz açar mısınız?
 
 Borsada manipülatörler şirketlerin yapacağı yatırımları şirket içerisinden yada bazı kanallardan diğer yatırımcılardan önce öğrenir ve o şirket hisselerini yapacağı o yatırımı yada haberin açıklanmasına kadar satın alır, ardından haberin açıklanması ile beraber satar. 
 
 Evet bu çok masum görünüyor?
 
 Aslında işin içerisi öyle değil patron ve manipülatör beraber hareket ederek hisseleri pazarlamak için bu tür haberler de çıkarabiliyor. Örneğin daha önce alınmış bir ruhsatta yenileme yapıldığında çok bir ruhsat alınmış gibi haberler yapılarak hissede izlenim bırakılması sağlanıyor. 
 
 Bu işlemleri yapan tanıdıklarınız ismini verebilecekleriniz var mi?
 
 Evet. son dönemde borsa, gündem sitesinde bu tür haberler sıkça görüyorum, Özellikle küçük yatırımcıyı pazarlanacak hisselere çekmek isteyen haberler var. Bunlar yanlış ve şirket yandaşı haberler. Yatırımcı Sermaye piyasalarının namusudur. Bu işi yapan herhangi bir parçası olan herkes yatırımcıların hakkını gözetmek zorundadır. 
 
 Dikkatiniz çeken başka haberler oldu mu? 
 
 Bahsetiğim sitede Balıkçı Orhan dedikleri bir ayakçı var. aradaki işleri o kişi halleder. Tanıdığım bir çok şirket sahibi ve spekülatörü hisseleri aleyhine haberler yapmakla korkutarak reklam adı altında para alır. Bir çok kişiden aldığı bu paralara şahit oldum. Hatta geçenlerde bir iş adamı itiraf etti. Benden şantajla para aldı şeklinde. 
 
 Devam Edin,
 
 Aracı kurumlar ve Borsa İstanbul'da tanıdıkları var büyük yatırımcıların bulunduğu tahtaları ona ileten "dostları var" bu şekilde hangi tahtada kimin nasıl işlem yaptığını görebiliyor. 
 
 Bu söyleminiz korkutucu bir şey, aracı kurum kişisel verileri ve bir müşterisinin hesap bilgilerini, özel bilgileri mi paylaşıyor? 
 
 Evet, aynen öyle Balıkçı Orhan'ın iş yaptığı aracı kurumların tamamıyla reklam adı altında farklı ilişkileri var. Zaten Balıkçı Orhan, şirket sahiplerinin yanında ve bazı kurum yetkililerinin yanında "SPK Benim", "piyasalarda ben ne dersem o olur" gibi söylemlerini duymayan kalmadı. Örneğin bir haberi var kendi sitesinde yazmış birisini yalandan sorguya çekiyor ülkenin kolluk kuvveti kendisi gibi göstererek. Adama soru yöneltiyor "Gedik'e sen gitmişsin para almaya diyor" bir diğerinde da başka birine sen aramışsın o aracı kurumu diyor! 
 
 Bu Anlattıklarınız ispatlayabilir misiniz?
 
 Kendi sitelerinde bu anlattıklarımızı görebilirsiniz. Bir kişinin gideceği kurumu siz o kişi dışında ancak gideceği yerden öğrenebilirsiniz. Bu gibi kurumlar büyük yatırımcıların hesap bilgilerini işlem yaptıkları bir çok hisseyi Balıkçı Orhan ile paylaşıyor. Orhan'da bu yatırımcıları bir şekilde tehdit ederek avanta koparıyor. 
 
 Hangi hisseleri pazarladılar şimdiye kadar biliyor misiniz, su an hangi hisseler pazarlanıyor gördükleriniz, duyduklarınız, bildiklerinizi anlatır mısınız? 
 
 Evet geçmişte hisseler zaten pazarlanmış onlardan bahsetmek gerekmiyor. Şimdi bu önümüzdeki üç aylık dönem de pazarlayacakları hisselerden bildiklerimi paylaşacağım, bu hisseler ucuz maliyetten alıp şuan Balıkçı Orhan, Mecnur Çolak, geçmişte çalıştığı kurumu bile dolandırmış Yeşim Belensay adı altında hisse pazarlayan kişilerin ve adını ilk kez duyacağınız dolandırıcılardan oluşan çetenin satmaya başlayacağı paylardan bahsedeceğim. 
 
 Özel bir sebepten dolayı söyleşimiz burada kesiliyor, yarın kimler hangi hisseleri pazarlayacak?
 
 Türkiye'nin en büyük şirketlerinden birisinin sahibi milyonlarca lotu bir günde nasıl elden çıkardı?

Kör seansta kimlerin avantası hisse olarak ödendi? 

Borsadaki çeteler kimler? 

Tüm Bu Soruların cevapları yarın sizlerle,

2. Bölüm 

Hangi Hisseleri Pazarlayacaklar? Devam edebilirmisiniz.. 

ADESE pazarlayacaklar, Balıkçı Orhan Mecnur Çolak patronun 80 milyon lotunu piyasaya sürecek anlaşma yapıldı satılmaya başlamıştır bile, ardından bedelli yapılacak, 

Bunları Zaten Biliyoruz haberlerini okuyucularımızla paylaştık, 

Sonrası önemli olan Adese bedelli isterken İTTFH pazarlayacaklar aynı şekilde patronun malını satacaklar yine aynı grup Balıkçı Orhan vs.. bedelli ile Adese hisselerinin bağlı olduğu İttifak Holding hisselerine talep oluşturarak elden çıkaracaklar.

ADESE ve İTTFH Hisselerini öğrenmiş olduk bizleri ve yatırımcıları bilgilendirmek istediğiniz başka hisseler varmı? 

NİBAS hisselerini satacaklar muhtemelen mayıs sonunda endeksin kötü oluşu engelliyor yoksa şimdiye kadar satmışlardı. Böyle endekslerde tahtalara alıcı gelmez!

AVOD hisslerini pazarladılar ama yeniden yapacaklar , ayrılma bedeli 2,80-3,00 lira üzeri haberleri yaparak  1,90-2,20 arasında al sat yapacaklar. AVOD hantal bir hisse kolay kolay kaldırılmaz geçenlerde haberleri yapılmıştı Balıkçı Orhan, ayrılma fiyatı 2,8 tl olarak hesaplamış o arada M.A. isimli Spekülatörün malını sattırdı. Haberleri KAP kayıtlarında var, isteyen bakabilir, 

VERUS hisselerinde aynı ekip sıkça bu tür pazarlama faliyetlerine girmiştir. Borsa,gündem sıkça bu hissenin ve bağlı olduğu şirketin haberlerini çok büyük başarılar gibi haber yapar. Geçen yıl iki kez pazarladılar bu yıl yine yapacaklar. 

İhlas Holding hisselerinde yine aynı ekip mafya paralarıyla işlem yapan manipülatörün malını satacak, Balıkçı Orhan ve sitesi manipülatörden haber bekliyor. 

Bu işlemlerden eminmisiniz?

Evet, bunları çok iyi tanırım bunlar bu işlerden paranın tadını aldılar, Balıkçı Orhan çobanlık yapardı, mesleğini kötülemekten değil sadece bu işlerde ki vasıfsızlığından bahsediyorum. sonra bu avantalar ile para gördü gözü devam etti, her yeri tehdit şantaj, örgüt işleri oldu. 

Örgüt İşleri Derken?

Bildiğim kadarı ile hakkında bir takım soruşturmalar devam ediyor. Bu konuda ilerleyen günlerde bazı haberler alınabilir. Yatırımcıları korumak adına bildiklerimi anlatmaya devam edeceğim aslında daha söylenecek çok hisse var ama şimdilik bunlar benim bildiklerim ve piyasanın gördükleri. 

SPK hakkında söylemek istedikleriniz var mı? 

SPK sorunsuz çalışan bir kurumdur, Başkanı bu işin içinden gelmii bir insandır ama TSPB sıkıntılıdır. Balıkçı Orhan o birlikte etkisi çok büyüktür. Oraya geldiği zaman kendisini SPK'nın sahibi zanneder üyelere" buralarda SPK'benim, ben ne istersem o olur" gibi söylemleri defalarca olmuştur. Eski başkanı ile arası çok iyidir, zaten yeni başkanı da Balıkçı Orhan işaret etmiş, eski başkan onaylamış. 

Bu konuya detaylı gireceğiz.

Söyleşimizi yine özel bir sebepten dolayı burada bitiriyoruz. Bu hafta çok önemli bir dosyayla sizlerle oalcağız.

Yarın, müşterilerinin kişisel bilgilerini 3. Kişiler ile paylaşan ve bundan rant sağlayan Aracı Kurum Sahibi Kim? Spekülatörlerin hesaplarında yapılan işlemleri 3. kişilere para karşılığı satan Aracı Kurum! 

Yarın Sizlerle.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kamber - 5 ay önce
M.a isimli dolandırıcı kim.yanında hangi ayakçıları var hangi şirket ortağı var.bunları merak ediyoruz.birde yatırımcının zorda kalmasına yetkili kurumlar nasıl müsade ediyor.
Avatar
Angaralı - 5 ay önce
Belensay tam bir Pazarlamacı dolandırıcıdır
Avatar
Mücahit - 5 ay önce
Ya Allah aşkına Adese bugunde yüzde 20 düştü.küçük yatırımcı yanıyor.buna bir dur deyin.kim satıyor bu kadar hisseyi.ittifak ta çok dolap lar döndüğü artık herkesin dilinde.sayın uzmanlar bunu bir araştırın
Avatar
Ali kılıçkeser - 5 ay önce
Türkiye’de borsa mesela Almanyadaki DAX gibi yürümüyor,
Almanya’da yatırımcı hisseyi şirkete ortak oluyorum diye alıyor,Türkiye’de borsada hisse alan yatırımcı yarın satacam diye hisse alıyor,
Bu kafa her zaman kaybetmeye mahkum kafadır.
Türk milleti borsayı yatırım aracı olarak değil kısadan köşeyi dönme aracı olarak görüyor.tabiki piyasa bu kafaya göre hareket etmiyor bu kafada hem kendisine kaybettiriyor hemde Türkiye sermaye piyasasına kaybettiriyor.
Avatar
Akdere - 5 ay önce
Merakla bekliyoruz
Avatar
Ekrem - 5 ay önce
İnanmıyorum Borsagundem sitesi sahibi Orhan bey değilmi bu
Avatar
Mahmud - 5 ay önce
Spekler olmasa yaprak kıpırdamaz piyasada
Avatar
Doğrucu Davut - 5 ay önce
Açık açık söylesenize! Sadece TSPB değil SPK de işin içinde ! ky yi değil, by yi koruyorlar...