Aras Kargo'nun Tasfiyesi İstendi! Aras Kargo Batıyor mu?

Türkiye'de yüzlerce şubesi bulunan ve binlerce çalışanı bulunan Aras Kargo'da sular durulmuyor. 3 yıl önce kayyum atanmasının ardından sorunlar çözülmedi ve Büyük ortak şirketin tasfiyesini istedi.

Aras Kargo'nun Tasfiyesi İstendi! Aras Kargo Batıyor mu?
02 Haziran 2019 Pazar 13:16

En büyük kargo şirketlerinden birisi olan Aras Kargo'nun 4 ortağı var, bu ortakların üçü Aras ailesinden bir ortak ise Austian Post, ortaklar arasında hisse alım satım konusunda anlaşmazlık yaşanıyor. Evrim Aras bu anlaşmazlık giderilmediği için üç yıl önce dava açmış dava sonucunda şirkete kayyum atanmıştı.

Geçen süreçte şirketin yüzde 26,86 hissesine sahip olan Evrimn Aras şirketin feshini isteyerek yeni bir dava daha açtığı öğrenildi. Açılan dava ile ilgili Evrim Aras'ın avukatı dava dilekçesini paylaştı. 

Dilekçede,

“Şirket yönetiminde çift başlılık var. CEO ayrı CFO ayrı hareket ediyor. CEO’nun taleplerini, CFO’ya bağlı birimler yerine getirmiyor. CEO’nun atamasını A grubu hissedarlar, CFO’nun atamasını ise B grubu hissedar olan Austrian Post yapıyor. A grubu hissedarlar arasında da derin anlaşmazlık var. Ortaklığın birlikte yürütülmesi artık mümkün değil. Ortaklar arasında iletişim kalmadı; ortak amaçlarını yitirdiler. Şirket, yönetim kurulundan yoksun bir biçimde faaliyet yürütüyor. Ya, davacıya ait hisse rayiç değer üzerinden alınsın ya da şirketin tasfiyesine karar verilsin.” ifadeleri kullanıldı. 

Diğer ortak Austrian Post davaya verdiği dileçede ise,

“Davalı Aras Kargo’nun durumu, işlemez haldeymiş gibi gösterilmiş. Şirket, faaliyetlerini sürdürüyor. Ödemelerinde herhangi bir sorun yok. Davacı, müvekkil şirketi sistematik olarak yıpratıyor; şirketin yönetimini zor durumda bırakmak istiyor. Davacının asıl amacı, şirkette organsızlık hali yaratarak bu durumu kendi lehine kullanmak istiyor. Davanın reddine karar verilsin.” ifadelerini kaydetti.

Mahkeme geçtiğimiz günlerde açılan yeni celsesinde, Austrian Post'un yüzde 26,86 hissedarı ve Aras Kargo'nun yüzde 26,86 hissedarı olan Barış Aras'ın "davanın reddi" itirazını kabul etti ve mahkeme davanın reddine karar verdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.