BORSA İSTANBUL'DA RİSK İŞTAHI DEVAM EDİYOR

BİST100 endeksi haftaya yüzde 0,18 oranında artışla başladı

BORSA İSTANBUL'DA RİSK İŞTAHI DEVAM EDİYOR
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
16 Aralık 2019 Pazartesi 08:46

BIST100 endeksi cuma günü yapılan işlemlerde 1.5 yılın ardından dirençlerini zorlayarak 111.910 puana kadar çıktı. Bu seviyelerden gelen satışlarla geri çekilen endeks günü 110 bin 476 puandan kapattı. Endeks aralık ayının 3. hafta sonu gelişmelerine rağmen risk iştahını sürdürerek başladı 110 bin 673 puandan  açılış yaptı. hisse senetleri ortalama yüzde 0,18 oranında yükseliş gösterirken endeks açılışta cuma kapınışına göre 197 puan artıda güne başladı. 

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,18 artışla 110.673,98 seviyesine yükseldi.

Açılışta BIST 100 endeksi, 197,38 puan ve yüzde 0,18 değer kazancıyla 110.673,98 puana çıktı. Bankacılık endeksi yüzde 0,04, holding endeksi yüzde 0,18 yükseliş kaydetti.

Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,28 ile taş, toprak, en çok gerileyen ise yüzde 1,07 ile spor oldu.

Geçen haftanın son işlem gününde 112.000 sınırına kadar yükselen BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen kar satışları ile kazançlarının bir kısmını geri verse de, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,33 artışla 110.476,59 puandan tamamlamıştı.

Analistler, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret müzakerelerinde piyasaların beklentisi doğrultusunda birinci faz anlaşmaya varılsa da konuya ilişkin detaylar ve gelecek açıklamaların gündemin odağında kalmaya devam edeceğini belirterek, bugün yurt içinde işsizlik, yurt dışında ise imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi verilerinin takip edileceğini bildirdi.

Bu hafta perşembe günü İngiltere ve Japonya merkez bankalarının faiz kararları ve cuma günü ABD'nin büyüme verisinin, haftanın ekonomi gündeminde öne çıktığını kaydeden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 111.200 seviyesinin direnç, 108.500'ün destek konumuna geldiğini söyledi. 

SABAH BÜLTENİ AÇILIŞ BEKLENTİLERİ 

Haftanın son işlem gününü BİST100 endeksi %0,33 artışla, geçtiğimiz haftayı ise %1,48 artışla 110.476 seviyesinden kapattı.
Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda risk iştahının yüksek olmasıyla belirsizlikler hakimdi. Özellikle Piyasalar Çin ve ABD'den gelecek olan ticaret anlaşmasını kararını bekliyordu. ABD, 15 Aralık'ta Çin için yürürlüğe girecek yaptırım tarifelerini durduracak mıydı? Yoksa yaptırım uygulayacak mıydı? Piyasalar bu sorunun cevabını ararken ABD ve Çin tarafından gelen ''yürürlüğe girecek tarifeleri durduran faz bir ticaret anlaşması imzandı'' açıklaması adeta Piyasaları şaha kaldırdı. BİST100 endeksi Perşembe günü TCMB faiz kararı sonrasında 110.000 seviyesini geçti ardından Cuma günü ABD ve Çin tarafından gelen kararla Piyasalarda yeşil renk hakimdi. Ancak Cuma akşam üstü WSJ'den gelen Çin ve ABD tarım ürünün miktarı konusunda anlaşamdı haberi Piyasalardaki olumlu rüzgarı adeta terse çevirdi ve kar satışları başladı. Endeksler bir anda kazançlarını kaybetti ve negatife döndü. Piyasa kapanışına yakın saatlerde ise Trump'tan gelen WSJ'de çıkan haber tamamen yalan açıklaması tekrar toparlanmaya sebep oldu ve BİST100 endeksi günü %0,33 artışla kapattı. Bugün veri akışında içeride İşsizlik Oranı açıklanacak olup, Yurtdışı Piyasalarda ise PMI verileri açıklanacak. Endekste ise 108.000 güçlü bir destek konumunda olurken, takip edeceğimiz direnç seviyesi ise 110.500'ün kırılması durumunda 112.000 olacak. 

Merkez Bankaları ile geçen bir haftayı geride bırakıyoruz. Fed faizlerde değişiklik yapmazken, 2020 yılı için faiz artırımları olmayacağı yönünde mesajlar verdi. ABD'de ekonomik verilerin güçlenmesinin ardından faiz indirimi beklentileri zaten oldukça azalmıştı, buna karşın güçlü veriler karşısında faiz artırımı olacak mı sorusu sorulmaya başlanmıştı. Fed Başkanı'nın açıklamaları en azından 2020 yılının ilk yarısına kadar faiz artırımı olmayacağı yönünde algılandı. Ayrıca gerekişe tahvil alımlarına başlayacağız mesajı ise özellikle GOÜ piyasaları için pozitif havanın esmeye devam edeceğini gösteriyor. Buna Avrupa Merkez Bankasından da bir destek gelirken, AMB Başkanı Lagarde ekonominin teşviğe ihtiyacı var mesajı ile 2020 yılının gevşek para politikası le geçeceği sinyalini verdi.
 
CDS 300 puanın altına geriledi Bu ortamda TCMB beklenen faiz indirimi aralığının üst bandında 200 baz puan indirim gerçekleştirdi ve politika faizini %14'den %12'ye indirdi. Piyasanın bu faiz indirimini sindirmeye çalıştığı ancak bundan sonra faiz indirimi konusunda sınır bölgelere geldiği söylenebilir. DolarTL kurunda 5.80 seviyesinin altına gevşeme olurken, haftanın son günü Trump'ın Çin görüşmeleri ile verdiği demeç tekrar kurun 5.80 üzerine yükselmesine neden oldu. Bundan sonra gözler enflasyondaki gelişmelerde olacak. Zira politika faizi enflasyon verisini oldukça yaklaştı ve TL'yi bugüne kadar çevreleyen reel faiz zırhı şu anda oldukça incelmiş durumda. Global piyasalarda yukarıdaki gelişmeler buna izin verse de içerideki ekonomik ve siyasi gelişmeler ve jeopolitik gelişmeler TL üzerindeki kırılganlığı ne derece etkileyecek izleyeceğiz. Ancak belirtilmesi gereken bir nokta bu gelişmelerin ardından Türkiye'nin risk primini ölçen 5 yıllık CDS oranı bir türlü başaramadığı 300 puanın altında gerileme gösterdi. Bu risk algısı ve risk iştahı açısından olumlu.

Doğu Akdeniz'de ki gelişmeler İzlenecek Önümüzdeki hafta içeride Pazartesi günü işsizlik oranı ve Cuma günü Tüketici güveni verileri izlenecek. Her iki veri piyasa üzerinde etkili olmayabilir. Salı günü ise Hazine ihaleleri izlenecek. Bunun dışında Doğu Akdenizdeki gelişmeler yeniden gündeme oturuyor. Kuzey Kıbrıs'ın acil kodu ile Türkiye'den İHA ve SİHA istemesi dikkat çeken gelişmeler.
 
Dışarıda ise Pazartesi günü hem ABD hem Avrupa tarafında PMI verileri takip edilirken, Çarşamba günü Euro bölgesi TÜFE verileri izlenecek. Perşembe günü Japonya ve İngiltere Merkez Bankaları faiz kararları takip edilecek. Cuma günü ise ABD 3.çeyrek büyüme verisi haftanın bir diğer önemli verisi olacak. Bunların dışında Salı ve Çarşamba günleri Fed Başkanlarının konuşmaları bulunuyor.
 
ABD-Çin 1.Faz Ticaret Görüşmesi Metninde Anlaştı Global piyasalar açısından en önemli gelişme ise ABD-Çin arasındaki 1.kademe anlaşma metni üzerinde anlaşılmış olması. Trump anlaşma olduğu için 15 Aralık itibari ile planlanan cezai vergi artışları yapılmayacağını duyurdu. Çin ile 2.faz görüşmelerinin hemen başlayacağını ifade etti. ABD Ticaret Temsilciliği yaptığı açıklamada, 120 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik vergi yüzde 7.5'e düşürüldüğünü ve 250 milyar dolarlık Çin ürünü üzerindeki yüzde 25 verginin ise korunduğunu belirtti. Bu gelişmeler küresel piyasalarda risk iştahını artırırken, petrol fiyatlarında yukarı eğilimler görülüyor.
 
BORSA Borsa endeksi geçen haftayı %1.5 getiri ile kapatırken, yılbaşından bugüne getiri oranı %21 oldu. Endeks 111910 seviyesine ulaşarak Nisan 2018 tarihinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Genel olarak Borsa endeksinde pozitif hava korunuyor. TCMB toplantısının ardından yükselişe uzun zamandır seyirci kalan Banka ve büyük hisselerin katılmış olması, endeks hakkında söylenecek en önemli konu. Bankacılık endeksi geçmekte başarısız olduğu 153000 seviyesini geçen hafta kırdı ve 156685 seviyesinde kapadı. Banka endeksi haftalık bazda %2.9 değer kazandı. Ayrıca demir çelik hisselerinin katılıma geçmesi ile endeks ivme kazandı. Bugüne kadar BIST100 dışındaki hisselerde %60-70 e varan yükselişlerin ardından, genel hareketin BIST100 hisselerine kayması beklenebilir. 112000 seviyesi direnç olarak izlenebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 113500 ve 115600 seviyeleri yeni direnç hedefleri olacak. Aşağıda ise 109500 ve 108000 seviyeleri destek olarak izlenecek. Endekste kar satışları olabilir. İlk etapta kar satışları olsa bile 109500 seviyesi üzerinde tutunması önemli olacak. Daha aşağıda ise 108000 seviyesi asıl kritik destek olarak izlenebilir. Bu seviyeye kadar geri çekilmeler Borsa endeksindeki genel yukarı hareketi bozmayacaktır. Ancak 108000 seviyesinin altına düşüşler bozulma olarak algılanabilir.
 
Bankacılık endeksinde ise 153000 seviyesi üzerinde tutunması önemli olacak. Direnç seviyesi ise 156800 seviyesi. Cuma günü bu seviyenin altında kapandı. Ancak bu seviyenin üzerine tekrar yükselmesi durumunda yükseliş güçlenebilir ve bu durum BIST100 endeksini hızla yukarı taşıyabilir.
 
DOLAR DolarTL kurunda 5.80 seviyesi üzerinde seyirlerin sürmesi 5.85 seviyesine yükselişe neden olabilir. Daha yukarıda 5.94 seviyeleri görülüyor. Aşağıda ise 5.77 seviyesi artık güçlü bir destek konumunda. Dolar kurunun bu seviyenin altına gerilemesi teknik olarak zor görünüyor. Çok ciddi bir para girişi olması durumunda bu mümkün olabilir. Ancak şimdilik böyle bir görüntü yok. Dolar kuru genel resimde yatay bir görüntüye sahip. Dolar kurunun 5.85'i geçip 5.94 seviyesine çıkması genel görüntüyü fazla bozmayacaktır ancak psikolojik olarak baskı yaratabilir. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.