BORSA GÜNE ARTIDA BAŞLADI

İkİ günlük sert satışın ardından borsa yeni güne artıda başladı. Hisse Senetleri ortalama yüzde 0,14 oranında yükselişle açılırken BİST 100 endeksi 1137.17 puan seviyesinden işlemlere başladı.

BORSA GÜNE ARTIDA BAŞLADI
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
30 Temmuz 2020 Perşembe 09:09

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, bayram tatili öncesi açılışta yüzde 0,14 artışla 1.137,17 puana yükseldi.

Açılışta BIST 100 endeksi, 1,63 puan ve yüzde 0,14 değer kazanarak 1.137,17 puana çıktı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,16 ve holding endeksi yüzde 0,23 yükseliş kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,98 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı, en çok gerileyen ise yüzde 0,32 ile ulaştırma oldu.

Dün, özellikle banka hisselerinde yoğunlaşan satışlarla yüzde 1,49 değer kaybeden BIST 100 endeksi, günü 1.135,55 puandan tamamladı. 

Bugün, Kurban Bayramı arifesi olması nedeniyle pay piyasalarında saat 12.30'a kadar sürekli müzayede işlemleri, saat 12.30-12.40 arasında ise kapanış seansı gerçekleştirilecek.

Analistler, yurt içinde ekonomik güven endeksi, yurt dışında ise ABD ve Almanya'nın büyümesi başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.130 puanın destek, 1.170 seviyesinin direnç olarak öne çıktığını söyledi. 

Sabah Bülteni / Açılış Beklentileri 

YURTİÇİ PİYASALAR KISA HAFTAYI ZAYIF KAPATIYOR
Son iki işlem günündeki satış baskısı ile yurtdışı piyasalardan belirgin şekilde negatif ayrışan TL varlıklar kırılgan bir zeminde hareket ediyor. Haftanın son işlem gününe girerken sert değer kayıplarının tepki potansiyeli yarattığını söylemek mümkün. Ancak bugün işlemlerin yarım gün ile sınırlı olmasının yanında önümüzdeki 4,5 günlük tatil nedeniyle yatırımcıların riskleri artırmaya sıcak bakmama ihtimali günün sonunda görünümde anlamlı bir iyileşme görmemize izin vermeyebilir. Dolayısıyla olası tepki alımlarının ne derece güç kazanabileceğini izleyeceğiz. Günün en önemli konu başlığını ise ABD'den gelecek olan ikinci çeyrek GSYH rakamı oluşturuyor. Yıllıklandırılmış verinin %35 civarında geri çekilmesi beklenirken daha sert bir daralma yaşanması durumunda yıl sonu GSYH tahminleri aşağı revize edilebileceği için böyle bir senaryonun küresel risk iştahına da negatif yansıyabileceğini göz önünde bulundurmak
gerekiyor.
BİZİ TWEETTER'DA @borsa_zamani YEDEK HESABINDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) gerçekleştirdiği 2020 yılı 3.Enflasyon Raporu Toplantısında; enflasyon tahminini 2020 yılsonu için % 8,9 ve 2021 yılsonu için % 6,2 olarak belirledi. Banka, orta vadede enflasyonun % 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyor. Banka, gıda enflasyonu tahminini % 10,5 yukarı yönlü revize etti.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2020 yılı Haziran ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,7 artarak 13,462 milyar dolar, ithalat %8,3 artarak 16,308 milyar dolar olarak gerçekleşti. Haziran ayında dış ticaret açığı %17,0 azalarak 3,430 milyar dolardan, 2,846 milyar dolara geriledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 1 Mayıs itibarıyla uygulamaya koyduğu ve her ay için bakacağını açıkladığı bankaların Aktif Rasyosu (AR) ile ilgili ilk cezaları kesti. Haziran ayında BDDK'nın istediği rasyoyu tutturamayan bankalar, HSBC ve Albaraka Türk Katılım Bankası. BDDK'nın HSBC'ye kestiği cezanın 180 milyon TL civarında olduğu öğrenilirken, banka üst yönetiminin konuyla ilgili Ankara'da temas halinde olduğu gelen bilgiler arasında. Söz konusu ceza geçen yıl 469.9 milyon TL kar açıklayan bankanın karının yaklaşık yüzde 40'ına denk geliyor.
BİST-100 Endeksi günü % 1,49 değer kaybı ile 1.135 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 23,9 milyar TL oldu. Bankacılık endeksi % 2,81, holding endeksi % 1,31 değer kaybettiği görülürken, Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 6,38 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı, en çok gerileyen ise bankacılık olduğu görülüyor.
Haftanın üçüncü işlem gününün en önemli gündem maddesi olarak FED takip edildi. Banka piyasa beklentisine paralel fonlama faizinde değişikliğe gitmedi ve % 0,0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Yayımlanan Karar metninde politika yapıcıların faiz değiştirilmemesi kararını oy birliği ile aldığı görülüyor. Yayımlanan karar metninde ve Başkan Powell'ın açıklamalarında koronavirüsün ekonomi üzerinde ciddi bir risk oluşturduğu ve bu riskin belirsizliklere neden olduğu vurgulandı. Fed, dolar likiditesi swap hatlarını ve yabancı merkez bankalarıyla olan geçici repo imkanını 31 Mart 2021 tarihine kadar uzattığını açıklarken, ekonominin iyileştiğinden emin olana kadar faizlerin çok düşük seviyelerde tutulacağı ifade edildi. Yayımlanan karar metninin beklentilere paralel açıklanması ve Başkan Powell'ın açıklamalarının "piyasa dostu" olarak algılanmasının ABD borsaları üzerinde olumlu yansımaları görülürken global piyasalarda dolarda ise oynaklıkta artışların yaşandığı izlendi.
ABD ana endeksler tarafında Dow Jones % 0,61 artış ile 26.539 puana, S&P 500 %1,25 değer kazanımı ile 3.258 puana ve Nasdaq % 1,35 artış ile 10.542 puana yükseldi.
ABD'de Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından açıklanan Haftalık Ham Petrol Stokları verisinde beklentilerin aksine 10,612 milyon varil azalış kaydedildi. Açıklanan verinin petrol fiyatlamalarına etkisi sınırlı kaldığı görülüyor. 

Teknik Analiz 

1.200 ana direnç noktasını aşma denemelerinin başarız kaldığı piyasada, önceki gün 1,700 desteğinin kırılmasıyla başlayan satış baskısı devam ediyor. Bankacılık Sektör Endeksi'ndeki zayıf seyir nedeniyle seans içi yukarı atakaların başarısız kalmaya devam ettiği piyasada, bugün Kurban Bayramı tatili nedeniyle tek seans işlem yapılacak.
Kısa vadeli teknik resmin 1,170 altında başladığı baskı içerisinde, 1,250 seviyesini geri çekilmelerde ilk önemli destek noktası olarak izliyoruz. 1,250 desteğini koruma çabasında hareketlenecek piyasada, 1,150 seviyesi ise ilk önemli direnç konumunda. Endeksin sert satış baskısı içerisinde tepki yükselişi gerçekleştirebilmesi için 1,150 ara direncinin aşılması gerekiyor.
1,125 altındaki olası hareketlerin ise 1,100 seviyesine yönelik aşağı seyrin devamını getirebileceğini göz önünde bulunduruyoruz. Bu çerçevede şu aşamada devam eden aşağı riskler kapsamında piyasada yeniden yükseliş yönünde pozisyon almak için 1,150 ara direncinin aşılması gerektiğini düşünüyoruz.1.200 ana direnç noktasını aşma denemelerinin başarız kaldığı piyasada, önceki gün 1,700 desteğinin kırılmasıyla başlayan satış baskısı devam ediyor. Bankacılık Sektör Endeksi'ndeki zayıf seyir nedeniyle seans içi yukarı atakaların başarısız kalmaya devam ettiği piyasada, bugün Kurban Bayramı tatili nedeniyle tek seans işlem yapılacak.
Kısa vadeli teknik resmin 1,170 altında başladığı baskı içerisinde, 1,250 seviyesini geri çekilmelerde ilk önemli destek noktası olarak izliyoruz. 1,250 desteğini koruma çabasında hareketlenecek piyasada, 1,150 seviyesi ise ilk önemli direnç konumunda. Endeksin sert satış baskısı içerisinde tepki yükselişi gerçekleştirebilmesi için 1,150 ara direncinin aşılması gerekiyor.
1,125 altındaki olası hareketlerin ise 1,100 seviyesine yönelik aşağı seyrin devamını getirebileceğini göz önünde bulunduruyoruz. Bu çerçevede şu aşamada devam eden aşağı riskler kapsamında piyasada yeniden yükseliş yönünde pozisyon almak için 1,150 ara direncinin aşılması gerektiğini düşünüyoruz. 


Manşette Öne Çıkanlar
o Dünya Altın Konseyi (WGC) global altın talebinin 2020 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre % 6 azalarak 2.076 olduğu açıklandı.
o Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan rapora göre, 2019 sonunda en yüksek altın rezervine sahip ülkeler arasında 14. sırada bulunan Türkiye, bu yılın ikinci çeyrek döneminde 12. sıraya yükseldiği açıklandı.
o Bugün Yurtiçi piyasalarda Kurban Bayramı Arefe Günü sebebiyle erken kapanış gerçekleştirilecek.
o Almanya'da 2.çeyrek öncü GSYH Datası ve Tüketici Fiyat Endeksi rakamı açıklanacak.
o Fed Toplantısı Ardından ABD'de 2.çeyrek öncü GSYH datası ve İşsizlik Maaşı Başvurusu takip edilecek.
o Borsa İstanbul'da bugün yatay açılış yapması bekleniyor.

A1 CAPİTAL/ ZİRAT YATIRIM / ÜNLÜ MENKUL / 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.