Yeni başlayanlar için

Borsada kazanmak herşeyden önce bilgi, cesaret ve sağlam bir fren sistemiyle mümkün. Neye, ne zaman ne kadar yatıracağınız bilgiyle; ne kadar para ve bekleme süresi ayırabildiğiniz cesaret ile ve açgözlülüğünüzü sınırlamak da iyi bir firen sistemiyle mümkün...

Yeni başlayanlar için
Ayşe Eda
Ayşe Eda
28 Eylül 2019 Cumartesi 18:27

1. Sürü zihniyetinden kaçının

Tipik alıcının kararı genellikle tanıdıklarının, komşularının veya akrabalarının eylemlerinden büyük ölçüde etkilenir. Böylece, etraftaki herkes belirli bir hisse senedine yatırım yapıyorsa, potansiyel yatırımcıların eğilimi aynı şeyi yapmaktır. Ancak bu strateji uzun vadede geri tepecektir.

Hisse senedi piyasalarında zor kazandığınız paranızı kaybetmek istemiyorsanız her zaman sürü zihniyetinden kaçınmanız gerekir. Dünyanın en büyük yatırımcısı Warren Buffett, “Başkalarının açgözlü olduğu zaman korkun ve diğerlerinin korktuğu zaman açgözlü olun” derken kesinlikle haklıdır!

2. Kararınızı bilgilenerek verin.

Senetlere yatırım yapmadan önce her zaman doğru araştırma yapılmalıdır. Ama bu nadiren yapılır. Yatırımcılar genellikle bir şirketin veya ait oldukları endüstrinin adını alırlar. Ancak bu, parayı borsaya koymanın doğru yolu değildir.

3. Anladığınız işe yatırım yapın

Asla bir hisse senedi yatırım yapmayın. Bunun yerine bir şirkete yatırım yapın. Ve anladığınız bir işe yatırım yapın. Başka bir deyişle, bir şirkete yatırım yapmadan önce, şirketin hangi sektörde olduğunu ve ne iş yaptığını bilmelisiniz.

4. Piyasaya zaman ayırmaya çalışmayın

Warren Buffett’in bile yapamadığı tek şey, -hisse senetlerine uygun fiyat seviyelerinde girip çıkma konusunda çok güçlü bir görüşe sahip olmasına rağmen- borsaya yeteri kadar zaman ayırmaktır. Bununla birlikte, yatırımcıların çoğunluğu, tam tersi, finansal planlamacıların her zaman onları kaçınmak için uyardığı ve dolayısıyla bu süreçte çok fazla para kazanmadığı bir şeyi yaparlar.

“Yani, asla piyasayı sürekli olarak izlememelisiniz. Tepeleri ve dipleri yakalamak bir efsanedir.  Aslında bunu yapmaya çalışanlar, yatırım yapıp izlemeyenlerden çok daha fazla para kaybetti, ”diyor Bajaj Capital CEO’su ve yöneticisi Anil Chopra.

5. Disiplinli bir yatırım anlayışını benimseyin

Tarihsel olarak, büyük boğa trendlerinde bile panik anlarının ortaya çıktığını gördük. Piyasalarda görülen volatilite, büyük boğa trendlerine rağmen yatırımcıların para kaybetmesine neden olur.

Ancak, sistematik olarak, doğru hisselere yatırım yapıp ellerinde tutanların olağanüstü getiriler elde ettiği görülmüştür. Bu nedenle, uzun vadeli geniş bir resmi göz önünde bulundurmanın yanı sıra, sabırlı olmak ve disiplinli bir yatırım yaklaşımını izlemek gerekir.

6. Duygularınızın kararınızı etkilemesine izin vermeyin

Birçok yatırımcı, özellikle korku ve açgözlülük gibi duyguları kontrol edememeleri nedeniyle borsalarda para kaybetmektedir. Bir boğa piyasasında, hızlı servetin cazibesine direnmek zordur. Yatırımcılar kısa bir süre içinde borsada yapılan muhteşem getiri hikayelerini duyduklarında açgözlülük artar. Kapur, “Bu durum, riskleri gerçekten anlayamadan, bilmedikleri şirketlerin hisselerini satın almasına veya forex piyasalarında ağır kayıplara uğramasına neden oluyor” diyor.

Bu yatırımcılar, para kazanmak yerine pazardaki en ufak ters harekette kol keserek zararlı çıkarlar. Öte yandan, bir ayı piyasasında, yatırımcılar hisselerini en dip fiyatlardan panik içinde satarlar. Böylece, korku ve açgözlülük, yatırım yaparken hissedilecek en kötü iki duygudur ve asla bu duygulara boyun eğmemelisiniz.

7. Geniş bir portföy oluşturun

Portföyünüzdeki hisse çeşidini artırmak ve enstrümanların çeşitlendirilmesi, asgari riskli yatırımlarda optimum getiri elde etmenin temel faktörüdür. Çeşitlendirme seviyesi, her bir yatırımcının risk alma kapasitesine bağlıdır.

8. Gerçekçi beklentileriniz olsun

Yatırımlarınızı ‘en iyiyi’ umarak yapmakta yanlış bir şey yok, ancak finansal hedefleriniz gerçekçi olmayan varsayımlara dayanıyorsa sorunlarınız olmaya başlayabilir. Mesela, son yıllardaki büyük boğa piyasasında çok sayıda hisse senedi yüzde 50’den fazla getiri yarattı.

Bununla birlikte, borsalardan daima aynı hareketi beklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle, Warren Buffett, hisse senedinde yüzde 12’den fazla para kazanmanın aptal şansı olduğunu söylediğinde siz buna gülüyorsanız, kesinlikle kendiniz için sorun yaratmaya başlıyorsunuz demektir.

9. Sadece kullanmayacağınız parayla yatırım yapın

Böyle bir hareketli piyasada risk almak istiyorsanız, kaybedecek paranız olup olmadığına bakın. Mevcut senaryoda para kaybetmeniz gerekli değildir. Yatırımlar size önümüzdeki aylarda büyük kazançlar sağlayabilir.

Ama hiç kimse bundan yüzde yüz emin olamaz. Bu yüzden risk almanız gerekir ve paranızı riske ediyorsanız sadece kullanmayacağınız parayla yatırım yapmalısınız.

10. Titizlikle izleyin

Küresel bir dünyada yaşıyoruz. Dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen önemli olayların finansal piyasalarımız üzerinde bir etkisi vardır. Bu nedenle portföyümüzü sürekli olarak izlememiz ve istenen değişiklikleri yapmaya devam etmemiz gerekiyor.

Zaman kısıtlaması veya bilgi eksikliği nedeniyle portföyünüzü gözden geçiremezseniz, iyi bir finansal planlamacının veya bunu yapabilen bir kişinin yardımına başvurmalısınız. “Eğer bunu yapamıyorsanız, o zaman hisse senedi yatırımı sizin için uygun değildir. Paranızı daha güvenli veya daha az riskli enstrümanlara koyun,” diye anlatıyor Kapur.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.