Turkcell ve Telia temettüde anlaştı, bu anlaşla hisseyi yükseltir mi?

BİST'in en bilinen hisselerinde olan Turkcell, hissedarı Telia ile temettü konusunda anlaştı… Telia ve Turkcell Holding'in diğer hissedarları Turkcell Genel Kurulu öncesinde temettü üzerinde anlaştılar.

Turkcell ve Telia temettüde anlaştı, bu anlaşla hisseyi yükseltir mi?
Ayşe Eda
Ayşe Eda
12 Eylül 2019 Perşembe 09:34

Turkcell ve Telia temettü konusunda anlaştı… Telia ve Turkcell Holding'in diğer hissedarları Turkcell Genel Kurulu öncesinde temettü üzerinde anlaştılar.

Genel Kurul toplantısında temettü teklifinin onaylanacağına inandıklarını belirten Telia, Turkcell Holding'in Turkcell İletişim'in yüzde 51 hissesini elinde tuttuğuna işaret etti.

Turkcell yönetim kurulu, 1.01 milyar lira tutarındaki temettü ödemesinin dört taksit yerine tek seferde ödenmesini genel kurula teklif etti.

Turkcell yönetim kurulu, 1,01 milyar lira tutarındaki temettü ödemesinin 4 taksit yerine tek seferde ödenmesini genel kurula teklif etti. Şirketin KAP’a yaptığı açıklamaya göre hisse başına brüt 0,459 TL temettünün 31 Ekim’de ödenmesi teklifi yarınki genel kurul toplantısında oylanacak.

Turkcell daha önce temettünü 22 Ekim, 17 Aralık, 14 Ocak 2020 ve 17 Mart 2020’de dört taksit halinde ödenmesini öngörüyordu. Turkcell daha önce temettünü 22 Ekim, 17 Aralık, 14 Ocak 2020 ve 17 Mart 2020'de dört taksit halinde ödenmesini öngörüyordu.

Ayrıca, Turkcell’in kontrolüne sahip olan Turkcell Holding’in ortakları, genel kurul toplantısında Turkcell yönetim kurulunun kâr dağıtım teklifine onay verecek.

Açıklama Turkcell’in %51’ine sahip Turkcell Holding’in ortaklarından Telia Company tarafından yapıldı.

Turkcell Holding’in diğer ortakları arasında Çukurova Holding ve Letter One bulunuyor.

Turkcell’in 2015 yılı 2. çeyrekte konsolide gelirleri yıllık bazda %6 artarak 3.093 milyon TL seviyesine yükseldi. Turkcell Türkiye’nin gelirleri artan mobil ve sabit internet gelirleri sayesinde %9 büyürken, yurtdışı operasyonların gelirleri ülke kurlarının zayıf seyri nedeniyle % 24 düştü. Yurtiçi mobil hizmetlerinde bu çeyrekte de abone kaybı sürdü ve Turkcell 290 bin adet net abone kaybı yasadı. Diğer yandan faturalıya geçiş bu çeyrekte de kendini gösterdi ve 334 bin net faturalı abone sayısında artış oldu. Bunun da olumlu etkisiyle abone basına gelirler yıllık bazda %9 çeyreksel bazda ise %6 arttı. Sabit internet abone sayısında ise çeyreksel bazda 74 bin adetlik kazanç olurken, abone basına gelirlerde %2’lik bir artış gözlendi. 293 bin yeni abone kazandı.

Turkcell hisseleri dün %1,21 yükseliş kaydetmişti. Turkcell hisseleri son bir yılda en çok 15.39'u en düşük 10.26'yı görmüştü. Turkcell dün ikinci seans kapanışı 13.36 seviyesinde yapmıştı. Turkcell hisseleri bu ay en yüksek 13,49 seviyesine çıktı Hisse kısmen belirli bir istikrarı korumaya çalışıyor. 

Turkcell'in Telia anlaşması dün küçük bir yükselme getirmişti. Bugün ise borsanın genelinde bir yükseliş bekleniyor. Bu yükselişin Turcell'e ne getireceğini izleyeceğiz. 


Etiketler; #tcell
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.