Türk Lirası ile borsa niçin ayrışıyor?

"Şu an küresel konjonktür Türkiye'nin lehine değişiyor ama Türk varlıklarını etkileyen ana hikaye Barış Pınarı Operasyonu ve bunun sebep olduğu dolaylı  gelişmelerdir. Harekatın başından  beri Trump'ın itirazlarıyla beraber Abd önderliğinde batılı ülkeler Türkiye'ye karşı son derece olumsuz bir tavır takınmış durumdalar ve bu durum da doğal olarak Türk varlıklarını olumsuz etkiliyor. Aynı sebepten etkilenen Türk varlıklarının fiyatlama konusunda çok ciddi şekilde ayrışması çift yönlü komplo teorilerini de beraberinde getiriyor fakat mevcut ayrışma anormal değil."

Türk Lirası ile borsa niçin ayrışıyor?
Anar Asadov
Anar Asadov
20 Ekim 2019 Pazar 14:13

 "Türk Lirasının üzerinde yüksek dış borçluluk, zayıf döviz rezervi kaynaklı baskı mevcuttur fakat bu doğal baskının dışında geçen sene Türk Lirasının çok fazla değer kaybetmesinde spekülatörlerinde önemli katkısı vardı ve geçen yazdan başlamak üzere alınan önlemlerle bu faktör bazı olumsuz etkilere de yol açması pahasına zayıflatıldı.

 Bizim kur olarak takip ettiğimiz rakamlar aslında piyasadaki Türk Lirası-Döviz arz talep dengesini ifade eder ve Merkez Bankası'nın görevlerinden biri bu dengeyi yönetmektir. Piyasada dövize olan talep artınca doğal olarak Türk Lirası değer kaybeder ve piyasanın ihtiyaç duyduğu dövizi sağlayacak son merci Merkez Bankası'dır.Merkez Bankası bir taraftan piyasanın döviz talebini karşılar iken diğer yandan Merkez Bankası'nın döviz rezervindeki değişiklikler de kendi başına piyasadaki döviz talebini etkileyen önemli bir faktördür daha açık ifadeyle Merkez Bankası piyasanın döviz talebini karşılar iken rezervlerini ciddi şekilde zayıflatırsa bu durumun dövize talebi daha da artırması ve bir kısır döngü oluşturması beklenir yani Merkez Bankası  piyasanın döviz talebini karşılarken  döviz rezervini de çok fazla zayıflatmamalıdır.

Merkez Bankası hem rezervlerini korumak hem de piyasanın ihtiyacı olan döviz talebini karşılamak için genelde swap veye benzer etkiye sahip işlemler yapar. Swap Türk Lirasının bir döviz cinsiyle bir maliyet karşılığı belli bir süre takas edilmesidir yani dövize talebin arttığı bir gün Merkez Bankası, takasla döviz alıp piyasanın ihtiyacını karşılar belli bir süre sonra da tekrar paralar eski sahiplerine belli bir maliyet ile geri döner böylece Merkez Bankası hem döviz rezervinin azalmasını sınırlamış olur hem de piyasanın ihtiyacına cevap verir. Sonuç olarak ise Türk Lirasının üzerindeki baskının azalması beklenir.

  Geçen sene alınan önlemler öncesi bu süreç spekülatörler/manipülatörler  tarafından engelleniyordu; Merkez Bankası Türk Lirası üzerinde ciddi baskı olan dönemler Döviz/Türk Lirası takası ile döviz alıp piyasaya sürer iken takasta kullanılan Türk Lirası da manipülatör/spekülatörler tarafından tam aksi yönde işlemlerde kullanılıyordu ve Merkez Bankası'nın önlemleri etkisizleşiyordu ki üstüne bu süreç Türk Lirası üzerinde kar topu  gibi baskıyı da artırıyordu. 

Merkez Bankası ve ekonomi yönetimi bu sorunu engellemek için uzun zamandır Türkiye dışındaki piyasalarda Türk Lirası likiditesini azaltıyor, dış piyasalarda Türk Lirası azalınca doğal olarak Türk Lirası borçlanmanın maliyeti Türk Lirasının satılmasının cazip olduğu günler(genelde haber akışı etkisi) ciddi şekilde artıyor ve Türk Lirası üzerinde spekülasyon yapmayı daha riskli hale getiriyor. Geçen Mart ayında ekonomi yönetiminin Londra Swap piyasasını tamamen kurutması sebebiyle spekülatörler/manipülatörler çok ciddi şekilde zarar etmişti o yüzden Türk Lirası üzerinde risk almaktan ekstra kaçınıyorlar.

 Bu durumun olumsuz etkileri ise Türk Lirasına zarar vermeyen yabancılarında durumdan çok ciddi şekilde olumsuz etkilenmesidir ara sıra bir gecede Türk Lirasının çok saçma şekilde fiyatlanmasının da sebebi bu durumdur. Likidite sorunu yaşayan yatırımcıların yükümlülüklerini yerine getirmek için bulabildikleri tek kaynak ise borsadır ve bu durumda önemli günlerde borsa ile Türk Lirasının ciddi şekilde ayrışmasına sebep oluyor."YUSUF YÜKSEL/paraanaliz.com


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.