TAV borsada eski günlerinden uzak

Son aylarda istikrarlı seviyede ilerleyen TAVHH, eski yükseliş günlerinden uzak görünüyor. Şirket faaliyetleriyle ön planda olmak istiyor.

TAV borsada eski günlerinden uzak
Ayşe Eda
Ayşe Eda
11 Eylül 2019 Çarşamba 10:32

Yurtiçi ve yurtdışında hava limanlarının Yap-İşlet-Devret modeli ile yapım ve işletimi yapan TAV Havalimanları Holding (TAVHL) 10 Eylül günün 23.84 seviyesinden kapatırken en yüksek 24,08’i gördü. Son bir yılda en düşük 20.70’i görürken en yüksek 32,24’ü görebildi. TAVHL’nin 32.24 seviyesini bir daha yakalayabilir mi, bilinmiyor. TAVHH son bir hafta da en düşük 23.00’ü en yüksek 24.36’yı gördü.

TAV Havalimanları Ağustos ayı yolcu trafik verilerini açıkladığında Ağustos’da topla23m yolcu sayısı %5 arttığı gözlemlenmişti. Buna göre TAV Havalimanları’nda Ağustos’da iç hat yolcu trafiğindeki yıllık %16 düşüşe rağmen dış hat yolncu trafiğindeki güçlü %15 büyüme sayesinde toplam yolcu sayısı yıllık bazda %5 artışla 11.71 milyona yükseldi.

Tunus havalimanı Ağustos ayında %24 artışla yurtdışında faaliyette olanlar arasında en fazla büyüme gösteren havalimanı olurken, Antalya havalimanı ise %15 yolcu büyümesi ile Türkiye’de faaliyet gösterilen havalimanlarında en yüksek büyümeyi elde eden havalimanı oldu.

Yılın ilk sekiz ayında ise TAV’ın toplam yolcu sayısı %9 artışla 61.49 milyona arttı. TAV,Atatürk Havalimanı katkısı dışarıda bırakıldığında 2018 yılındaki toplam 84 milyon yolcu sayısına kıyasla 2019 yılında toplam yolcu sayısının %8-%12 büyüme ile 90 – 94 milyona ulaşmasını öngörüyor.

Açıklanan verilere göre, Grup’un yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösterdiği tüm havalimanlarındaki toplam yolcu sayısı, işletmekte olduğu en büyük operasyonu olan Istanbul Atatürk Uluslararası Havalimanı’nın 6 Nisan 2019 tarihi itibariyle yolcu trafiğine kapatılmış olması ile, beklenildiği üzere sert, %34 oranında düşüş göstermiştir.

Ancak Istanbul Atatürk Uluslararası Havalimanı verileri hariç tutulduğunda ise Grup’un Ağustos 2019’daki toplam yolcu sayısı, büyük ölçüde Türkiye’de hizmet vermekte olduğu havalimanlarındaki dış hat yolcu sayısındaki artışın hızlanması ile yıllık %5 oranında artış gösterebilmiştir. Açıklanan verilerin Grup payları performansını hafif olumlu etkileyebileceğini düşünmekteyiz. (İş Yatırım)

TAV Havalimanları Holding, Mayıs 2018’de Antalya Havalimanı’nı işleten şirkette eşit kontrol hakkına sahip olacak şekilde pay satın almıştır; bu havalimanındaki yolcu sayısındaki artış, Ağustos 2019’da hızlanarak yıllık bazda %15.4 olarak gerçekleşmiştir (Temmuz 2019: %+11.1). Grup’un faaliyet göstermekte olduğu diğer yurt içi havalimanlarında (Ankara, İzmir, Gazipasa) hizmet verilen yolcu sayısı ise, büyük ölçüde iç talepteki gerilemeye bağlı olarak yıllık bazda %11.3 oranında azalmıştı. (Temmuz 2019: %-13.8); Bodrum-Milas Havalimanı yolcu trafiğindeki büyüme ise, güçlü dış hat yolcu trafiği katkısı ile yıllık bazda %6.2 oranında gerçekleşebilmişti. (Temmuz 2019: %+1.4%).

TAV Havalimanları Holding’in faaliyet göstermekte olduğu yurt dışı havalimanlarında hizmet verilen yolcu sayısındaki büyüme ise, Rusya’nın Temmuz ayında Gürcistan’a yönelik direkt uçuş yasağı başlatması ile Gürcistan yolcu sayısındaki belirgin gerileme ve Medine’ye seyahat eden yolcu sayısında kaydedilen artışın yavaşlaması ile Ağustos 2019’da yavaşlayarak yıllık bazda %5.3 olarak gerçekleşmiştir (Temmuz 2019: %+11.1). (Şeker Yatırım)


Etiketler; #TAVHL
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.