SPK VE BİST CEZA YAĞDIRDI. BİR BEDELLİYİ KABUL ETTİ

SPK VE BİST CEZA YAĞDIRDI. BİR BEDELLİYİ KABUL ETTİ
Ayşe Eda
Ayşe Eda
07 Kasım 2019 Perşembe 20:12

Borsa İstanbul'dan 3 hissede tedbir kararı

Borsa İstanbul (BİST), Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında 3 hissede tedbir uygulanmasına karar verdi. İşte BİST tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıklanan ve 3 hisseye açığa satış ve kredili işlem yasağı getirİdi. 

Servet GYO, Yeşil GYO ve QNB Finansbank hisselerine tedbir geldi. 

VBTS kapsamında QNBFL.E payları 08/11/2019 tarihinden (seans başından) itibaren 22/11/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

VBTS kapsamında SRVGY.E, payları 08/11/2019 tarihinden (seans başından) itibaren 22/11/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

VBTS kapsamında YGYO.E payları 08/11/2019 tarihinden (seans başından) itibaren 22/11/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

SPK'DAN ERİCO HİSSESİ İÇİN CEZA

SPK haftalık bülteninde yer alan duyuruya göre;  Ericom Telekomünikasyon ve Enerji Teknolojileri A.Ş. (ERICO) nezdinde yürütülen incelemeler sonucunda, hissedeki bir kişi hakkında suç duyurusu ve işlem yasağı kararı aldı.

,ERICO hisselerinde "piyasa polandırıcılığı" suçu kapsamında işlem yaptığı tespit edilen Hasan Ütebay isimli şahıs hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Kurul ayrıca, Ütebay'a söz konusu hissedeki işlemleri nedeniyle borsalarda 2 yıl geçici işlem yapma yasağı getirilmesine karar verdi.

Ericom Telekomünikasyon, finansal tablolarını zamanında açıklamadığı gerekçesiyle Borsa İstanbul tarafından önce geçici olarak endekslerden çıkarılmış, daha sonra 2015 yılının Aralık ayında da süresiz olarak kottan atılmıştı.

SPK İZİNSİZ PORFÖY YÖNETMEYİ AFFETMEDİ 

SPK onayı olmadan yatırım faaliyetleri yürüten sahte sözleşmeler imzalatan Yaşar Yabasun hakkında suç duyurusu

SPK haftalık bülteninde yer alan bilgelere göre; Yaşar Yabasun  tarafından gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin olarak 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn) ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde yapılan inceleme sonucunda suç duyurusunda/ihbarında bulunulunacak. 

SPK onayı olmadan sermaye piyasası faaliyetinde bulunan Yaşar Yabasun, hakkında SPKn’nun 109 uncu maddesinin 2 nci fıkrası gereğince suç duyurusundu bulunuldu. 

Yatırımcıları aldatacak nitelikte sahte sözleşmelerin hazırlanması ve kullanılması nedeniyle 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 207 nci maddesi gereğince suç duyurusu yapıldı.

SPK MARKA YATIRIM HOLDİNG İÇİN CEZALAR GELDİ. SPK YATIRIMCILARI MAHKEMEYE DAVET ETTİ

SPK haftalık bülteninde yer alan duyuruya göre, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Marka Yatırım Holding (MARKA) için yürütülen incelemeler sonunda şirkete ve 3 kişiye yaptırım kararı aldı.

SPK'nın ilgili kararı şöyle açıklandı:

"Marka Yatırım, II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 6’ncı maddesinde yer alan şartların mevcut olmamasına rağmen, şirket tarafından Lider Adana Seyahat Turizm Akaryakıt İnşaat Gıda Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin Mehmet Sıddık Algünerhan’a devri işleminin kamuya açıklanmasının 28.05.2018 tarih ve 16 sayılı yönetim kurulu kararı ile ertelenmesi nedeniyle 30 bin 961 lira idari para cezasına çarptırıldı."

3 KİŞİYE SUÇ DUYURUSU

SPK, Prestij Turizm paylarının ilişkili tarafından alımı ve satımı sürecinde Marka Holding kârının veya malvarlığının 1.150.000 TL tutarında azaltılmasında rolü bulunan Ebru Ceylan ve Uğur Ceylan, Prestij Turizm paylarının ilişkili tarafından alımı ve satımı işlemlerine katılınması suretiyle suçun icrasını kolaylaştırdığı tespit edilen Turgay Bektaş'ın aralarında bulunduğu 3 isim hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

SPK, söz konusu cezalar ve usulsüz işlemler nedeniyle zarara uğrayan yatırımcıların suç teşkil eden bahse konu işlemlerde sorumluluğu bulunan kişiler ve şirket yöneticileri aleyhine dava açabileceklerini hatırlattı.

SPK, KARSAN'IN BEDELLİ İSTEĞİNİ KABUL ETTİ

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret'in (KARSN) bedelli sermaye artırımı başvurusunu onayladı.

SPK haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre onayın ardından, mevcut sermayesi 600.000.000 TL olan şirket, sermayesini halka arz yöntemiyle 300.000.000 TL artırarak 900.000.000 TL'ye çıkaracak

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.