SPK ceza yağdırdı: ÇEMAŞ, QNB, OSTİM, SENKRON, KERVAN, IŞIKLAR

SPK bülteninde yer alan bilgilere göre SPK, ÇEMAŞ, QNB, OSTİM, SENKRON, KERVAN, IŞIKLAR hisselerindeki işlemlerden dolayı cezalar kesti. İşte o cezalar...

SPK ceza yağdırdı: ÇEMAŞ, QNB, OSTİM, SENKRON, KERVAN, IŞIKLAR
Ayşe Eda
Ayşe Eda
31 Ekim 2019 Perşembe 21:32

SPK, QNB ve OSTİM hisseleri için ceza kesti

SPK, QNB Finansbank’ta manipülasyon yaptıklarını tespit eden isimlerin önemli bir kısmı hakkında OSTIM hisselerinde de suç duyurusunda bulundu

OSTIM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. (OSTIM) hissesinde gerçekleştirilen piyasa dolandırıcılığı niteliğindeki işlemlerde sorumluluğu bulunan 7 kişi hakkında 6362 sayılı SPKn’nun 107/1 maddesinde tanımlı "Piyasa Dolandırıcılığı" suçu kapsamında işlem yapılmak üzere, SPKn’nun 115 inci maddesi uyarınca Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

SPK Haftalık bülteninde yer alan ve haklarında suç duyurusu kararı alınan isimler şöyle: Barış Uzunyol, Tuncay Ünver,Fatih Karataş, Serkan İnce, Dursun Ali Demir, Hasan Oktay Tutunmaz Hasan Orçun Kutlu,” 

SPK  bunun yanında , Tuncay Ünver, Hasan Orçun Kutlu, Barış Uzunyol, Fatih Karataş, Serkan İnce, Dursun Ali Demir, Hasan Oktay Tutunmaz, Şükran Döşer, Fırat Karataş, Akif Karataş hakkında 2 yıl borsalarda işlem yasağı koydu. 

SPK, ÇEMAŞ,  Işıklar Enerji ve Yapı Holding'e ceza kesti

Sermaye Piyasası Kurulu,  Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş. ile Çemaş Döküm Sanayii A.Ş. ile idari para cezası veryor...

Işıklar Enerji ve Yapı Holding’in, 31.12.2018 tarihli finansal tablolarına göre sermayenin %61,98 oranında kaybedildiği ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununun (TTK) 376’ncı Maddesinin Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ”in Geçici 1’inci maddesi uyarınca kur farkı zararlarının hesaplamalara dahil edilmesi sonucunda TTK md. 376/1 kapsamında kalındığı görülmesine rağmen, Özel Durumlar Rehberi’nin 5.8 numaralı bölümü ve II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 5 ve 23’üncü maddeleri çerçevesinde içsel bilgi olarak değerlendirilmesi gereken bu husus hakkında özel durum açıklaması yapılmaması nedeniyle 38 bin 308 lira idari para cezası verilmesine karar verdi. 

ÇEMAŞ DÖKÜM CEZA ALDI 

Çemaş Döküm ile ilgili aynı miktardaki para cezasının gerekçesi ise aşağıdadır:

“31.12.2018 tarihli finansal tablolarına göre sermayenin %51,14 oranında kaybedildiği ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununun (TTK) 376’ncı Maddesinin Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ”in Geçici 1’inci maddesi uyarınca kur farkı zararlarının hesaplamalara dahil edilmesi sonucunda TTK md. 376/1 kapsamından çıkıldığı görülmesine rağmen, Özel Durumlar Rehberi’nin 5.8 numaralı bölümü ve II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 5 ve 23’üncü maddeleri çerçevesinde içsel bilgi olarak değerlendirilmesi gereken bu husus hakkında özel durum açıklaması yapılmaması.”

SPK, Senkron'a ceza verdi

SPK usulsüz işlemler nedeniyle Senkron Güvenlik’e idare para cezası verdi. SPK haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, şirketin personel sayısının 35’ten 7’ye düşmesine ilişkin özel durum açıklamasının II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliğ’in 5’inci maddesi ve 23’üncü maddesi ile Özel Durumlar Rehberinin “Sermaye Piyasası Aracının Değerini, Fiyatını ve Yatırım Kararlarını Etkilemesi Muhtemel Bilgi” başlıklı 2.3. maddesi aykırı olarak gecikmeli yapılması nedeniyle 38 bin 308 lira idari para cezası uyguladı. 

SPK, cezanın dışında  maddi duran varlıkların satışın yapıldığı tarihte kamuya duyurulmuş son finansal tablolarında yer alan maddi duran varlık tutarının %25’i aştığı halde özel durum açıklamasının II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 5’inci maddesi ve 23’üncü maddesi ile Özel Durumlar Rehberinin “Maddi Duran Varlıklar ile İlgili İşlemler” başlıklı 5.6. maddesine aykırı olarak gecikmeli yapılması nedeniyle, 30 bin 961 lira idari para cezası uygulandı.

kervansaray 

Hukuki davaları devam eden ve SPK'nın hemen her hafta yeni bir kara aldığı Kervansaray hissesi bu hafta da gündemde. 
SPK, Kervansaray yöneticileri  Ertan SAYILGAN ve Selim SAYILGAN'ın savunma vermesi yönünde karar aldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yusuf - 8 ay önce
Ne buyuk ceza.ya