SPK CEZA YAĞDIRDI: ATPET, ATLANTİS YATIRIM, OLMUKSAN, TARAF, HEDEF GİRİŞİM

SPK CEZA YAĞDIRDI: ATPET, ATLANTİS YATIRIM, OLMUKSAN, TARAF, HEDEF GİRİŞİM
Ayşe Eda
Ayşe Eda
29 Ağustos 2019 Perşembe 20:46

SPK, aralarında Atlantik Petrol'ün firari patronları Koparan Kardeşler'in de bulunduğu 7 kişi hakkında suç duyurusu ve işlem yasağı kararı aldı.

Sermaye Piyasası Kurulu, Atlantik Petrol Ürünleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. (ATPET) hissesindeki usulsüz işlemleri nedeniyle 7 kişi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu ve işlem yasağı geldi.

Suç duyurusu kararıyla ilgili SPK haftalık bülteninde yer alan açıklamaya göre, ATPET hissesindeki piyasa dolandırıcılığı niteliğindeki işlemleri nedeniyle, Serkan Fırat, Mümin Özdemirler, Bülent Kamış, Tayfur Öztürk, Abdullah Koparan, Ayşe Koparan Songur ve Ahmet Koparan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ayrıca, hakkında suç duyurusunda bulunulan 7 kişi hakkında borsa ve piyasalarda 2 yıl süreyle geçici işlem yasağı konuldu.

OLMUKSAN İÇİN DE CEZA VERİLDİ

Ayrıca SPK haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre; Olmuksan International Paper Ambalaj Sanayi ve Ticaret hisselerinde yapılan inceleme para cezasına dönüştü.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Olmuksan International Paper Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. (OLMIP) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerle ilgili yaptığı incelemede para cezası kararı aldı.

Hissede piyasanın arz ve talebi ile fiyat hakkında yanıltıcı izlenim gösterdiği için Baransel Demircan’a 24 bin 672 lira idari para cezası verildi.

SPK, Atlantis Yatırım Holding'e 38 bin 308 lira idari para cezası uyguladı.

ATLANTİS YATIRIM'A 38 BİN LİRA PARA CEZASI VERİLDİ 

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Atlantis Yatırım Holding (ATSYH) hakkında yürüttüğü incelemeler sonucunda, kanunen gerekli olduğu halde özel durum açıklaması yapılmadığı tespiti üzerine para cezası verilmesine hükmetti.

SPK haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre  Ceza kararıyla ilgili Atlantis Yatırım Holding, 31.12.2018 tarihli finansal tablolarına göre sermayenin %74,44 oranında kaybedilmesi ve bu durumun Türk Ticaret Kanunu’nun 376'ncı maddesinin ikinci fıkrası kapsamına girmesine rağmen özel durum açıklaması yapmaması sebebiyle 38 bin 308 lira ceza ödemek zorunda.

HEDEF GİRİŞİM İŞLEMLERİ İNCELENDİ

Hedef Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı (HDFGS) hisselerinde işlem yapan iki isim hakkında suç duyurusu ve işlem yasağı kararı alındı

Hedef Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ (HDFGS) pay piyasasında gerçekleştirilen piyasa dolandırıcılığı niteliğindeki işlemlerde sorumluluğu bulunan iki kişi hakkında 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun (SPK) 107/1 maddesi hükümleri kapsamında işlem yapılmak üzere, 6362 sayılı SPK’nın 115’inci maddesi uyarınca Mustafa Çakmak ve Belma Köseali hakkında Anka Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacak.

İlgili isimler için  2 yıl boyunca işlem yasağı getirildi.

TARAF GAZETESİ İŞLEMLERİ ŞÜPHELİ BULUNDU

TARAF hisselerindeki işlemleri nedeniyle Mehmet Zeki Erdem'e 2 yıl işlem yasağı getirildi.

Sermaye Piyasası Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret (TARAF) hissesindeki işlemleri nedeniyle bir kişiye işlem yasağı uygulanmasına karar verdi.

Yasak kararıyla ilgili SPK haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, Bilgi Suistimali ve piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler kapsamında, Mehmet Zeki Erdem'e 2 yıl süreyle borsalarda işlem yapma yasağı uygulanacak.

SPK, Yatırım Finansman Menkul Değerlere 92 bin 883 lira, Global Menkul Değerlere 92 bin 883 lira, Aksa Enerji Üretime 30 bin 961 lira, KPMG Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik'e 30 bin 961 lira, Altınyağ Kombinalarına 38 bin 308 lira, Atlantis Yatırım Holding'e 38 bin 308 lira, Bak Ambalaj Sanayi ve Ticaret  pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda 3 kişiye toplam 104 bin 196 lira ceza kesti.


Etiketler; #spk
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.