PİYASALAR ŞENLENİYOR: ATEŞKES İLAN EDİLDİ, TRUMP TEŞEKKÜR ETTİ

Cuma günü piyasalar şenlenebilir. ABD tarafından Türkiye'ye müjde üstüne müjde... ABD başkanı Donald Trump Twitter'dan "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ederim. Milyonlarca hayat kurtarılacak" dedi. Pence’ten açıklama: YPG güvenli bölgeden çekilecek

PİYASALAR ŞENLENİYOR: ATEŞKES İLAN EDİLDİ, TRUMP TEŞEKKÜR ETTİ
Ayşe Eda
Ayşe Eda
17 Ekim 2019 Perşembe 20:41

son dakika: 

TRUMP NİHAYET GÜZEL BİR CÜMLE KULLANDI. 

TRUMP ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR ETTİ VE SURİYE KRİZİNDE OLUMLU SİNYALLER GELİYOR. 

YARIN EKONOMİ PİYASALARININ DÜZELMESİ BEKLENİYOR. 

ERDOĞAN , PENCE GÖRÜŞMESİNİN OLUMLU GEÇTİĞİNİ PİYASALAR SATIN ALABİLİR. 

Borsa'yı 9 günde yaklaşık yüzde 12 düşüren sebeplerin çok büyük kısmı çözülmüş oldu.

Cuma günü borsa hisselerinin açılışı GAP lı olacak. 

Açılışta, yaklaşık yüzde 2.5 yükseliş bekleniyor.

Gün içinde bu oran bazı hisselerde yüzde 5'e ulaşabileceği yorumlanıyor.

 Daha sonra bir miktar kar satışının yaşanacağı ikinci seansta ise borsanın 100 binlere seviyesine yaklaşacağı yorumlanıyor.

Doların 5.75'lere inmesi, borsanın yükselmesi için bir diğer sebep olacak. Eğer dolar 5.75' e inerse borsa ayrıca kademeli olarak yükselecek.

Özellikle banka sektör hisselerinin yükselmesi bekleniyor çünkü Suriye krizinde bankacılık hisseleri ayrıca düşmüştü. 

Dış piyasaların olumlu olması 13 Kasım'daki Erdoğan Trump görüşmesinin önü açılması Pazartesi günü için de olumlu referanslar gösteriliyor. 

SİYASİ GELİŞMELER BU SEFER BORSA İÇİN OLUMLU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ABD Başkanı Donald Trump açıklamalarda bulundu.

Trump, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Türkiye'den harika haberler. Pompeo ve Pence ile kısa bir görüşme yaptık. Erdoğan'a teşekkürler, milyonlarca hayat kurtulacak" ifadelerini kullandı.

ABD başkanı Donald Trump Twitter'dan "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ederim. Milyonlarca hayat kurtarılacak" dedi.

Pence’ten açıklama:

ATEŞKESE KARAR VERİLMİŞTİR"

Başkan Trump kararlı bir eyleme geçti ve Türk kuvvetlerini müzakereye davet etti. Bugün size gururla şunu bildirmek istiyorum. ABD Başkanı Trump'ın güçlü liderliği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye ile güçlü ilişkiler sayesinde ateşkese karar verilmiştir. Güvenli alandan çekilecektir. Barış Pınarı Harekatı durdurulacak ve Barış Pınarı hareketi YPG'nin çekilmesinden sonra duracaktır. İdaremiz, Suriye savunma güçleriyle iletişim içerisinde onların yaklaşık 20 millik alandan Türkiye'nin güney sınırlarından çekilmelerini sağlayacaktır. Bunun için Türkiye ile yapılan anlaşma var. Kobani halkına karşı herhangi bir harekat yapılmayacak. Buna ABD ile Türkiye ortak bir şekilde güvenli bölgenin, güvenli geleceğin olması için çalışmaya söz vermişlerdir. Bu sınır bölgede güvenlik sağlanacaktır. Bugünkü anlaşmaya ek olarak Türkiye ve ABD kuzeydoğu Suriye'de DEAŞ'ın faaliyetlerini  durdurma konusunda karar vermişlerdir. Bunun içinde tutuklama ve DEAŞ kontrolünde olan bölgelere dair anlaşmalar, hususlar vardır. Ayrıca ABD, Türkiye insan hakları, insan yaşamı ve özellikle de dini ve etnik toplulukların haklarını koruma konusunda ortak karar almıştır. Birkaç dakika sonra Başkan Trump'la görüştüm. Başkanın çok minnettar olduğunu biliyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ateşkesi başlatma ve bu çatışmanın, 1 hafta önce başlayan çatışmanın barışma için attığı adım için kendisine minnettar. Ben de kendisine minnettarım. Bu görüşmelerin sonucunda hayatlar kurtarılacak. Bu ekibe olan minnettarlarımı bildirmek istiyorum. Dışişleri Bakanı Pompeo'ya teşekkür ediyorum. Onlarla birlikte olmak büyük bir ayrıcalık. Ekip çok büyük katkılara imza attı.

"YPG, 120 SAAT İÇİNDE ÇEKİLECEK"

Milyonlarca ABD vatandaşına teşekkür etmek istiyorum. ABD'nin dört bir yanından vatandaşların seslerini duyduk. Onların vicdanları 1 hafta boyunca olan can kayıplarıyla ıstırap çekti. Onların duası ve ABD'nin gösterdiği güçlü liderlik ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte bunu sağladı. Türkiye Suriye operasyonunu başlattıktan 1 hafta sonra ABD ile Türkiye birlikte ateşkes kararı almıştır. ABD, YPG'nin 120 saat içinde güvenli bölgeden çekilmesini sağlayacak. Bu bittikten sonra Türkiye kalıcı bir ateşkesi kabul ediyor. ABD, Türkiye ile birlikte çalışacak. Dışişleri Bakanı sayın Pompeo'ya minnettarlıklarımı ifade etmek istiyorum.

POMPEO: Bu bölgede yapacağımız daha çalışmalar var. Bu gece elde etmiş olduğumuz başarı bazı koşullar getiriyor.

PENCE: ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aldığı karar önemli sonuçlara yol açacaktır.

PENCE: Anlaşmayı görecekseniz. Bir kısmının içerisinde ateşkesin uygulanması sayesinde ABD'nin artık Türkiye'ye başka yaptırım yapmayacağı koşulu var. Ayrıca kalıcı ateşkes olduktan sonra şu an uygulanan ekonomik yaptırımlar da geri çekilecek. Başkan Trump, Türkiye'nin müttefikliği konusunda çok net. Amerika, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonuna kesinlikle karşıdır. Başkan Trump'ın sözlerindeki dürüstlük bunu yansıtıyor. Şimdi bu anlaşmanın uygulanması konusunda işbirliği yapacağız. Ekibimiz çalışmalara başladı. YPG'nin güvenli bölgeden geri çekilmesi konusunda kolaylaştırıcılık rolümüzü uygulayacağız, bu bölgeye barış ve güveni geri getireceğiz.

PENCE: Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'la dini azınlıkların korunması konusunda uzun uzadıya konuştuk. Sayın Cumhurbaşkanı burada yaşayan dini liderlerin kaygılarını da bize iletti. Sınırda yaşanan şiddeti bize iletti. Bu bağlamda dini toplulukların yaşayabilmesi için.

POMPEO: Bu güvenli bölgenin bir parçası olması için elimizden geleni yapacağız. Tüm dünyadaki Hristiyan liderler sizin bahsetmiş olduğunuz şeyi dile getiriyor. Bu ateşkesin ilan edilmesi bu tehdidi ortadan kaldırıyor. Hem Suriye'de hem de Ortadoğu'nun genelinde daha güvenli ortam ortaya çıkaracaktır. Kötü muameleler konusunda soruşturmaların başlatılması konusunda gerekli adımları atacağız.

PENCE: Amerikalıların gurur duyduğu bir husus var. Yüz milyonlarca doların birçok farklı dini azınlığa DEAŞ'ın verdiği zarar konusunda sağlanan yeniden yapılanma desteği.

PENCE: Türkiye ile olan taahhüdümüz içerisinde YPG üyeleriyle birlikte çalışacağımız hususu var. Ve SDG ile birlikte çalışacağız. 120 saat içinde geri çekilme tamamlanacak. Bu 120 saat başladı bile. Aşağı yukarı sınırın 20 mil güneyi. Türkiye bu noktada bir ateşkes uygulayarak bu düzenli geri çekilmenin sağlanmasını etkileyecek. Böylece YPG'nin çekilmesi sağlanacak. Aslında biz konuşurken bu geri çekilme sağlandı. Türkiye sınırı konusunda çok ciddi bir kaygı taşıyor. Bunun yansıra ABD, Türkiye'nin operasyonunu kabul etmiyor. Biz her zaman güvenli bir bölgenin olmasının arkasında duruyorduk. Bunun için gereken şey müzakerelerdi. Suriye'deki Kürt topluluklarıyla çok güçlü ilişkilerimiz var. Bu ilişkilerin arkasında durmaya devam edeceğiz. S minnettarız. Onların sayesinde DEAŞ zayıfladı. Burada Türkiye sınırı ile bir tampon bölge oluşacak. Öncelikle imzalamış olduğumuz anlaşma şiddete son verecek. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bunu defaetle söyledim. Sayın Trump'ın amacı derhal ateşkese son vermek. Bu gün iki liderin güçlü duruşu sayesinde bunu sağladık. Ayrıca YPG ile birlikte çalışarak bu tampon bölgede güven ve barışın olmasını sağlayacağız. 120 saat içinde gerçekleşeceğine inanıyoruz. Sonra kalıcı bir ateşkes olacak. Diplomatik, politik olarak insani yardım sağlayacak herkese el uzatarak faaliyetimizi devam edeceğiz.

PENCE: Ne gibi uzlaşmaların olduğunu görüyorsunuz. ABD Başkanı Trump, bu hafta başında sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'la telefon görüşmesi yaptı. Ateşkes istedi, şiddete son vermesini istedi. Türkiye aktif bir askeri operasyon başlattı. Bu 5 saatlik süre içerisinde görüşmelerimiz ateşkesin Türkiye'ye nasıl faydalı olabileceğini ayrıca ABD Başkanı Trump'a uygun olacağını konusunda hususlarda anlaştı. YPG, SDG konusunda da onlarla iletişim içindeyiz bugün. Kendilerinden teminat aldık, gideceklerini söylediler. Bu fırsatı ateşkes fırsatını memnuniyetle kabul ediyorlar. Güvenli biçimde alandan çıkacaklar. Şu an bunun başladığı konusunda güvenimiz tam. Ve SDG'nin yanında DEAŞ'a karşı mücadele etmiş olmamızın bütün avantajını kullanıyoruz. Bu sonuç Suriye'deki Kürt nüfusun yararına, Türkiye'nin yararına ve buradaki uzun süreli tampon bölgede, bölgede barış ve huzur sağlayacaktır.

PENCE: ABD Türkiye'nin operasyonunu kesinlikle kabul etmedi, karşı çıktı ve ABD bu yaptırımları hafta başında yürürlüğe koydu. Dün ve bugün Trump, net bir şekilde masum hayatların kaybolmaması için bu yaptırımları dile getirdi. Bugünkü ateşkes kararı Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sayesinde olmuştur. İki lider arasındaki güçlü liderlik sayesinde olmuştur. Arkadaşlar, dostlar fikirlerin bilinmesini sağlar.

Ayrıntılar gelecek...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'i kabulü sona erdi. Erdoğan ve Pence'in başkanlık ettiği heyetler arası görüşme de sona erdi. İki toplantı 4 saat 20 dakika sürdü. Pence Suriye'de ateşkese karar verildiğini ve YPG'nin güvenli bölgeden çekileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleştirilen kabul, 1 saat 40 dakika sürdü.

Pence'i Külliye'ye gelişinde karşılayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Erdoğan'ın makamına kadar eşlik etti.

Mike Pence ile ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın makamına çıktı.

Erdoğan ile tokalaşan Pence, "Beni kabul ettiğiniz teşekkür ediyorum." dedi. Pence'nin sözlerinin çevirisini ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptı.

Jeffrey de Türkçe "Merhaba Sayın Cumhurbaşkanı, nasılsınız?" diye sordu, Erdoğan'ın "Sağ olun, sizler nasılsınız?" sorusuna da "Çok iyiyim, sağ olun efendim." karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Pence ve ABD heyetini kabulü yaklaşık 1 saat 40 dakika sürdü.

Kabulün ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

HEYETLER ARASI GÖRÜŞME DE SONA ERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in başkanlık ettiği heyetler arası görüşme sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleştirilen görüşme, 2 saat 40 dakika sürdü.

Heyetler arası görüşmede, Türk heyetinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler hazır bulundu.

ABD heyetinde ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O'Brien, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield yer aldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mht - 5 ay önce
ateşkes değil, türkiye 120 saat süre verdi.