PEGASUS (PGSUS) HİSSESİNİN YÜKSELİŞ TRENDİ NE OLUR?

"PEGASUS (PGSUS) HİSSE ANALİZİ

PEGASUS (PGSUS) HİSSESİNİN YÜKSELİŞ TRENDİ NE OLUR?
Anar Asadov
Anar Asadov
03 Aralık 2019 Salı 14:08

"PEGASUS (PGSUS) Cari Fiyat: 72,55 TL – Hedef Fiyat: 89.90 TL (Yükseliş Potansiyeli %24)

Pegasus’un 2019 yılında toplam yolcuları içerisinde artan dış hat direkt yolcu payı ve belirgin ölçüde artan yan gelirleri, ve böylelikle artan döviz cinsi satış gelirleri ile kuvvetli ciro artışı ve oldukça kuvvetli faaliyet kar marjı elde edebileceğini tahmin etmekteyiz. Şirket payları için 12 aylık hedef fiyatımız 89.90 TL olup, “AL” önerimizi sürdürmekteyiz.

Pegasus, 3Ç19’de dış hat yolcu sayısında, yolcu birim gelirlerinde ve yan gelirlerindeki kuvvetli artışlar ile oldukça güçlü bir operasyonel performans sergilemiştir. Şirket’in dış hat yolcu birim gelirleri € bazında yıllık %3.4, iç hat yolcu birim gelirleri ise TL bazında %25.2 artış göstermiştir. Bu dönemde Pegasus’un FAVÖK marjı, yolcu birim ve yan gelirlerindeki artışlar ile AKK başına birim gelirlerinin yıllık %6 artarak €¢5.76’ya ulaşması ve birim giderlerinin ise UFRS 16’nın da olumlu etkisiyle yıllık ancak %2.9 oranında artarak €¢3.52 seviyesinde gerçekleşmiş olmasıyla, Şirket’in TL bazındaki finansal tablolarına göre yıllık 9.3 y.p. yükselerek %49.4’e ulaşmıştır.

Pegasus, 2019 yılında %6-%8 aralığında kapasite artırımı planlanmakta ve doluluk oranını 2018 yılı seviyelerinde korumayı hedeflemektedir. Şirket, iç hat birim yolcu gelirlerinin 25-30TL, dış hat birim yolcu gelirlerinin ise €1-2 artabileceğini; birim yan gelirlerin ise, €13-14 aralığında gerçekleşebileceğini tahmin etmektedir. Böylelikle, 2019 yılında %25.5-%26.5 aralığında (+UFRS 16 olası etkisi: +3-4 y.p.) bir FAVÖK marjı elde edilmesi öngörülmektedir.

Şirket’in 2019 yılında hedeflerinin üzerinde yolcu birim gelirleri elde edebileceğini, ve operasyonel karlılık hedeflerinin üst sınırlarına ulaşabileceğini tahmin etmekteyiz. Pegasus payları, halihazırda tahminlerimize göre 3.8x FD/FAVÖK çarpanıyla, yurt dışı düşük maliyetli havayolları şirketlerinin 2019T FD/FAVÖK çarpanları medyanı olan 7.1x’e kıyasla iskontolu işlem görmektedirler.(Şeker Yatırım)" 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.