ÖZDERİCİ

SPK’dan Özdericiler’e ağır para cezası... şirket ve yöneticilerine 387 bin lira 9 kuruş idari para cezası uygulandı. Özderici GMYO’nun bedelli sermaye artırımından gelen kaynağı şirketin dışına çıkarılması operasyonuna SPK cezalandırdı.

ÖZDERİCİ
Ayşe Eda
Ayşe Eda
10 Ekim 2019 Perşembe 19:32

SPK haftalık bültende yer alan bilgilere göre, Özderici Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ile Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uğur Özderici ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Özderici hakkında yapılan inceleme sonucunda yüksek miktarda idari para cezalarının uygulanmasına karar verildi.

Şirketin çıkarılmış sermayesinin 160 milyon liradan 250 milyon liraya artırılması kapsamında elde edilen fonun önemli bir kısmının izahnamede açıklanan şekilde kullanılmayarak ilişkili taraflardan gayrimenkul alımında kullanılması suretiyle izahnamede belirtilen bilgilerin yanıltıcı ve eksik hale getirilmesi nedeniyle şirket ve yöneticilerine 387 bin lira 9 kuruş idari para cezası uygulandı.

YATIRIMCI UYARILDI

SPK haftalık bülteninde yatırımcıları uyardı: “Şirketin bedelli sermaye artırımından elde edilen fonların, Şirketin sermaye artırımı nedeniyle ihraç edilecek paylara ilişkin izahnamede belirtildiği şekilde kullanılmaması nedeniyle (varsa) zarara uğrayan yatırımcılar, yasal koşulların oluşması halinde, genel hukuk hükümleri çerçevesinde Şirket ile bahse konu işlemlerde sorumluluğu bulunan Şirket Yönetim kurulu üyeleri Ali Uğur Özderici ve Ahmet Özderici aleyhine dava açabilecekleri hususunun duyurulmasına karar verilmiştir.

Öte yandan, Şirket’in yapılacak ilk genel kurul toplantısında, şirket hakkında idari para cezası uygulanmasını gerektiren fiilde sorumluluğu bulunan yönetim kurulu üyelerine söz konusu idari para cezaları nedeniyle rücu edilip edilmeyeceği hususunda karar alınması ve söz konusu kararın alınması esnasında sorumluluğu bulunan yönetim kurulu üyeleri ile bunlarla ilişkili olan gerçek ve/veya tüzel kişilerin oy kullanmaması gerekmektedir.”

BEDELLİDEN GELEN KAYNAK ŞİRKETİN İÇİNDE KALYACAK

Özderici Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ile şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uğur Özderici ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Özderici hakkında idari para cezası uygulanmasını gerektiren fiille ilgili olarak şu kararda alındı:

“Şirket tarafından ilişkili tarafları Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uğur Özderici ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Özderici’den satın alınan Nuvo Dragos Projesi’nde yer alan toplam 54 adet bağımsız bölümün, söz konusu bağımsız bölümlerin şirkete olan satın alma maliyetine kanuni faizin eklenmesi suretiyle bulunan tutardan aşağı olmayacak biçimde 30.11.2019 tarihine kadar elden çıkarılması, daha düşük bir bedel ile elden çıkarılması halinde aradaki farkın anılan şahıslar tarafından şirkete ödenmesi, Söz konusu bağımsız bölümlerin tamamının 30.11.2019 tarihine kadar elden çıkarılamaması durumunda, elden çıkarılamayan bağımsız bölümler için iade bedelinin Şirket’in söz konusu bağımsız bölümler için ilgililere yaptığı ödemeye kanuni faizin eklenmesi suretiyle bulunan tutardan az olmayacak şekilde belirlenmesi ve bu bedelin Ali Uğur Özderici ve Ahmet Özderici tarafından şirkete iade edilmesi suretiyle söz konusu satış işleminin iptal edilmesi gerektiği hususlarının şirkete bildirilmesine karar verilmiştir.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.