NEDEN KAZANDIRDI?

Emlak Konut Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı'nın şirket karı oldukça zayıf, yine şirket son dönem projelerin iptal ettiriyor. Şirketin hareketli olup, yüzde 2.5 kazandırması şaşırtıcı. Bu gelişme iyimser bir bakışla ancak faizlerin inmesi, hissesinin düşük seviyede olması vb. sebepler açıklanabilir.

NEDEN KAZANDIRDI?
Ayşe Eda
Ayşe Eda
16 Eylül 2019 Pazartesi 14:57

Emlak Konut Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı (EKGYO) inşaat sektörünün kriziyle birlikte şirket karlılığında önemli düşüşler gördü ve son dönem projeleri iptal etti. Buna bağlı olarak, hissenin değeri oldukça düşük seviyede…

Şirketin açıklanan sonuçların hisse üzerine belirgin bir etkisi olmayacağını düşünülüyor. Çünkü hisse oldukça düşük seviyede…

Hisseyi “al, unut” tarzı yatırım yapanların orta ve uzun vadede kazanç elde edebilecekleri düşünülüyor.

Bu yüzden de EKGYO hissesi 16.9.2019 (bugün) tarihinde 1.seansı 1,32 TL'den ve %2,33 deger kazancı ile tamamladı. Hisse senedi 1,32 TL'den yaptığı kapanış ile hareketli konumda. Halen 1.31 seviyesinde…(saat: 15.05)

 Hissenin bu yılki en düşük seviyesi 1,08. 

Ayrıca düşük faiz ortamı finansman giderlerini de olumlu yönde etkileyeceği için Emlak Konut GYO hisselerinin kısa vadede piyasaya göre daha iyi bir performansı olabileceği düşünülüyor.

Ancak, her ne kadar konut talebinin satın alma gücü ile ilintili olduğunu düşünmekle birlikte, konut kredi faizlerindeki gözlenen geri çekilmenin hisse üzerinde pozitif bir algı sağlayabileceğini düşünülüyor.

Galatasaray Spor Kulübü Derneği mülkiyetinde bulunan Beykoz İlçesi Riva Mahallesinde taşınmazlar ile Bakırköy İlçesi Florya Mahallesinde kain taşınmaz üzerinde proje geliştirmek amacıyla GS Spor Kulübü Derneği ile Emlak Konut GYO arasında 2016 yılında imzalanan protokollerin feshi süreci başlatıldığı açıklanmıştı.

Hedef Fiyat (TL) : 1.33 – Piyasa Deg.(TL) : 4636 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 14.79 EKGYO TI Equity- Öneri :TUT Get.Pot.%: 8.78 (Deniz Yatırım)

Emlak Konut, 140 milyon TL kredi kullandığını ve tutarın daha önce kullanılan kredilerinden 136.6 milyon TL’lik tutarın geri ödemesi için kullanıldığını açıklamıştı. 2Ç19 itibari ile şirketin 3.85 milyar TL net borcu bulunmakta.

Emlak Konut GYO yılın ikinci çeyreğinde bizim beklentimiz 310 mn TL’ye paralel fakat piyasa beklentisi 310 mn TL’nin %14 altında kalarak 308 mn TL net kar açıklamıştı.

Şirketin, Zayıf brüt karlılık ve finansal giderlerdeki ciddi sıçrama (iki katına yakın) nedeniyle net kar marjı yıllık bazda 14.4 puan düşüş gösterdi. Satış gelirleri, beklentilerin üzerinde 1.93 milyar TL gerçekleşti. Bu çeyrekte gerçekleşen yoğun teslimler ve Zeytinburnu arsalarının satışından elde edilen ek TL 497mn gelir satış gelirlerini destekledi.

Geçen çeyreğe göre yaklaşık 350 milyon TL artış kaydeden net borç rakamı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2.6 milyar TL artarak 3.85 milyar TL düzeyine ulaşmıştır.

Şirketin toplam 4.34 milyar TL’lik borcunun %58’inin kısa vadeli olması faizlerin gerilediği bu ortamda finansal giderlerin azalmasına imkân sağlayabilir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.