KORDS'nın YÜKSEK KAR PAYI DAĞITMASI BEKLENİYOR

Kordsa, kompozit Başta Olmak Üzere Yeni İş Alanları Güçlü Büyüme Hikayesi Sunuyor…

KORDS'nın YÜKSEK KAR PAYI DAĞITMASI BEKLENİYOR
Anar Asadov
Anar Asadov
18 Ekim 2019 Cuma 17:48

Lastik takviye malzemeleri, kompozit teknolojileri ve inşaat güçlendirme sektörlerinde global bir şirket olan Kordsa, dört kıtada ve beş farklı ülkede (Türkiye, ABD, Brezilya, Endonezya, Tayland) faaliyet göstermektedir.

Kordsa, Dünya’da her 3 otomobil lastiğinden 1’ini, her 3 uçak lastiğinden 2’sini güçlendirmektedir.

Lastik takviye malzemesi geliştirme yetkinliklerini kompozit sektörüne aktaran Kordsa, 2018 yılında üç ve bu yıl da bir adet olmak üzere kompozit malzemeleri alanında faaliyet gösteren dört şirket satın almıştır.

Lastik takviye malzeme sektörünün yıllık ortalama %1,5 – %2,5 (Dolar bazında) büyüdüğü ortamda, kompozit teknolojilerinin önümüzdeki yıllarda yıllık olarak %8 oranında büyümesi beklenmektedir.

Ayrıca, Şirket’in içinde bulunduğu Endüstriyel Tekstil sektörünün önümüzdeki on yıl için gözde sektör olacağı öngörülmektedir. Bu kapsamda, inorganik büyüme hedefleriyle birlikte Ar – Ge yatırımı ve bilgi birikimiyle de fark yaratan Kordsa’nın bu süreçte sektörden daha iyi bir büyüme ivmesi yakalabileceğini düşünüyoruz.

Şirket’in satış gelirlerinin 2019 ilk yarı itibarıyla %80’ni USD, kalanı ise EUR bazlıdır.

Giderler kısmında ise, girdilerin %82’si USD, kalan kısmı ise diğer yerel para birimlerinden (TL %6, IDR %7, BRL %4 Baht %1) oluşmaktadır.

Kordsa, Dolar’ın diğer Gelişmekte Olan Ülke para birimlerine (TL, IDR, BRL, Baht) göre değer kazanmasından olumlu etkilenmektedir.

Düzenli kar payı ödeyen Şirket’in önümüzdeki yıllarda ödeyeceği kar payının artarak devam etmesini bekliyoruz.

Küresel ekonomik görünüm, petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve lastik güçlendirme ile havacılık sektöründeki rekabet potansiyel risk unsurları olarak ön plana çıkmaktadır.

Kordsa’nın tahmini hedef piyasa değerini, İndirgenmiş Nakit Akımları ve Piyasa Çarpanları yöntemlerine göre ağırlıklandırarak (%70 İNA, %30 Piyasa Çarpanları) 4.047mn TL olarak hesaplamaktayız.

Kordsa hisse senetleri bulduğumuz hedef piyasa değerine göre %48,0 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle, Kordsa için hedef hisse fiyatını 20,80TL olarak belirtiliyor. (Ziraat Yatırım) 


Etiketler; #kords
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.