KOÇ HOLDİNG (KCHOL) KRİZ ORTAMINDAKİ BAŞARISINI NEYE BORÇLU? TÜPRAŞ, ARÇELİK, FORD, YAPI KREDİ'DE NELER YAPACAK?

"Koç Holding, 2019 yılının ilk 9 ayında büyük bir başarı elde etti. Koç Holding tarafından Cuma günü yapılan açıklamaya göre şirket yılın üçüncü çeyreğinde 1.08 milyar TL net kar elde etti. Bloomberg tarafından gerçekleştirilen ankete katılan analistlerin 714.0 milyon TL ile 976.0 milyon TL arasında değişen tahminlerinin medyanı 828.0 milyon TL idi. Şirket aynı dönemde 39.4 milyar TL satış geliri kaydetti. O başarının sebeplerinin Koç Holdingi CEO'su Levent Çakıroğlu anlatıyor.

KOÇ HOLDİNG (KCHOL) KRİZ ORTAMINDAKİ BAŞARISINI NEYE BORÇLU? TÜPRAŞ, ARÇELİK, FORD, YAPI KREDİ'DE NELER YAPACAK?
Ayşe Eda
Ayşe Eda
09 Kasım 2019 Cumartesi 06:29

Koç Holding hissesi ile Türkiye ekonomisinin önemli temsilcilerinden birine yatırım yapma imkanı bulunuyor.

Bunun dışında, Koç Grubu’nun coğrafi çeşitliliği de mevcut; kombine cironun %55’i döviz bazlı veya dövize endeksli.

Koç Grubu şirketlerinin bir kısmı defansif özelliklere sahipken bir kısmı da büyüme gösteriyor.

Koç Grubu Türkiye’nin en büyük sanayi ve hizmetler grubu olup en büyük ciro, ihracat, personel sayısı, ödenen vergiler ve piyasa değerine sahiptir.

Grup şirketlerinin enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim ve finansta lider pozisyonları ve rekabet avantajları mevcut.

9 aylık finansal sonuçları değerlendiren Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, “Tüm dünyada zorlu ekonomik koşulların ve belirsizliklerin hâkim olduğu bir dönemden geçiyoruz.

Ticaret savaşları, Brexit belirsizliği ve artan jeopolitik riskler, 2019'da dünya ekonomisinde belirgin bir yavaşlamaya neden oldu. Koç Topluluğu olarak yılın ilk 9 ayında disiplinli yönetim anlayışımız, sağlam bilançomuz, dengeli portföy yapımız, kuvvetli bayi teşkilatımız ve tedarik zincirimizin de katkısıyla güçlü konumumuzu sürdürdük.

2016 yılından bu yana yürüttüğümüz Dijital Dönüşüm Programımız ile küresel rekabet gücümüzü artırıyoruz. Yatırımlarımıza aralıksız devam ederken, ihracat performansımız ile ekonomimize katkı sağlıyoruz. Uzun vadeli değer yaratma hedefimiz ve küresel vizyonumuz doğrultusunda Topluluğumuzu kararlılıkla ileri taşıyoruz” şeklinde konuştu.

“9 AYA 5,8 MİLYAR TL'LİK KOMBİNE YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİK”

Aralıksız sürdürdükleri yatırımlarının faaliyetlerine ivme kazandırdığını ve ihracat performansları ile Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiklerini vurgulayan Levent Çakıroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzun yıllardır kararlılıkla sürdürdüğümüz yatırımlarımız, Ülkemize ve insanımıza duyduğumuz güvenimizin en büyük göstergesi. Koç Topluluğu olarak yılın ilk 9 ayında gerçekleştirdiğimiz 5,8 milyar TL'lik kombine yatırım ile birlikte son 5 yılda gerçekleştirdiğimiz kombine bazda yatırım miktarı 38 milyar TL'ye ulaştı. Topluluk şirketlerimiz, Türkiye'nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 10'unu gerçekleştirerek dış ticaret açığındaki iyileşmede önemli rol oynuyor.

Tüpraş, özelleştirme sonrasındaki 13 yılda yaklaşık 6,5 milyar dolar yatırım yaptı. 9 aylık üretim miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 21,2 milyon tona ulaşan Tüpraş, Ülkemizin akaryakıt ihtiyacını karşılamayı sürdürdü. Uluslararası pazar fırsatlarını da yakından takip eden Tüpraş, 2019 yılında faaliyete geçen Londra Ticaret Ofisi ile ithalat ve ihracat operasyonlarını destekleyerek tedarik zinciri ve satış faaliyetlerinden ek değer yaratmayı hedefliyor.

Otomotiv sektörüne baktığımızda, son aylarda faizler ve enflasyondaki aşağı yönlü eğilimin iç talebi hareketlendirdiğini gördük. Tofaş'ta küresel pazarlar için geliştirilen Fiat Egea, yılın ilk 9 ayında otomotiv pazarında en çok tercih edilen model oldu. Tofaş, Egea ailesi için 2020 sonuna kadar gerçekleştireceği 225 milyon dolarlık yenileme yatırımı kapsamında çalışmalarına devam ediyor.

Ülkemizin ihracat şampiyonu Ford Otosan ise ilk 9 ayda 248 bin adet ihracat gerçekleştirerek tarihinin en yüksek ihracat hacmine ulaştı.”

Avrupa’da da büyük bir başarı elde ettiklerini vurgulayan Çakıroğlu, “Arçelik, Beko markası ile Ocak-Ağustos 2019 döneminde Doğu Avrupa pazarında 1'inci sırada, Batı Avrupa'da 2'nci sırada yer almaya devam ederken, Güney Afrika ve Romanya'daki pazar liderliğini de korudu. Türkiye'de de pazar payını artıran Arçelik'in, ilk 9 aylık dönemdeki konsolide cirosu bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 21 oranında arttı. Arçelik, finansal ve operasyonel başarılarının yanı sıra bir ilki daha gerçekleştirerek dünya çapında firmaların sürdürülebilirlik performansını değerlendiren Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde sektör lideri seçildi” ifadelerini kullandı.

“İHRACATI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEK”

Bankacılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Levent Çakıroğlu, “Kuruluşunun 75'inci yılını kutlayan Yapı Kredi, güçlü sermaye yapısı, müşteri odaklı bankacılık anlayışı, nitelikli insan kaynağı ve uzun yıllara dayanan itibarı ile ülke ekonomisini desteklemeye devam ediyor.

Yılın ikinci yarısında 21 ülkeden 39 bankanın katılımı ile 950 milyon dolar sendikasyon kredisi sağlayan Yapı Kredi, bu işlemle uluslararası piyasalarda ülkemize ve bankamıza duyulan güveni bir kez daha teyit etti. 1 milyar doların üzerinde talebin geldiği işlem, yılın ikinci yarısında alınan sendikasyon kredileri arasında en yüksek katılımcıya sahip oldu. Yapı Kredi, bu sendikasyon kredisi ile daha da çeşitlendirdiği kaynaklarını, önümüzdeki dönemde özellikle dış ticaretin finansmanı için de kullanarak ihracatı desteklemeye devam edecek” dedi.

“BİZİ ÇOK MUTLU EDİYOR”

Levent Çakıroğlu, son dönemde küresel ölçekte peş peşe açıklanan başarıların gururunu yaşadıklarını da anlatırken şöyle devam etti:

“Her fırsatta vurguladığımız gibi çalışmalarımızı itibar ve topluma hizmet odaklı bir Topluluk olmanın getirdiği sorumlulukla yürütüyoruz. Yönetim felsefemizin merkezinde insan kaynağımız yer alıyor. Forbes'un geçtiğimiz günlerde açıkladığı ‘Dünyanın En İyi İşverenleri' listesinde 59 basamak yükselerek 35'inci sırada yer aldık.”Sozcu Gazetesi 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.