ISFIN, TTKOM, POLHO, BRISA hisse analizleri

2019 3. çeyrek ayrıntılı ISFIN, TTKOM, POLHO, BRISA hisse analizleri

ISFIN, TTKOM, POLHO, BRISA hisse analizleri
Anar Asadov
Anar Asadov
01 Kasım 2019 Cuma 14:51

 ISFIN Hisse Analiz 3Ç18 

İş Finansal Kiralama (ISFIN, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 3Ç2019’daki net dönem karı yıllık %142 oranında artarak 60,5mn TL’ye yükselmiştir.

Esas Faaliyet gelirleri 3Ç2019’da 243,5mn TL gerçekleşerek yıllık %18 gerilerken, finansman giderleri bu çeyrekte 185,7mn TL gerçekleşerek yıllık 81,2 mn TL azalmıştır.  

Üçüncü çeyrek karı ile birlikte Şirket’in 2019 yılının ilk dokuz ayındaki net dönem karı 102,9 mn TL’ye ulaşmıştır. Ancak ISFİN geçtiğimiz yıl bu dönemde daha fazla kar yapmıştı. 

Şirket geçen yılın ilk dokuz ayında 108,2 mn TL kar açıklamıştı. (Ziraat Yatırım)

İSFİN hissesi borsada oldukça hareketli... 

15 Ekimde 2,13.-tl den başlayan hareketini hacimli bir şekilde sürdüren hisse yatırımcıların son dönemde oldukça ilgisini çekiyor.

Hareketin başladığı günlerde yatırımcılarımıza dipten bir dönüş hareketi başladığını

Ve bu hareketin 3.30.-tl seviyelerine doğru gidebileceğinden kısa zaman önce bahsetmiştik. İSFİN'in hareketlendirebilir. 

Şirket hisselerini teknik olarak incelediğimizde kısa vadeli dirençler 2,94.-tl ve 3,25.-tl

yatırım realizasyonlarının bu sıralamaya göre yapılmasında fayda var.

POLİSAN HOLDİNG 

Polisan Holding (POLHO, Sınırlı Pozitif): Şirket 3Ç2019’da 34,5mn TL ana ortaklık net dönem karı elde etmiştir.

Şirket 3Ç2018’de 18,5mn TL zarar açıklamıştı. Şirket’in satış gelirlerinde geçen yılın aynı dönemine göre %19,5 oranında azalmış ve 262,1mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Satış maliyetleri %5 oranında azalırken, şirketin brüt karı %60,8 oranında gerileyerek 33,2mn TL’ye inmiştir.

Operasyonel giderleri %26’lık azalışla 20,7mn TL olan şirket, diğer faaliyetlerden 1,7mn TL gider kaydetmiştir.

Diğer taraftan şirket özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan 3Ç2018’deki 58mn TL’lik gidere karşın bu çeyrekte 27,6mn TL gelir kaydetmiş ve böylece Esas faaliyet karı 38,4mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Şirket 3Ç 2018’de 5mn TL esas faaliyet zararı kaydetmişti. 3,4mn TL vergi gideri sonrası 3. çeyrek ana ortaklık net dönem karı 34,5mn TL olmuştur.

3. çeyrek karıyla birlikte 9 aylık ana ortaklık net dönem karı 40,4 mn TL olmuştur.

Şirket geçen yılın aynı döneminde 24,5 mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. (ZİRAAT YATIRIM)

TÜRK TELEKOM 

Beklentinin üzerinde net kar. 3Ç19’da TL’de çeyreksel bazda yaşanan %2,5 seviyesindeki değer artışının etkisiyle şirketin net finansal giderleri, geçen yılın aynı dönemine göre 5,07 milyar TL’den 475 milyon TL seviyesine geriledi.

Bu bağlamda, 3Ç18’de 2,85 milyar TL net zarar açıklayan şirket, bu yılın üçüncü çeyreğinde hem güçlü operasyonel performansının hem de net finansal giderlerdeki belirgin düşüşün desteğiyle 1,12 milyar TL net kar açıkladı. Açıklanan net kar, piyasa beklentisinin  sırasıyla %23 ve %22 üzerinde gerçekleşti. Net kardaki artış da, beklentinin üzerindeki FAVÖK etkili oldu. Bu doğrultuda net kar marjı da bu çeyrekte, 3Ç18’de bulunduğu %-52,76 seviyesinden %18 seviyesine yükseldi. 3Ç19 finansallarının hisse performansı üzerindeki etkisinin pozitif olacağını düşünüyoruz. 

Sabit geniş bant ve mobil segment gelirlerindeki güçlü seyir, satış gelirlerindeki artışta etkili olmaya devam etti. 3Ç19’da Türk Telekom’un konsolide satış gelirleri yıllık bazda %15,1 artarak 6,21 milyar TL seviyesinde,  piyasa beklentisinin paralelinde gerçekleşti. Konsolide satış gelirlerindeki artış genel olarak, mobil ve sabit genişbant segmentlerinin gelirlerinde devam eden yükselişlere bağlı olarak gerçekleşti. Özellikle sabit genişbant tarafında ön satış performansında görülen hızlanma ve sınırsız dönemin başlamasıyla yeni abonelere yüksek fiyatların uygulanmasının satış gelirlerindeki artışta etkili olmaya devam ettiğini söyleyebiliriz.

Mobil tarafında ise, hem ARPU hem de abone sayısındaki artış, segment gelirlerinde yükselişin sürdürülmesinde etkili oldu. Bu arada, 3Ç18’den beri konsolide satışlara pozitif katkıda bulunan sabit ses gelirleri mevcut performansını bu dönemde de korudu.  Güçlü FAVÖK performansı. 3Ç19’da FAVÖK, güçlü operasyonel performans ve UFRS 16 muhasebe standartlarının etkisiyle yıllık bazda %32,6 yükselerek 3 milyar TL seviyesinde,  piyasa beklentisini sırasıyla %5 ve %7 oranlarında aştı.

Bunun sonucunda FAVÖK marjı da yıllık bazda 6,4 puan artarak %48,4 olarak gerçekleşti. IFRS 16 etkisi arındırıldığında da, gelirlerdeki güçlü artış ve etkin maliyet yönetiminin etkisiyle, FAVÖK marjı bu dönemde yıllık bazda 3,3 puan artışla %45,3 seviyesine yükseldi. 

Şirketin güçlü operasyonel performansına ek olarak, önceki yılın aynı dönemindeki 1,76 milyar dolardan 446 milyon dolara gerileyen net açık döviz pozisyonunun finansal giderlerde azalmayı destekleyerek karlılığın daha da güçlenmesini sağlamaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Bununla beraber şirket FAVÖK öngörüsünde de revizyona giderek, yıl sonu FAVÖK beklentisini 10,3-10,5 milyar TL seviyesinden 11 milyar TL seviyesine yükseltti. Yatırımcıların portföylerinde bulundurmaları gereken ve orta vadede %40 getiri potansiyeli olan bir şirket.

Hisseler bugün en düşük 5,83.-tl ve en yüksek 5,96.-tl den işlem gördü.bu yıl en düşük 3,51.-tl en yüksek 6,51.-tl fiyattan işlem gördü.

BRİSA 

Bridgestone ve Lassa ana markalarıyla Türkiye lastik pazarı lideri Brisa, 1 Ocak-30 Eylül 2019 dönemine ait finansal sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Şirket, yılın ilk dokuz ayında ihracatta vites büyütmeye devam etti ve ihracat tonajını, geçen yılın aynı dönemine göre %27 arttırarak tarihindeki en yüksek seviyeye ulaştı. Avrupa’daki orijinal araç üreticileri Brisa’nın ürettiği lastikleri kullanmaya başladı.

Güçlü performansı ile Brisa, yılın ilk dokuz ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ciroda %19, FAVÖK seviyesinde ise %23 artış elde etti.

Şirket, yılın ilk dokuz ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat tonajını %27 artırarak tarihindeki en yüksek seviyeye ulaştı.

Güçlü bir performans sergileyen Brisa, yılın ilk dokuz ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %23 FAVÖK büyümesi gerçekleştirdi. Şirketin toplam cirosu, geçen yılın aynı dönemine göre %19 artışla 2,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Şirketin FAVÖK büyüklüğü 456 milyon TL’ye ulaştı.

Verimlilik ve operasyonel performansın temel göstergesi olarak Nakit Yönetimini çalışmalarının merkezine koyan ve son 2 yıl içinde, işletme sermayesi devir hızını 1,8’den 6’lar seviyesine çıkartan Brisa, ilk dokuz aylık dönemde de dengeli bir nakit yönetimi gerçekleştirerek işletme sermayesi devir hızındaki iyileşmesine devam etti.

Brisa’nın ilk dokuz aylık finansal sonuçlarını değerlendiren Brisa CEO’su Cevdet Alemdar, Türkiye’ye katma değer sağlayacak çalışmalarına devam ettiklerini dile getirerek şunları söyledi;

“Brisa, küresel ve yerel pazarda zorlu koşulların yaşandığı 2019 yılı için belirlediği hedeflere emin adımlarla ilerliyor. Şirketimiz, 2700 çalışanı, İzmit ve Aksaray’da en yeni teknolojilerle donatılmış fabrikalarında ortaya koyduğu yerli üretim ve ARGE gücü, yurt içi ve yurt dışı piyasalarda katma değerli ürün ve hizmetleriyle elde ettiği başarı ve rüzgarına aldığı Akıllı Kültür dönüşümü ile dijital ve yeni nesil iş dünyasının öncüleri arasında yer alıyor.

Bu dönemde, uluslararası satış hacimlerimizi artırarak ihracatta büyümeye devam ettik ve ülkemizi global pazarlarda başarıyla temsil ettik. Yılın ilk dokuz ayında toplam 11 yeni pazara giriş yaptık. Örneğin; son çeyrekte İzlanda, Yemen ve Sri Lanka’yı da ihracat pazarlarımız arasına kattık. Uluslararası iş ortaklarımızla güçlü bir bağ inşa etmek için de canla başla çalışıyoruz.

Bu dönemde 500’e yakın uluslararası iş ortağımızı evimizde ağırladık, yerli üretim gücümüzü, ürünlerimizi, fabrikalarımızı tanıttık. Ayrıca, orijinal ekipman kanalımızı güçlendirmek için gerçekleştirdiğimiz ARGE yatırımlarının da meyvelerini almaya başladık. Bu çalışmalar bu kanalda Brisa teknolojisini öyle bir seviyeye getirdi ki artık Avrupa’da da orijinal ekipman, araç üreticilerine de ürünlerimizi ihraç ediyoruz.

Son yıllarda çalışanlarımıza ve işimize yaptığımız dijitalleşme odaklı yatırımlar, müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik, 360 derece tasarlanmış akıllı mobilite çözümlerimizi sürekli olarak güçlendirmemize olanak tanıyor. Geleceğin yolculuğuna doğru toplam değer önerilerimizi tüketici kanalında Otopratik’lerle ticari kanallarda ise Propratik ve Filopratik’lerle pazara sunuyoruz. Tüm Pratik ailesinin Türkiye’de hızlı bakım çözümlerinde lider olması bizi gururlandırıyor.

Son olarak ticari filo müşterilerimizin lastik, servis ve operasyonel yönetim ihtiyaçlarına odaklanan Dijital Filo hizmetlerimizle sektörümüzde bir ilki daha hayata geçirdik. Lastiğin ötesinde hizmetler sunmak üzere start-up ekosistemi ile de iş birliklerimiz ve açık inovasyon kapsamında ortak çalışmalarımız güçlenerek devam ediyor.

Bütün bunları, yenilikleri takip eden, uygulama cesaretini gösteren, birbirinden öğrenen Brisalılar ve iş ortaklarımız gerçekleştiriyor” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.