HALKBANK (HALKB) HİSSESİ 2020'DE KAÇ LİRA OLUR?

Son günlerin hareketli hissesi HALKB' için Amerika'dan somut bir haberin gelmemesi ve açıklanan bilanço rakamlarının beklentilerin altında kalmasıyla hissenin 2020 beklentileri de düştü.

HALKBANK (HALKB) HİSSESİ 2020'DE KAÇ LİRA OLUR?
Ayşe Eda
Ayşe Eda
16 Kasım 2019 Cumartesi 11:08

Son ayların gündemden düşmeyen hissesi HALK BANK (HALKB) için Erdoğan'ın ABD gezisinden somut bir sonuç çıkmadı.Piyasalar

bu belirsizliği olumsuzluk yönünde satın aldı. Halkbank 2019 3. çeyrek bilançosunun da yeterince beğenilmemesiyle hisse üzerinde kara bulutlar dolaşıyor.

AK Yatırım ve Şeker Yatırım Halkbank için olumsuz bir rapor hazırladı. 

Ak Yatırım, Halkbank için hedef fiyatını %6 azaltarak 7,50 TL belirlerken, tavsiyesini 'Nötr' olarak güncelledi.

Ak Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda şu ifadelere yer verildi: 

"Banka yönetimison çeyrekte takibe dönüşen kredi tutarının bu  çeyrekteki kadar olmasını bekliyor. Halkbank ayrıca muhasebe  değişikliği ile TÜFE’ye endeksli menkul kıymet değerlemesinde Ekim  sonu enflasyon oranı yerine Aralık enflasyonunu kullanmayı planlıyor.

Bu değişikliğin net faiz marjına katkı sağlaması beklenebilir. 3Ç19  sonuçlarının ardından net kâr tahminlerimizi 2019 yılı için 1,25  milyar TL olarak koruduk.

2020 tahminimizi ise %10 olarak 3 milyar TL’ye düşürdük. 

Hisse için 12 aylık fiyat hedefimizi uzun vade  finansal tahminlerimizdeki güncellemeler nedeniyle %6 azaltarak hisse  başın 7,50 TL olarak belirledik. Hisse için görüşümüz de ‘Nötr’ olarak  güncelliyoruz."

ŞEKER YATIRIM HALKBANK RAPORU

"Hedef fiyat 7,05 TL’den 6,50 TL’ye düşürüldü.

Halkbank 3Ç19 solo finansal sonuçlarında 308 milyon TL net kar  açıkladı. (Çeyreksel %0,6 azalma). Açıklanan net kar rakamı bizim 313  milyon TL tahminimizin ve 316 milyon TL piyasa beklentisinin %2  altında gerçekleşti.

Bankanın 9 aylık karı 924 milyon TL olup geçen  yıla göre %58,1 azalarak %4,1 oranında göreceli zayıf ortalama öz  kaynak karlılığına işaret etmektedir.  Beklentilerden düşük ücret ve  komisyon gelirleri,  ticari zarar, kredi karşılıkları ve beklentilerin  üzerinde vergi karşılıkları sebebiyle bankanın net kar rakamı  beklentilerimizin altında gerçekleşmiştir.

Vergi karşılıklarının 4Ç19’da da yüksek olması beklenmektedir. Banka 4Ç19’da Tüfe endeksli  kağıt getirilerinde kullandığı %16 enflasyon beklentisini Aralık  enflasyon rakamına göre revize edecektir. 3Ç19 sonuçlarının  açıklanmasının ardından negatif bir etki bekliyoruz.

Göreceli zayıf  ücret ve komisyon gelirleri performansı, sektör ortlamalasının üstünde  kredi büyümesi  ve artan pazar payı, TGA rasyosunda sınırlı 60 baz  paun artış, faaliyet giderlerinde yüksek artış ve sermaye yeterlilik  rasyolarında zayıflama çeyreğin ana unsurlarıdır.   Hisse için 23,5%  sermaye maliyeti ve 7% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak  hesapladığımız ve 7,05 TL olan hedef fiyatımızı net kar  tahminlerimizde yaptığımız aşağı yönlü revizyonlar sonrası 6,50 TL’ye  düşürüyoruz. Yeni hedef fiyatımızın %14 artış potansiyeli  bulunmaktadır. Hisse için “TUT” tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2019T 5,5x F/K ve 0,23x F/DD çarpanlarıyla (Benzerlerine göre %58 iskontolu) ve 2019T için %4,3 ortalama öz kaynak getirisiyle işlem görmektedir. 

Güçlü kredi-mevduat makası gelişimi. Düzeltilmiş net faiz marjı sabir  seyreden swap fonlama maliyetlerine paralel olarak çeyreksel bazda 45  baz puan artarak %0,74 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Tüfe endeksli  tahvil gelirlerindeki artış (+%11) marjları pozitif etkilerken kredi  mevduat makası azalan fonlama maliyetleri sebebiyle çeyreksel bazda 28bp iyileşmiştir. 9 aylık kümülatif net faiz marjı ise  %2,37  seviyesinde gerçekleşmiştir.  Net ücret ve komisyon gelirlerinde  göreceli zayıf performans.  Çeyreksel daralma oranı % 1,0 yıllık  kümülatif artış oranı ise %47,9 olup sektör ortalaması olan %58,8’in  altında seyretmektedir. TGA rasyosunda sınırlı artış.

TGA oranı güçlü  kredi büyümesinin de etkisiyle çeyreksel bazda 60 baz puan artarak %4,6 seviyesine yükselmiştir (Bütçe: %5,5). Ancak yeni takipteki kredi  oluşumu (net) çeyreksel bazda %4 artarak yüksek bir seviyede kalmaya  devam etmektedir. TGA beklenen zarar karşılıkları 680bp azalarak %56,5’e gerilemiştir.

İkinci aşama kredilerinin toplam krediler  içindeki ağırlığı 90bp azalarak %7,0 olarak gerçekleşmiştir ve sektör  ortalamasının altında seyretmektedir. Bu krediler için ayrılan  karşılıklar ise %5,3 seviyesinde sabit kalmıştır. Toplam kredi riski  maliyeti (net) 148bp seviyesinde gerçekleşmiştir. (Bütçe:180bps) Sermaye rasyolarında zayıflama. Bankanın ana ve çekirdek sermaye  yeterlilik rasyoları güçlü aktif büyümesinin de etkisiyle çeyreksel  bazda 50bp ve 30bp azalarak %14,2 ve %11,4 seviyelerine gerilemiştir."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.