HALKA AÇIK ŞİRKETLER NEDEN BEDELLİ SERMAYE ARTTIRIMINA GİDİYOR?

Borsa halka açık şirketler neden bedelli sermaye arttırımı yapıyor? Bedelli sermaye arttırmanın şirketlere faydası nedir? Bedelli sermaye arttırımı yatırımcı için iyi mi kötü mü?

HALKA AÇIK ŞİRKETLER NEDEN BEDELLİ SERMAYE ARTTIRIMINA GİDİYOR?
29 Eylül 2018 Cumartesi 13:05

ŞİRKETLER NEDEN BEDELLİ SERMAYE ARTIRIMINA GİDİYOR?

2018 yılındaki kur ve faiz oynaklığı bütün şirketleri vurmaya başladı. Bu farklar şirketlerin özsermayelerine büyük tahribatlar yapıyor.

2018 yılına 3.76 dan başlayan dolar kuru bugün düz 6 lira olduğunu baz alırsak yaklaşık %60 kur farkından şirketlerin bilançolarına sarsıcı etki bırakıyor. Neden mi ?

Özellikle halka açık şirketler UFRS standartlarına göre bilanço yayınlamak zorundalar. Bu nedenden dolayı kur, faiz ve enflasyon etkisini bilanço rakamlarına girmek zorundalar. Bu nedenle %60 lık bir TL deki değer kaybı enflasyon hesaplamaları dikkate alındığında ciddi bir maliyet artışı yaratıyor. Dolayısıyla üretim yapan şirketlerin maliyet hesaplamalarında, bütün şirketlerin maliyetleri en az %20 ye yakın artması anlamına geliyor. Dolayısıyla %10-20 kar marjı ile çalışan bir şirket dolayısıyla maliyet artışı nedeniyle yaptığı ciro üzerinden karları yok olup zarara geçme durumundalar. Zarar yazacak olan bir çok şirket bu zararı özsermayesinden yiyecek. Yediği içinde özsermayesini güçlendirmek için Bedelli sermaye arttırımı ile içeriye nakit para enjekte etmek durumunda.

Sizlere bir örnek üzerinden konuyu biraz daha açalım. UFRS standartlarına göre bir şirket in banka borcu olduğunu var sayalım. Şirketin 100 milyon cirosu olsun. Bu şirketin de net kar marjı %10 olsun. Bu şirketinde 25 milyon TL banka borcu olsun. özsermayesi de iyimser yorumla 50 milyon olsun. Bu şirketin kredi faizini hesaplarken şuanki banka faizlerinin %35-40 olduğunu varsayarsak. Yaklaşık 25 milyon karşılığında 8-10 milyon TL faiz yükü üzerine biniyor. Bu şirketin 100 milyon cirosu oluğuna göre binen faiz yükü nedeni ile karı tamamen faize gitti. Kur un yukarı gitmesiyle bu şirketin maliyet enflasyonundan %20-30 daha arttı. 100 milyon ciro da aynı malı üretmek için en az %20-30 daha maliyet bindiği zaman ne olacak? Şirket 20-30 milyon en az zarar yazacak. Peki bu zararı yazdımı ne olacak öz sermayesinin yarısını kaybetmiş olacak. Bir şirket Özsermayesinin 3 te 1 e indiği zaman teknik iflas olması demek. Bu tamamen iyimser bir senaryo. Borç yükü ne kadar yukarıda ise şirketin tahribatı çok daha büyük olur. Bugünkü durumda şirketlerin çoğu bu yapıyı kaldıramayıp iflas bayrağını çekiyorlar. Hele bu örnek verdiğimiz bir şirket ithalat ağırlıklı çalışıyorsa tahribatı siz hesaplayın. İç piyasaya çalışıyorsa bir de üstüne vade ve tahsilat zorluğunu ekleyin. Durum çok vahimleşiyor.

Gelelim bankalara, Bankalar mevduat toplayıp yada yurt dışından kredi toplayıp aradaki spreed le para kazanan yapılar. Şimdi bir banka 1 milyar dolar sendikasyon kredisi alsın yıl başında. Kaç kur la alacak 3.76 dimi. 3.76 dan aldığı parayı ne yapacak TL ye döndü. Peki bu TL ye döndüğü parayı yıl başında kaçtan veriyordu. %17-18 lerden kredi veriyordu. Peki şimdi faizler kaçta piyasaya kullandırdığı? %35-40 larda buradan %100 zarardalar dimi? Peki kurdan ne kadar zarardalar yıl başında 3.76 dan bozdularsa? %60 ta burada zarardalar. Mevduat faizleride şuan %20 lerde. Yılbaşında mevduat faizleri %13-15 lerdeydi. Matematik i yapıyormusunuz. Şuan bankanın aldığı sendikasyon kredisi parası pul oldu dimi? O yüzden İşbankası Genel Müdürü Adnan Bali isyan ediyor. Ne diyor Adnan Bali sermaye yeterlilik oranları bankaların %13 lere gelmiş durumda. Yani özsermayeden yiyor bu kur farkı, faiz farkı arasındaki zararı. Yani bir bankanın 100 milyon dolar özkaynağı varsa yaklaşık 1 milyar dolar piyasaya para vermiş durumda. Ne yapıyor banka bu farkı kapatmak için daha yüksek faizli mevduat topluyor. Daha yüksek faizle de satmak durumunda kalıyor. Sevgili Ekonomi yi yöneten devlet sorumluları. Bu kur kalıcı gerçekçi değil demeniz bir şey ifade etmiyor. Rakamlar ve gerçekler şuan ki yaşananlar. Şimdi bunlar gerçek değil diyebilirmiyiz.

Evet bunlar şuan ki gerçek durumumuz. Şimdi bu gerçek durumumuz üzerinden ekonomiye bakalım. Bir şirket banka faizinin %35-40 olduğu yerde nasıl para kazanacak. Şirketin kar marjının en az %50 bantlarında olması lazım. Neden mi bankadan %35 le para kullansa üretse satsa bankaya borcunu ödese kalan kısmı ancak kendine kar yazabilir. Peki %35-40 kar edemeyen şirketler ne yapacak? Kar marjı %20 olan bir şirket düşünelim. Bu şirketin hiç borcu olmasın. Bu şirket elindeki parayı, özkaynağını bugün bankaya Mevduat a koysa %20 zaten kazanıyor. Sizce iş yapmasına gerek varmı bence yok. Ne diye vergisi ile vs ile uğraşsın. Gelinen durum bu. Dolayısıyla bugünden sonra ülkede yatırımlar ve ticaret çok ciddi şekilde azalacak. Ekonomi hızla küçülecek. Yani herkes keseden yiyecek.

Durum bu iken Borsagündem sitesi algı yönetimi yapıp Bedelli Sermaye Arttırımı kararı alan BOYNER şirketine (reklam almak için mi yaptığı bilinmez) kalkıp yatırımcının isyan ettiğini veryansın ettiğini söylüyor. Sayın Balıkçı Orhan şirket batsın mı? O zaman yatırımcımı kalacak? Hiç bunları hesap kitap yapacak ekonomik bilgin var mı? Yoksa yanında çalıştırdığın yada bu işi bilen Arif e sor bakalım bu şirketler ne yapacak? Herkes şuan oluşan büyük gediği nasıl kapamanın derdine düşmüş durumda. Önümüzdeki yıl enflasyonist baskı nedeni ile daha da zor bir yıl olacak. Şimdi diyorsun ki BOYNER neden bedelli yapıyor. BOYNER in %13 ü halka açık Balıkçı Orhan, bunu görüyormusun ekranında. Yani parayı patron kısmı koyacak. %87 sini halka açık olmayan payları olan büyük ortaklar karşılayacak bu kaynağın. Sen neden veryansın ediyorsun ki. BOYNER hissesinin fiyatı 7.35 TL. %155 bedelli sermaye arttırımı yapsa. Bölündüğünde 3.5 TL olacak fiyatı. Yani 1 lira yatıran yatırımcı 3.5 liradan satabilecek. Bunda hangi yatırımcı mağdur oluyor?. Yatırımcının parası yoksa rüçhanlarını satacak rüçhan piyasasında hakkından feragat edecek karşılığında parasını cebine koyacak. Matematik yapabiliyormusun Balıkçı ORHAN. Kalkmışsın yurtdışından örnek veriyorsun. Yurtdışındaki borsalardaki şirketlerin senin borsadaki şirketlerin gibi imtiyaz vs ağırlığı var mı? Yurtdışında halka açık firmaların halka açıklık oranları kaç? Elma ile Armut un arasındaki farkı bilmiyorsan bilenlerden öğren ondan sonra ekonomi yazarı ol.

Durum bu sevgili yatırımcılar ve okuyucular. Zor günler allah hepimizin yardımcısı olsun….

BORSAZAMANI

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.