GARANTİ BANKASI (GARAN) HİSSE FİYATI, KRİZİ AŞAR MI?

GARANTİ BANKASI (GARAN) HİSSE ANALİZİ

GARANTİ BANKASI (GARAN) HİSSE FİYATI, KRİZİ AŞAR MI?
Anar Asadov
Anar Asadov
03 Aralık 2019 Salı 16:17

"GARANTİ BANKASI (GARAN) Cari Fiyat: 10,10 TL – Hedef Fiyat: 12.26 TL (Yükseliş Potansiyeli %21)

Bankanın değişik kaynaklardan elde ettiği ücret ve komisyon gelirlerini, yabancı para tarafında likit bilançosunu, güçlü aktif kalitesini ve güçlü sermaye yapısını beğeniyoruz, AL olan tavsiyemizi sürdürüyoruz. Banka olası riskler icin 2,35 milyar TL serbest karşılık ayırmaktadır. Hisse için %23 sermaye maliyeti ve %5 uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız hedef fiyatımız 12,26 TL’dir ve %21 artış potansiyeli bulunmaktadır.

Garanti Bankası’nın net karının 2019 yılında 2018 yılına göre %4 artmasını modelliyoruz. Hisse 2019T 6,1x F/K (Benzerlerine göre %9 primli) ve 0,78x F/DD çarpanlarıyla ve 2019T için 13,7% sermaye getirisiyle işlem görmektedir.

Bankanın primli değerleme çarpanlarının yerinde olduğunu düşünmekteyiz. Garanti Bankası’nın düşen faiz ortamında kredi fiyatlamadaki başarısı ve mevduat maliyetlerini korumadaki etkinliği kredi mevduat makasını olumlu etkileyecektir. Vadesiz mevduatları toplam mevduatların %30’una denk gelen Garanti Bankası’nın mevduat maliyetlerinde avantajlı durumunu sürdürmesini beklemekteyiz.

Swap maliyetleri ve Tüfe endeksli tahvil gelirlerine göre düzeltilmiş çekirdek net faiz marjı çeyreksel bazda 37bp artarak 3Ç19’da % 4,3 olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılında bankanın swap fonlama maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjının 19 baz puan daralmasını bekliyoruz. TGA rasyosu enerji sektörü kredilerinin TGA olarak yeniden sınıflandırılmasının da etkisiyle çeyreksel bazda 110 baz puan artarak %6,7 seviyesinde gerçekleşmiştir.

2. aşama krediler ise yeniden yeniden sınıflandırmalar nedeniyle 120 baz puan azalarak %15 seviyesine gerilemiş olup takip ettiğimiz bankalar ortalaması olan %12’nin üstünde seyretmektedir. 2019 yılında takipteki krediler rasyosunun 250 baz puan artarak 7,4% seviyesine yükselmesini toplam kredi riski maliyetinin ise 305 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

Bankanın ana ve çekirdek sermaye yeterlilik rasyoları 3Ç19 itibarıyla % 19,9 ve %17,4 olup güçlü seviyelerdedir. Beklentimizden daha yüksek sorunlu kredi oluşumu ve beklentimizden daha olumsuz seyreden fonlama maliyetleri hisse performansında olumsuz etki yapabilir."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.