GALATARASARAY VE BEŞİKTAŞ HİSSELERİNE UZMAN YORUMU

GSRAY ve BJKAS hisseleri son dönemde borsa çevrelerinde sıkça konuşulmaya başlandı. Her iki hisse de ayrıntılı olarak yorumlanmıştır.

GALATARASARAY VE BEŞİKTAŞ HİSSELERİNE UZMAN YORUMU
Ayşe Eda
Ayşe Eda
17 Eylül 2019 Salı 09:42

Öncelikle, spor şirketlerinin uluslararası piyasaya entegre olduğu gerçeğini bilerek global gelişmeleri masaya yatırmamız gerekmektedir. Bu sebeple Borsa İstanbul ve GSRAY ve BJKAS analizi yapılmıştır. Aynı zamanda, bu yazımızda piyasalardaki belirsizliği risk-kar olarak kısa vadede yatırımcı profiline uyarlayan yatırımcıların daha çok kar edebildiği üzerinde duracağız.

Galatasaray Sportif A.Ş. (GSRAY), hissesinin aylık % 16.34 oranında ve üç aylık % 26.24 yükseliş gösterdiğini gözlemliyoruz. GSRAY 1.78 fiyatında olup 1.88 ve 1.92 TRY seviyesinde kademeler doldurulabildiği ve güçlü al yapılabildiği durumunda yukarı trend devam edecektir.

Bu dirençte momentum ve CCI negatif sinyal veriyor. Fakat trend olarak güçlü al üzerinden yukarı yönlü bir çizgi oluşturabildi. Al ve tut konumunu haftalık ve aylık olarak korumak için 1.68 ve 1.73 TRY seviyelerinden destek sağlıyor olacağı anlaşılmaktadır.

Galatasaray, sermaye tavanında artırımına gitme kararı alındığını duyurdu. Buna göre 540.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanına ulaşılması nedeniyle, mevcut kayıtlı sermaye tavanını 5 katı olan 2.700.000.000 TL'ye çıkarabilmek için ilgili mercilere başvuru sürecinin başlatıldığı bildirildi.

Kulislerde Galatarasay hissesinin bedelli sermaye arttırımı yapabileceği seslendirilmeye başlandı

Galatarasaray olağan kongresinde (Haziran) kulübün net borcunun 1.4 Milyar TL olduğu açıklanmıştı.Kulübün brüt borcunun 3 milyar 19 milyon 200 bin lira olup, alacaklarının ise 1 milyar 583 milyon 400 bin lira olduğu belirtilmişti.

BJKAS hissesinde ise % 2.2 ‘lik bir düşüş yaşandı. Fibonocci çizgisi altına düşen fiyat ile ılımlı miktarda hacim ile tepki alımları orta vadede yönü yukarı doğru çizdi. İlk direnç seviyelerinin 1.84 ve 1.88 TRY olarak görüyoruz.

Hareketli ortalamalar olarak Al sinyali verdi ve ılımlı bir hacmi var. Momentum, MACD ve göreceli güç endeksi, RSI, de uygun al sinyallerini yineledi. Buna rağmen netlik zayıf ve volatilite % 5 ve üzerinde yer alıyor. Haftalık performansı da % 5.82 ekside. Altı ay süresince % 10 yükselerek enflasyonun yanında yeterince değerli bir yatırım sağlayamadı. Borsa hisseleri piyasasında olumlu bir atmosfer bekliyoruz.

Futbolun yabancı oyuncular ile ve yüksek banka kredileriyle vergilenmemesi ve yeterli bir yerel piyasa oluşturulmaması da şu anda yaşadığımız ekonomik konjonktürde ekonomiye zarar verebilir. Fakat ne var ki ekonomi durgunluğa giderse insanlar daha fazla eğlence sektörüne yönelmektedir. Futbolda yerelleşmenin ve vergilenmenin hem alt yapı desteğini hem de milli bir piyasayı bir araya getireceği düşüncesindeyiz.


Sonuç itibariyle, kısa vadede ve orta vadede dalgalanmalar kar getirse de piyasalara olan güvenin azalması ve yüksek volatiliteye alışamayan yatırımcıların elini çekmesi ile geniş bir alanda belirsiz fiyatlanmalar yaşanmaktadır veya bunu perçinlemektedir.

Yatırımcıların bu yeni piyasalara alışması ve ekonomik yavaşlama içinde hareket etmesi piyasaları az da olsa rahatlatacaktır. Bu anlamda kriz fırsat demektir çünkü her yatırımcı boğa trendini beklemez ve geniş dalgalanmalardan fırsatlardan yararlanır.

Yıl sonuna doğru enflasyonun düşmesiyle Eylül ayında daha çok Borsa İstanbul ‘da risk iştahı artacağını ve sıcak para öncekine oranla düşük bile olsa kendini hissettireceğini ifade edebiliriz. Sakin ve tut pozisyonunda bir iç piyasa göreceğimizi düşünüyorum.(Okan Özmedir)


Etiketler; #bjkas #gsray
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.