Ereğli Demir Çelik (EREGL) çıkışını sürdürebilir mi?

Ereğli Demir Çelik en çok işlem yapan hisselerden. Orta vadeli planlarını tamamlayan şirket, uzun vadeli planlar için çalışıyor.

Ereğli Demir Çelik (EREGL) çıkışını sürdürebilir mi?
Ayşe Eda
Ayşe Eda
05 Eylül 2019 Perşembe 15:01

Ereğli Demir Çelik bugün en çok işlem gören hisseler içinde 4. Kağıt oldu. Düşük seviyeden gelip orta vadeli hedeflerini tutturan kağıt, BİST amiral gemisi olarak tarif edilen güvenilir hisselerinden. Bu haliyle Ereğli Demir Çelik hisseleri için 12 aylık dönemde 8,50 hedef hiç de zor görünmüyor.

Fonksiyonel para birimi USD olan şirket, 2Ç19 döneminde FAVÖK’ünü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 düşürerek 299 milyon USD olarak açıkladı.

Net kar da 225 milyon USD olarak gerçekleşti. TL bazında 2Ç19 dönemsel karı 1 milyar 308 milyon TL olarak açıklandı ve geçen yılın aynı dönemine göre %13,6 düşüş gösterdi.

Buna karşılık karlılık, piyasanın beklentisi ve bizim beklentimiz olan 1 milyar 210 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti. Satış gelirlerinin ise ilgili dönemde 1 milyar 268 USD ile bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %11 azaldığını gözlemliyoruz. Beklentileri karşılayan operasyonel sonuçların karlılığı desteklediğini görüyoruz.

Çin ekonomisindeki ivme kaybının devamı ve halen süregelen ABD - Çin ticaret görüşmelerine ilişkin belirsizliklerin ticaret savaşı risklerini artırması sektör açısından negatif görülen unsurlardır.

Avrupa ekonomilerindeki yavaşlama da yine ihracat görünümü ve şirketin EUR bazlı gelirleri açısından olumsuzluk oluşturabilir. Bu bakımdan, Çin’in ve Almanya’nın yakın dönemde aldığı ve alacağı, ekonomiyi kısa sürede canlandırmak amaçlı parasal ve mali önlemlerini ekonomik aktivite üzerine yapacağı etkileri önemsiyoruz. Küresel ekonomik risk dengesi, şirketin de faaliyetleri ve karlılığı açısından önemli olacaktır.

Şirket finansallarını USD cinsinden tutmaktadır, açık pozisyonu ise TL ve EUR cinsindendi.

Ereğli Demir Çelik hakkında yapılan bir başka analiz/yorum ise şöyle:

Ereğli Demir Çelik, 2Ç19’da 2Ç18’e göre net karı %13,6 azalışla 1.308 milyon TL olarak açıklanmıştı. Açıklanan rakamın piyasa beklentisi olan 1.207 milyon TL’ye kıyasla yüksek olduğu gözlenmişti. Şirket’in yine ikinci çeyrekte net karının ilk çeyreğe göre ise %31,2 yükseliş göstermişti.

1Ç19’a göre göre 2ç19’daki toparlanmada finansal gelirlerdeki %65 oranındaki artış ile operasyonel performansın ilk çeyreğe göre paralel sürdürülebilmesinin etkili olduğu gözleniyor. Bu açılardan sonuçların piyasanın genel beklentisinin üzerinde geldiğini söyleyebiliriz.

Şirket’in satış gelirleri ise TL bazında ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre %4,3, geçen yılın ikinci çeyrek dönemine göre ise %20.0 oranında artarak piyasa ortalama beklentisi olan 7,337 milyon TL üzerinde 7,451 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Şirket’in 2Ç19’da ton başına elde ettiği FVAÖK’ü, güçlü baz etkisiyle ABD doları bazında 2Ç18’e göre %35 azalırken, 1Ç19’a göre kıyaslandığında ise %4.3 artışla, 145 USD/ton seviyesinde gerçekleşmiştir.

Bununla birlikte Grup’un 2Ç19’da FVAÖK’ü ise TL bazında 2Ç18’e göre %18.6 oranında azalarak piyasa ortalama beklentisi olan 1,675 milyon TL’ye yakın şekilde 1,739 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Bu sonuçlarla birlikte yaptığımız hesaplamaya göre Grup’un FVAÖK marjı 2Ç19’da 2Ç18’e göre yaklaşık 11 baz puan düşüşle %23,3 olmuştur. 2Ç18’de ortalama satış fiyatlarındaki gerileme ve hammadde fiyatlarındaki artış nedeniyle FVAÖK rakamlarında gerileme olduğunu söyleyebiliriz.

2019 yılının geri kalanı için iç talepte kayda değer bir iyileşme beklenmediği, üretimdeki düşüşün stoklarla telafi edildiği, ikinci çeyrekte Avrupa Bölgesi’ndeki yavaşlamanın ihracat hacmini olumsuz etkilediği, girdi fiyatlarıyla birlikte artan maliyetlerin marjları olumsuz etki ettiği, önümüzdeki çeyrek dönemlerde demir cevheri fiyatlarındaki yükselişlerden dolayı ton başına FVAÖK’te düşüş beklentisi olduğu gibi bazı şirket performansını olumsuz etkileyebilecek yorumların yapıldığı gözlendi.

Bu açıdan önümüzdeki süreçte ticaret savaşları ve demir cevheri fiyatlarının gelişimi şirket hisse performansı üzerinde etkili olacak.

Yaptığımız çalışmaya göre 2019T 4,44x F/K ve 2,87x FD/FVAÖK çarpanlarına göre işlem gören şirket, yurtdışı benzerlerine ve sektör ortalamalarına göre ağırlıklandırıldığında %27 iskontolu işlem görmektedir.

Avrupadaki dünyadaki diğer büyük demir çelik üreticilerinde de fiyatları alçak seviyede gidiyor. THYSSEN ve MİTTAL ARCELOR gibi demir çelik devlerinin değer kaybı görülebiliyor. Ereğli Demir Çelik'inde zaman zaman durgunluğa uğrayabileceği unutulmamalıdır. 


Etiketler; #EREGL
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.