DOĞAL FATURASINI NASIL AZALTABİLİRSİNİZ?

Son 1 yılda elektriğe yüzde 60, doğalgaza yüzde 52 akaryakıta yüzde 30 zam geldi. Zamlar adeta yurttaşın belini büktü.  Türkiye'de, çalışanların 40,30'u yani 6 milyon kişi asgari ücretle çalışıyor. Çalışanların yüzde 42,7'sine denk gelen 12 milyon kişi de asgari ücretin 2 katı kadar maaş alabliyor. Buna göre çalışanların yüzde 83'ü asgari ücret ya da asgari ücretin 2 katı ücretle geçinmeye çalışıyor. Yaklaşık 1 milyon emekli ise bin TL maaş alıyor. Ücretler düşük kalırken zam yağmuru devam ediyor. Kış başlangıcında doğalgaz tasarrufu yapmanın tam zamanı...

DOĞAL FATURASINI NASIL AZALTABİLİRSİNİZ?
Anar Asadov
Anar Asadov
06 Kasım 2019 Çarşamba 10:23

"Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kombiler çalışmaya başladı. 

Bu yıl, doğalgaza peş peşe zam yapıldı. 
Doğalgazda, kümülatif artış yüzde 37’nin üzerine çıktı. Vatandaşın cebinden bu kış geçen yıla göre ısınma amacıyla daha çok para çıkacak. Bu durum, başta dar gelirliler olmak üzere toplumun önemli bir bölümünü zorunlu olarak tasarrufa yönlendirecek."

AZ FATURA TAVSİYELERİ

Peki, vatandaş daha az doğalgaz faturası için ne yapmalı? Bu soruyu, doğalgaz sektöründe 15 yıldır faaliyet gösteren, bu yönüyle abone alışkanlıklarına da hakim olan bir “patron”a sorduk. Gebze ve Erzurum’da şehiriçi gaz dağıtımını PALMET Enerji’nin “patron”u Doğanay Samuray, öncelikle yalıtıma işaret etti.

Samuray, gerek duvarların gerekse de pencerelerin yalıtımının çok önemli olduğunu belirterek, “Bina yalıtımı ısı kaybının ciddi biçimde önüne geçer. Vatandaş, daha az yakar. Doğalgaza daha az para öder” dedi.

“AÇ-KAPA YAPMAYIN”

Samuray, kış mevsiminde tasarruf amacıyla kombinin kapatıldığını belirterek, “Gece yatarken kombi kapatılıyor ve sabah açılıyor. Bu tasarruf ettirmez tam tersi aç-kapa ile daha çok gaz yakarsınız. Kombinizi, ekonomi konumunda tutun” dedi.

ODA KONFOR SICAKLIKLARI

Vatandaşlar, oda sıcaklığını kaç derecede tutmalı? Samuray, 21 ile 24 derece arasının konfor sıcaklığı olduğunu belirterek, “Vatandaş, kombilerini buna göre ayarlayabilir. Bu düzeyler normaldir ve yakıt israfını önleyecek sıcaklıklardır” dedi.

PETEKLERİNİN ÖNÜNÜ KATMAYIN

Peteklerinin önünün kanepe ya da perde ile veya başka bir eşya ile kapatılmamasının da önemli olduğunu anlatan Samuray, “Bunu yapmayın; ısı odaya herhangi bir nesne tarafından engellenmeden dağılsın. Yoksa, yanan gazın ısı anlamında faydası son derece az olur” dedi. Samuray, özellikle kombilerde tasarruf ağırlıklı modellerin önemli olduğunu söyledi.

ALIŞKANLIKLAR NASIL DEĞİŞTİ?

Samuray, Türkiye’de doğalgaz kullanma alışkanlığının da yıllar içinde değiştiğini belirterek, “Vatandaş, doğalgaz kullanmayı öğrendi. Konutlarda, ortalama yıllık tüketim miktarı 2 bin metreküptü. Bu, yıllar içinde azaldı ve ortalama (bölgesine göre küçük değişiklik göstermekle birlikte) bin 200 metreküpe kadar geriledi” diye konuştu.

“DAR GELİRLİLER DAHA ÇABUK DOĞALGAZA GEÇİYOR”

Samuray, özellikle görece dar gelirli ailelerin, geliri yüksek ailelere göre daha erken doğalgaza geçmek üzere hamle yaptığını kaydederek, “Parası az olanlar daha çabuk doğalgaz kullanmaya geçiyor. Çünkü, fakir insanlarımız parasının kıymetini biliyor” dedi.

“KAÇAK ‘YOK’ DENECEK KADAR AZ”

Samuray, doğalgazda elektrikte olduğu gibi kaçak kullanımın bulunmadığını belirterek, “Doğalgazda, kaçak ‘Yok’ denilecek kadar azdır. Çünkü, ‘Doğalgazda patlama olur, zehirlenme olabilir’ diye sisteme müdahale edilemiyor. Elbette, bir miktar kaçak var. Ama, elektrikte olduğu gibi değil” diye konuştu.

“ERTESİ YIL GAZA GEÇİYOR”

Samuray, doğalgazın konforlu bir ısınma olanağı sunduğunu belirterek, “Aynı binada iki komşu var. Biri doğalgazla ısınıyor, diğeri farklı ve zahmetli bir kaynakla. Ertesi yıl, diğer kişi de hiç istisnasız doğalgaza geçiyor. Sahadaki uygulamalar bunu gösteriyor” dedi.

Sabahları evden çıkarken kombiyi tamamen kapatmanın ekstra maliyetler doğurabilir. Bunun yerine kombimizi daha düşük bir ısıtma konumuna alabilir veya kombiye bağlı bir oda termostatı varsa bunun derecesi düşürerek kombinin gün içerisinde daha az çalışması sağlanabilirsiniz. Bu durumda ev tamamen soğumaz.

 • Kombiyi tüm gün kapattığımız zaman hem evimiz hem de sistemde dolaşan ısıtma suyumuz tamamen soğuyacaktır.
 • Akşam açtığınızda kombiniz evi istediğiniz sıcaklığa eriştirmek için fazla güç sarf edecek ve daha fazla yakıt tüketecektir. Bu bir tasarruf yöntemi değildir. Odaları tamamen soğutmaktansa belli bir sıcaklığa düşürerek daha faydalı bir ısıma sağlayabiliriz.
 • Mantolama yöntemiyle ısı yalıtımı yapılmış bir bina yüzde 40’a varan yakıt tasarrufu sağlayacaktır.
 • Çift cam ve sızdırmaz kenarlı pencereler, evlerimizi peteklerin üstünü, yanını, sağını ve solunu eşyalarla kapatmayacak şekilde dekore etmek önemlidir.
 • Ayrıca, peteklerin arkasından bir ısı kaybı olur. Bunlar da ısı yalıtım plakalarıyla engellenebilir.
 • Oda termostatı vetermostatik vanalar kullanarak istediğimiz konfor sıcaklığında odalarımızı gereksiz ısıtmayarak da tasarruf elde edebiliriz.
 • Her bir derecelik fazla ısıtma yüzde 6'lık ekstra bir maliyete neden olur. Örneğin 22 derecede tutmak istediğiniz bir odayı 25 dereceye çıkarırsanız yüzde 12’lik fazla bir faturaya neden olursunuz. 
 • Kış öncesi doğal gaz tesisatlarına, cihazlara ve bacalara bakım yaptırılması gerekir. Vatandaşların havalandırma menfezlerini kapamamaları gerekir. 
 • Karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçmek için kesinlikle İGDAŞ’ın tesisatı işletmeye aldığı günkü şartları kesinlikle bozmaması ve değiştirmemesi gerekiyor.
 • Kullanıcı doğal gaz tesisatına asla müdahale etmemeli, cihaz iptali ve ilavesi yapmamalıdır.
 • Baca ve cihaz bakımını belli periyotlarla yaptırmalıdır. Hatalı işlem yapılırsa karbonmonoksit zehirlenmeleri, patlamalarla karşılaşılabilir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.