CEZA HİSSEYİ NASIL ETKİLER?

Garanti Bankası'na (GARAN) Fransız vergi dairesinden toplam 33 milyon Euro'luk vergi cezası geldi. Bu cezanın hisse üzerindeki kısmi bir etkisi oldu. Ancak hissenin genel büyüklüğü düşünülürse çabuk atlatılabilecek bir sıkıntı görülüyor.

CEZA HİSSEYİ NASIL ETKİLER?
Ayşe Eda
Ayşe Eda
17 Eylül 2019 Salı 12:34

Fransa ilk mahkemesi 2 yıl önce Garanti BBVA aleyhine 8 milyonluk Euro’luk bir adli para cezasına hükmetmişti.

Fransız Hazinesi’nin iddiasına göre Garanti Bankası vergi kaçakçılığından dolayı vergi ziyanına neden olup, 8 milyon Euro’ya ilave olarak 25 milyon Euroya tazminat ödemesini istiyordu.

Paris’teki Finansal Kurumlardan sorumlu yetkili ilk derece mahkeme Garanti Bankası aleyhine adli para cezasına ve kamu zararının karşılanmasına hükmetmişti.

Verilen bu karara karşı Garanti Bankası temyiz başvurusu yapmıştı.

Temyiz başvurusunu inceleyen Paris İstinaf Mahkemesi ilk derece mahkemenin kararının onanmasına hükmetti. Garanti Bankası bugünkü durum ile 33 milyon Euro Fransa vergi dairesine borçlandı.

Ancak Garanti Bankası Fransa Yüksek Mahkemesinde temyiz etme hakkını kullanmayı planladığını açıkladı.

Toplam 33 milyon €’yu (yaklaşık 210 milyon TL) bulan ceza ve tazminat tutarının Garanti Bankası’nın finansallarına önemli bir etkisi yorumlanmakla birlikte  düşünmekle birlikte, hisse fiyatı bugün  çok hafif bir negatif etkisi oldu. 

"GARAN bugün 9.50'yi görürse yarın güzel olur aksi halde düşüş artar"

Borsa analisti Tokdemir'e göre; GARAN hissesi için bugün kritik gün. Çünkü bugüne göre önümüzdeki günlerde GARAN yatırımcısı karar verecek: hissede kalalım mı yoksa satışa mı geçelim?

GARAN bugünü 9.55 üstünde kapatabilirse önümüzdeki günlerde yükselişini sürdürür, Fransa'dan gelen ceza unutulur. Ancak GARAN hissesi bugünü 9,25'te kapatırsa hisse yarın 9.16'yı görebilir. Düşüş bir miktar sürer, sonra yatay seviyeye gelir. 

Geçen hafta 9.25-9.80 aralığında seyreden GARAN hisse senedi haftayı pozitif tamamladı.TCMB faiz indirimlerinin devam edecek olması önemli bir katalizör olmaya devam ederken, yabancı takas oranlarında yükseliş in gösterdiği üzere bankacılık hisselerine yabancı yatırımcının ilgisinin artması yukarı yönde trendin kararlı biçimde devam edebileceğini göstermektedir.

2.Çeyrek finansal tabloları itibariyle mali durumu ve değerleme çarpanları açısından baktığımızda hisse senedinde uzun vadeli olarak trend değiştirecek bir hareket beklenmiyor ve yükseliş trendinin korunmasını bekleniyor.

2.çeyrek finansallarında yükseliş için gerekli temel katalizörler mevcut.

7.639 milyon lira satış geliri, 2.405 milyon lira faaliyet geliri ve 1.879 milyon lira net kar elde ettiği görülmektedir. Geçen yılın aynı dönemine göre azalma olsa da bu yılın birinci çeyreği itibari ile artışın devam ettiği görülmektedir.

Ayrıca 260 milyon lira tutarındaki takipteki alacağın 18,5 milyon lira bedel ile satılması 3.çeyrek net karına ve takipteki alacak rasyosuna olumlu etkide bulunacaktır.

Beta katsayısı 1,47 olduğu ve agresif portföyler için uygun bir hisse senedi olduğu için endeks üzeri performans potansiyeli devam ediyor.

Cari F/K çarpanı 5,84, son beş yıllık ortalaması 7,52 endeks ortalaması 7,7. Diğer yandan PD/DD çarpanı 0,74 ve son beş yıllık ortalaması 1,03 . Dolayısıyla değerleme çarpanları açısından pahalı olduğuna ilişkin bir görünüm yok.

Hisse senedinin ilk olarak 10.15 seviyesine yükseliş hareketi göstermesini bekleniyor.

GARAN hissesi dünü 9,47 TL'den ve %-1,76 deger kaybı ile tamamladı. Hisse senedi 9,47 TL'den kapanış yaptı. Bugün (Salı)  9.41 seviyesinden işlem yapıyor.

Bu hafta 9.50 ve 10.00 dirençleri takip edilmelidir. 

Hissenin geri çekilmelerde 9.25-9.16 bölgesi yeni pozisyon almak ya da pozisyon artırmak için değerlendirilebilir. 


Etiketler; #garan
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.