BRISA hisse analiz

BRISA hisse analiz

BRISA hisse analiz
Anar Asadov
Anar Asadov
18 Kasım 2019 Pazartesi 10:59

Medyada yer alan habere göre Brisa CEO’su Cevdet Alemdar milli otomobil projesinde yer almak istediklerini belirtti. 

Önceki haber akışına göre 2022 yılında 7 bin milli araç üretilmesi ve bu rakamın 2023’te 23 bine çıkması planlanıyor.

Brisa yılda 12 milyon adet lastik ürettiği için ihaleyi kazansa dahi toplam satışlarına etkisinin önemli olmayacağını düşünülüyor (Oyak Yatırım) 

BRİSA İLE İLGİLİ HABER: 

"Geçtiğimiz yıl Aksaray'daki akıllı fabrikasında üretime başlayan Brisa, Avrupa'daki otomotiv üreticilerine ihracata başladı. Brisa CEO'su Cevdet Alemdar, orijinal ekipman üreticisi/ana üretici (OE) seviyesinde ihracat yaptıklarını kaydetti. Ar-Ge mühendislerinin geçtiğimiz yıl 8 yeni OE ürünü geliştirdiğine dikkat çeken Alemdar "Bir yılda 20 bin lastikle 340 deneme prototipi gerçekleştirdik. 1 OE lastik için 25 iç pazar ürününe eşit efor harcıyoruz. Bu çalışmalar bu kanalda Brisa teknolojisini öyle bir seviyeye getirdi ki artık Avrupa'da da orijinal ekipman araç üreticilerine ürünlerimizi ihraç ediyoruz" dedi.

Alemdar, OE lastik ihraç ettikleri ülkeleri Fransa, Slovenya, İngiltere, Fas, Sırbistan ve Almanya olarak sıraladı. Alemdar'ın verdiği bilgiye göre şirketin cirosunda OE kanalının payı yüzde 10, ihracat 40 seviyesinde.

'YERLİ OTOMOBİLİN BÜTÜN LASTİKLERİNE TALİBİZ'

Aralık ayında prototipinin sergilenmesi beklenen yerli otomobilin lastiklerine talip olan Brisa'nın CEO'su Alemdar'a son durumu sorduk.  Alemdar, Brisa olarak yerli otomobilin bütün modellerinin lastiklerine talip olduklarını söyledi. Projede 10 yıl içerisinde 5 model üretilmesi hedefleniyor.

ELEKTRİKLİ OTOLARIN LASTİĞİ TÜRKİYE'DEN

Brisa'nın gündemindeki diğer önemli konu elektrikli otomobiller için üretim.  Alemdar ''Avrupalı bir otomobil üreticisinin elektrikli modellerinin lastiklerini biz vereceğiz. Bu konuda 2.5 yıldır birlikte çalışıyorduk. Kısa süre önce anlaşmayı yaptık.'' dedi.

MAKİNALAR KONUŞUYOR

Bir grup gazeteciyle, Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation ortaklığında faaliyet gösteren Brisa'nın 300 milyon dolar yatırımla kurduğu Aksaray'daki akıllı fabrikasını ziyaret ettik. Endüstri 4.0 uygulamalarının örneklerinden biri olan fabrikada makinalar birbirleriyle konuşuyor. Robotik uygulamalar, big data ve dijitalleşme gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanarak süreçlerin kısmen otonom hale getirildiği tesislerde tam otomatik lastik transfer sistemi kullanılıyor.

AKILLI GÖZLÜKLE BAĞLANIYOR

Brisa CEO'su Cevdet Alemdar'ın aktardığına göre İzmit ve Aksaray fabrikalarındaki çalışanlar artırılmış sanal gerçeklik uygulamaları (akıllı gözlük) ile sanal ortamda birbirlerine bağlanıyor. İki fabrika birlikte her 2.5 saniyede bir lastik üretiyor. İki fabrika arasındaki, ürün atamayı verimli ve etkin şekilde yapabilmek için, veri analitiğinden ve ileri simülasyon tekniklerinden yararlanılıyor.

GÜNDE 800 MİLYON VERİ

Brisa her iki fabrikasındaki akıllı makineler ve araçlarla, günde 800 milyon veri üretiyor. Sahadan online toplanan birçok verinin anlık değerlendirilmesi ve buna göre otomatik makina ayarlanması ile optimum kalitede lastik üretimi sağlanırken, arıza olmadan öngörü yapılabiliyor.

DOKUZ AYLIK CİROSU YÜZDE 19 ARTTI

Yılın ilk 9 ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 39 daraldı. Peki bu durum lastik sektörünü nasıl etkiledi?
Türkiye lastik pazarında binek ve hafif ticari lastik segmentinde de otomotiv kadar olmasa da bir daralma yaşandığını kaydeden Alemdar, daralmanın yüzde 10 civarında olduğunu kaydetti. Brisa'nın Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamaya göre şirketin dokuz aylık cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artışla 2.7 milyar TL oldu.HABERTURK"

Brisa BRISA Hisse Analiz 3Ç19 

Brisa (BRISA) yılın üçüncü çeyreğinde 58mn TL net kar elde ettiğini duyurdu, geçen yılın aynı döneminde ise 52mn TL net kar elde etmişti.

Böylelikle net kar 3Ç19’da, yıllık bazda %11,2 oranında yükseliş göstermiş oldu. Bu çeyreğe ilişkin piyasadaki ortalama net kar beklentisi 54mn TL seviyesindeydi. 3Ç19 net kar rakamının da eklenmesiyle şirketin 9A19’da kümüle net kar rakamı 74mn TL seviyesine ulaşmış oldu (9A18: 75mn TL net kar). Şirketin üçüncü çeyrek satış gelirleri rakamı önceki yılın aynı dönemine göre %23,1 oranında artışla 1,103mn TL olarak gerçekleşti (3Ç18: 823mn TL) (Ortalama Piyasa Beklentisi: 985mn TL).

Şirket’in açıklamış olduğu FAVÖK rakamı ise 198mn TL olarak gerçekleşirken (3Ç18: 176mn TL), FAVÖK marjı ise 3Ç19’da yıllık bazda 1,8 puan daralarak %19,5 olarak gerçekleşti. Piyasanın ortalama FAVÖK beklentisi ise 198mn TL seviyesindeydi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.