BORSA NİÇİN 100 BİN SINIRINI GEÇEMİYOR? 120 BİNLİK ENDEKS HAYAL Mİ?

BİST, sürekli 100 bin sınırında çakılı kaldı. Siyasal çalkantılarda 95 bin sınırlarına kadar inen BİST 100 endeksi, son yıllarda sıçrama gösteremiyor. Norma şartlarda bugün BİST 100 endeksinin 150-170 bin sınırında olması gerekiyordu. Oysaki 100 binlik sınırı yıllardır aşamıyoruz. Peki neden?

BORSA NİÇİN 100 BİN SINIRINI GEÇEMİYOR? 120 BİNLİK ENDEKS HAYAL Mİ?
Anar Asadov
Anar Asadov
26 Ekim 2019 Cumartesi 09:49

Nispeten sakin bir haftayı geride bıraktık. 98415 seviyesinden haftaya başlayan BİST 100

endeksi hafta içi en düşük 97171 en yüksek 101238 puandan işlem gördü ve haftayı 100.215 puandan %-0,13 düşüşle kapattı.

Oysa borsada bu hafta beklenti 106000 seviyelerinin yeniden test edilmesiydi.

Peki piyasanın önündeki en büyük bariyerlerden güvenli bölge konusu,

ABD ve RUSYA ile  ilişkiler ,yaptırımların kalkması gibi konuların çözüme bağlanmasına

rağmen endeks "neden gerekli tepkiyi vermedi" diye sorduğumuzda aşağıdaki sonuçları analist ettik. 

Bu sonuçlar arttırılabilir, ancak Türkiye'nin ihtiyacı olan bir an öne reel sektörü güçlendirip, güçlü finans piyasalarını temin etmesidir. 

İşte Türk borsasının 100 bin sınırına dayanmasına neden olan faktörler... 

BORSA NEDEN YÜKSELEMİYOR? 

Borsanın iki hafta önceki 105 bin seviyesine normal şartlarda yeniden gelmesi gerekiyordu. 

Borsa endeksini 105 binden 97 binlere düşüren tüm siyasal etkiler şimdilik rafa kalktı. 

Peki neden borsa 105 binden hız alıp, 110 bin sınırlarına gelemiyor?

Bize göre ekonominin genel yapısındaki sıkıntılar borsa yatırımlarını hala daha etkiliyor. 

İşsizlik verisinin sürekli yüksek çıkması, sanayi üretiminin ve imalat rakamlarının düşük çıkması, açılan iş yeri sayısını azalması

ekonominin sıkıntılı olduğunu gösteren ilk veriler... 

Dövizin yüksek olduğu dönemlerde ekonominin genel kurallarından biri olarak yüksek döviz ihracatı arttırmaktadır. 

Ancak Türkiye'de döviz yükseliyor ihracat artmıyor çünkü ihracatı yapacağımız ülkelerle siyasal olarak kavgalıyız. Bulgaristan, Suriye, İran, Iran, Mısır, Libya, Suudi Arabistan, hatta Yunanistan, Hollanda, Fransa ve Almanya ile her dem siyasal mücadele veriliyor. Başta sınır ülkelerimiz de bizim ürünlerimizi mecbur kalmadıkça talep etmiyorlar.

Bu durum da üretimi, istihdamı, vergi artışını doğrudan etkiliyor. 

Faizler son 3 ayda ciddi biçimde düştü.

Ancak Türkiye dünyanın en yüksek faizi olan ilk 15 ülkesinden biri. Yani bu düşmüş haliyle bile faiz oranları yine çok yüksek.

Yine Türkiye'nin sürekli Suriye, ABD, Rusya ve AB ile çatışması büyük yatırımcıları tedirgin etmektedir. 

Ayrıca yabacı yatırımcının bir ülkede aradığı en büyük özellik olan "güven" Merkez Bankası'na olan müdahaleler ile zedelenmektedir. 

Türk şirketleri son yıllarda yeterince üretim ve pazarlama alanında büyüyemedi. Yabancı yatırımcının Türk borsasına girişindeki terettüdlerinden biride bu faktör. 

Yüzlerce milyon dolar hissesini aldığınız Türk şirketinin bilançoları, ihracatı zayıfsa ve hükümetin bu şirket bir sebep ile kayyum atama tehlikesi varsa; yabancı yatırımcı için risk başlamıştır. 

Yerli borsa yatırımcısı ise parasının Türkiye'de güvenli olduğuna şüpheyle yaklaşmaya başladı.

Açıklanan veriler çok net: Türkiye'den yurtdışına servet aktarımı sürekli artıyor. Yine Türkiye'de yabancı ülkerlerde ev alma çalışmaları ve farklı ülkelere vatandaşlık başvuruları sürekli artıyor. 

Türkiye'nin en büyük şirketlerinden Doğuş'un, Ülker'in farklı ülkelerde şirket kurarak Türkiye'deki yatırımlarını yurtdışına aktarmaları bile bu tezin doğruluğunu ispatlıyor.

Türkiye'de kayyum uygulamasının yaygınlaşması, siyasal olarak hedef alınma ve medya gücüyle yıpratılma tehlikesi şirketleri ve borsa yatırımcılarını tedirgin ediyor. 

Borsanın bir kaç hafta içinde yeniden 105 bine yükselebileceğini söyleyen analistlere bizde katılabiliriz. Ancak 105 bini bulmaktan ziyade o seviyeye tutunup yukarılara çıkmak asıl başarı. 

Bugünkü Türkiye'de inşaat, hizmet sektörü, AVM ve silah sanayine öncelik veriliyor. Reel üretim sektörü öncelikler arasına alınamadı.

Reel sektörün ekonominin başat gücü olduğunu kabul ettiğimiz gün  BİST 100 endeksi de yükselecek.

Aksi halde 100 binlik borsada oyalanıp duracağız ve küçük karların büyük laflarını edeceğiz. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.