BORSA, EYLÜL 2019 ÖNGÖRÜLERİ

Sabıkalı Ağustos ayının potansiyel satış dalgasında benim favori gördüğüm senaryoya göre yaşanabilecek değer kaybının üçte ikisi gerçekleşti. Bu nedenle önümüzdeki üç hafta içinde borsada gerçekleşebilecek her geri çekilmede ben kademeli alış için şartların çekici denilebilir.

BORSA, EYLÜL 2019 ÖNGÖRÜLERİ
Ayşe Eda
Ayşe Eda
22 Ağustos 2019 Perşembe 10:10

Temmuz ayında 104.000 puana kadar yükselen BIST 100 endeksi yüzde 9 kayıpla geçen haftayı 95.734 puanda tamamladı.

Küresel resesyon fiyatlamasının üçüncü fazının ne şekilde gelişeceğine yönelik tek tip favori bir senaryom olmamakla birlikte artık satıp alttan alalım tadında stratejilerin riskli hale geldiğini düşünüyorum.

Çünkü siz sattıktan sonra bu işten avantaj sağlamanız için borsanın düşmesi yetmez.

Eyleme geçip dip bölgeyi bulup hamlenizi de yapmanız gerekir.

Pekala, siz yerine koyamadan borsa endeksi satış yaptığınız değerin üzerine çıkabilir.

Henüz piyasalarda küresel resesyon fiyatlamasında üçüncü fazın tamamlandığı veya ara bir trend ile birkaç hafta da olsa yükseliş yaşanabileceği yönünde olgunlaşmış bir sinyal yok.

Bu bakıma BIST’de düşüşün bir süre daha devam etmesi mümkün.

Kritik soru dip neresi olabilir kuşkusuz.

Şansını en yüksek bulduğum senaryo 93.000 yakınlarında ( belki 91.000 ) bir seviyede endeksin taban oluşumunu gerçekleştirmesi.

Bu senaryonun doğru olduğunu varsayarsak aşağı yönlü marj yüzde 4 civarında.

Sabıkalı Ağustos ayının potansiyel satış dalgasında benim favori gördüğüm senaryoya göre yaşanabilecek değer kaybının üçte ikisi gerçekleşti.

Bu nedenle önümüzdeki üç hafta içinde borsada gerçekleşebilecek her geri çekilmede ben kademeli alış için şartların çekici hale geldiği görüşündeyim.

Cari net (sigortasız) hisse senedi ağırlığım yüzde 6,7.

Yüzde 6 ağırlık ile taşıdığım USD pozisyonu bu riski ve Türkiye negatif sürprizleri sigorta etmeye yönelik.

Önümüzdeki haftalarda BIST’de 92.000 – 94.000 bandına geri çekilme yaşanacak olursa kademeli biçimde net hisse senedi ağırlığımı yüzde 12-15 arasına çıkartma eğilimindeyim.

Ya beklenmedik şeyler olur ve BIST 85.000-87.000 bandına savrulursa.

Finansal piyasalarda her senaryonun bir şansı vardır. Pekala bu da gerçekleşebilir.

O noktada olasılığını düşük bulduğum bu risk gerçekleşirse karşı hamlem bu gelişmeyi fırsata çevirerek net hisse senedi ağırlığımı % 17 – 21 bandına çekmek olur.

Peki ne olabilir de borsa endeksleri Eylül ayında rüzgarı arkasında bulabilir derseniz 12 Eylül’de Avrupa 18 Eylül’de Amerikan Merkez Bankalarının toplantıları var.

Vaka malum ekonomiye destek için başta faiz indirimi olmak üzere piyasalar nezdinde ufuktaki iyi haber statüsünde bir set olacak karşımızda.

Ben bu nedenle en geç Ağustos sonu Eylül başı gibi borsa endekslerinde rotanın kısa vade adına yukarı dönebileceği görüşündeyim.

Bu hareket birkaç ay sürecek bir momentum da yakalayabilir 4-5 haftalık bir ara akım olarak kalıp yerini yeniden üçüncü fazın devamı olacak bir satış perdesine de bırakabilir.

Bu Eylül ayının sorusu olacak.

Borsada yukarı yönlü potansiyel nedir derseniz ben olağan dışı faktör değişiklikleri ile karşılaşılmadıkça Eylül-Ekim parkuru içinde BIST’in 105.000 (belki 110.000) puana yükselme şansı olduğunu düşünüyorum.

Analizleri salt grafiklerden fal tutarak gerçekleştirmek kimi zaman yanıltıcı olabiliyor.

Aşağıda solda banka sağda sanayi endeksi grafikleri var.

2018 ikinci yarısı sıra dışı gelişmelere sahne olduğu için banka hisseleri olağan dışı fiyatlara gerilemişti.

Günümüz şartları farklı. Dış dünya ile birlikte normal karşılanacak bir satış dalgasının içindeyiz.

Bankaların etkisi ile BIST 100 2018 içinde 85.000 puana gerilerken BIST Sanayi endeksi en düşük 110.000 puanı görmüştü.

2018 son çeyreğinde BIST dünya borsaları ile düşerken BIST Sanayi 101.350 puanı test etti.

Özetle BIST Sanayi endeksi dünya borsaları ile daha ahenkli hareket ediyor ve dünyadan kaynaklanan bir satışın taban adresini ararken daha güvenli.

Temmuz ayında 117.500 olan ve geçen haftayı 108.750 seviyesinde tamamlayan BIST Sanayi endeksinde ben 104.000 - 105.000 bandını güçlü 102.500 civarını çok güçlü destekler olarak görüyor BIST 100’de dibe fal açarken 2018 en düşüklerinin bankalar nedeni ile yanıltıcı olabileceğini düşünüyorum.

Bu görüş sanayi in banka out anlamına gelmiyor. Aksine Temmuz ayında 150.000 puanı test edip geçen haftayı 132.730 seviyesinde tamamlayan BIST Banka endeksinin de 125.000 yakınlarında taban oluşumunu gerçekleştirip rotayı yukarı çevirme şansı olduğunu BIST Banka endeksinin 2018 ortasında savrulduğu 92.000 puana yeniden yaklaşması için benzer sıra dışılıkta faktör değişikliklerinin gerçekleşmesine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Eral Karayacı/bigpara.com

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.