BANKACILIK HİSSELERİNE YATIRIM YAPMAK İSTEYENLER İÇİN

Borsa İstanbul'un en önemli hisselerini oluşturan bankacılık hisselerine yatırım yapmak isteyenler için aşağıdaki yazı önemli. Çünkü bankacılık sektöründeki küçük bir değişim borsanın genelini etkileyebiliyor. Örneğin geçtiğimiz hafta BDDK kararı sonrasında borsanın genelinde yüzde 1-1.5 seviyesinden düşüş görülmüştü. Bu hafta açıklanacak faiz kararıyla birlikte bankacılık hisseleri ayrıca önem kazanıyor

BANKACILIK HİSSELERİNE YATIRIM YAPMAK İSTEYENLER İÇİN
Ayşe Eda
Ayşe Eda
08 Eylül 2019 Pazar 15:50

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türk bankacılık sektörü, yılın ilk 7 ayında 28 milyar 236 milyon lira net dönem kârı sağladı.

Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, kârlılıktaki düşüş yüzde 15,9’a işaret etti. Böylece son 3 yılın en düşük ocak temmuz kârı elde edildi. 2017 ve 2018’in ocak-temmuz dönemlerinde sektörün kârı sırasıyla 29,1 milyar lira ve 33,6 milyar lira olmuştu.

Sektör, temmuz ayında ise 3 milyar 460 milyon lira net dönem kârı sağladı. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,9 ve bir önceki aya göre de net kârda yüzde 31,5 azalış kaydeden bankacılık sektörü, 3 milyar 460 milyon lira ile son 4 yılın en düşük temmuz ayı kârını elde etti.

Bankacılık: Bankacılık sektörü temmuz ayı net dönem karı bir önceki aya göre %35,4 oranında azalarak 3,34 milyar TL (bu yılki aylık ortalama kar 4 milyar TL) olarak gerçekleşmiştir.

Haziran ayında, dönem sonu ayarlamaları ve yüksek kar payları (temettü) gelirlerine bağlı olarak, görece yüksek kar elde edilmişti. Temmuz ayında YP kredilerden ve menkul kıymetlerden alınan faizlerdeki gerilemenin devam etmesi ve mevduat faiz giderlerindeki artışla birlikte net faiz gelirleri aylık bazda %0,4 oranında azalarak 12,2 milyar TL olmuştur.

Kredilerdeki zayıf görüntüye karşın net ücret ve komisyon gelirleri ise %3,8 oranında artarak 4 milyar TL’ye yükselmiştir. Diğer yandan, bir önceki ayda kamu bankaları kaynaklı alınan yüksek kar paylarının bu ayda normale dönmesi (haziran 1.309mn TL, temmuz 228mn TL) ve personel giderlerindeki artış karın aylık bazda düşmesinde etkili olan diğer faktörler olmuştur.

Ayrıca, temmuz ayında vergi giderinin haziran ayındaki 753mn TL’den 1.288mn TL’ye yükselmesi de karlılığı baskılamıştır. Ticari zarar karlılığı olumsuz etkilemeye devam etse de bir önceki aya göre bir miktar da olsa düşüş gözlenmiştir.

Karşılıklarda ise normalleşme devam etmiştir. Temmuz ayında kamu bankalarının karı (büyük oranda bir önceki ay alınan kar paylarının (1.093mn TL) temmuz ayında (sadece 13mn TL) olmaması kaynaklı) bir önceki aya göre %78,6 oranında düşerek 0,5 milyar TL olmuştur.

Özel bankaların (yerli özel ve yabancı) karı ise aynı dönem itibarıyla 2,8 milyar TL ile aynı seviyede gerçekleşmiştir.

Temmuz ayı ile birlikte Bankacılık sektörünün ilk yedi ayındaki net dönem karı 28,2 milyar TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %16,9 oranında gerilemiştir. Kamu bankalarının 2019 yılının ilk yedi ayındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %29 oranında gerileyerek 7,4 milyar TL olurken, özel bankaların (yerli özel ve yabancı) karı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %10 oranında azalarak 20,8 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

Temmuz ayında kurlardaki düşüşün etkisiyle toplam kredilerde %1,9’lik daralma ile düşüş devam ederken, mevduatlar tarafında TL krediler toplam mevduatlara destek vermeye devam etmiş ancak yine kur kaynaklı toplam mevduatlar %0,1’lik ufak çaplı bir gerileme kaydetmiştir. Böylece, kredi/mevduat oranı ise temmuz ayı sonu itibarıyla 180 baz puan azalarak %106,6 olarak gerçekleşmiştir.

Bankacılık sektörünün özsermeye karlılığı ve aktif karlılığı sırasıyla temmuz ayında %10,8 ve %1,0 olmuştur. Sorunlu kredi oranı ise 20 baz puan artarak %4,50 olarak gerçekleşmiştir. Bankacılık sektörü sermaye yeterlilik oranı, kurdaki gerilemenin de olumlu katkısıyla temmuz ayında aylık olarak 46 baz puan artarak %18,19’a yükselmiştir.

Merkez Bankası’nın temmuz ayı sonunda yapmış olduğu yüksek faiz indiriminin mevduat maliyetleri üzerinde etkisinin Ağustos ayından itibaren daha belirgin bir şekilde hissedileceği ve sektör karlılığına olumlu katkı yapması beklenmektedir.

Ayrıca Merkez Bankası’nın önümüzdeki haftaki PPK toplantısında da faiz indirmesi öngörülmektedir. Ek olarak, karşılıklarda normalleşme, swap maliyetlerindeki düşüşe bağlı olarak ticari zararda azalma ile ücret ve komisyon gelirlerinde artışın devamı bankacılık sektörü karlılığını olumlu etkileyecektir.

Diğer taraftan, TÜFE endeksli tahviller, yüksek baz etkisiyle gerçekleşecek görece düşük enflasyon nedeniyle (Ekim ayı yıllık enflasyonu), karlılığı sınırlayacaktır. Ancak yine de bankacılık sektörü karlılığının ikinci yarıda ilk yarıya göre daha iyi bir görüntü sergileyeceğini düşünmekteyiz. (Ziraat Yatırım)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.