Ayrıntılı SODA hisse analizi: %48’lik getiri potansiyeli var

Soda Sanayi üçüncü çeyrekte 154 mn TL olan piyasa ortalama beklentisinin %2 altında, beklentimizin ise %13,9 üzerinde yıllık bazda %81,5 düşüşle 151,3 mn TL net kar açıkladı.

Ayrıntılı SODA hisse analizi: %48’lik getiri potansiyeli var
Ayşe Eda
Ayşe Eda
29 Ekim 2019 Salı 19:43

3Ç19 Finansal Sonuçlar – Nötr

Net kar piyasa beklentisinin hafif altında. Soda Sanayi üçüncü çeyrekte 154 mn TL olan piyasa ortalama beklentisinin %2 altında, beklentimizin ise %13,9 üzerinde yıllık bazda %81,5 düşüşle 151,3
mn TL net kar açıkladı. Tamamlanan yatırımlara ilişkin kaydedilen 58,2 mn TL’lik vergi teşviği net karı destekledi.

Geçen yıl üçüncü çeyrekte kaydedilen 206,8 mn TL’lik net finansman gelirinin bu çeyrekte 96,5 mn TL net finansman giderine dönmesi ve geçen yıl aynı dönemde yatırım faaliyetlerinden elde edilen 221,6 mn TL’lik gelirin aksine bu çeyrekte yatırım faaliyetlerinden 2,4 mn TL’lik gider yazılması net karda yıllık bazda görülen düşüşün nedenleri arasında sıralanabilir. Net karın piyasa beklentisi ile uyumlu gerçekleşmesi nedeniyle, sonuçların hisse performansına etkisini ‘nötr’ olarak değerlendiriyoruz.

Ciro performansı piyasa beklentisi ile uyumlu.

Şirketin ciro performansı, hem bizim hem piyasa ortalama beklentisi ile uyumlu, yıllık bazda %8 artışla 1.035 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Şirketin
konsolide bazda soda kimyasalları satış hacminde yıllık bazda %2, birim başına ortalama ürün fiyatlarında da %8 düşüş görüldü.

Krom kimyasalları satış hacminde ise yıllık bazda %7, birim başına ortalama ürün fiyatlarında da dolar bazında %11 düşüş görüldü. Şirketin TL bazında geçen yıl aynı dönemine kıyasla %28 daha yüksek gerçekleşen ortalama elektrik fiyatına karşın, elektrik satışları yıllık bazda %1 düştü. Toplam soda külü üretimi %3 artışla 597K ton oldu.

Yurt içi ve uluslararası üretim %3 arttı. 570K ton olan toplam soda külü satış hacmi %2 azaldı. Yurt içi satışlar %1, uluslararası satışlar %2 azaldı. Planlanan bakım faaliyetleri ve envanter optimizasyon amacını gerçekleştirmek için üretim tesisinin durması nedeniyle, toplam krom kimyasalları üretimi ise yıllık bazda %25 azaldı. Yurt içi satışlar %33 artarken, uluslararası satışlar Türkiye’den yapılan ihracatın düşük olmasından dolayı %11 azaldı. Elektrik üretimi ise yıllık bazda %7 azalırken, satış hacmi %1 azaldı. Oxyvit üretimi %6 azalırken, satış hacmi %5 oranında daraldı.

Devreye giren cam elyaf yatırımından ise bu çeyrekte 50 mn TL’lik gelir kaydedildi. Toplama bakıldığında, konsolide ciro içinde soda kimyasalları ve elektrik satış gelirlerinin payı %75 olurken, krom kimyasallarının payı %25 olarak gerçekleşti.

Operasyonel marjlar piyasa beklentisinin 0,7 puan üzerinde. 3Ç19’da FAVÖK, bizim beklentimizin %7,8, piyasa ortalama beklentisinin %6,6 üzerinde yıllık bazda %28,8 düşüşle 237,4 mn TL
seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise piyasa ortalama beklentisinin 0,7 puan üzerinde, yıllık bazda 11,9 puanlık düşüşle %22,9 seviyesinde gerçekleşti. Maliyetler ağırlıklı olarak doğal gaz
tarife zamları, düşük kapasite kullanım oranı nedeniyle konsolide bazda maliyetler yıllık bazda %32,1 artışla 691 mn TL’ye yükseldi. Faaliyet giderleri yıllık bazda %9,9 artarak 155,8 mn TL’ye
yükselirken, faaliyet giderleri/satış oranı yıllık 0,3 puanlık artışla %15,1 seviyesinde gerçekleşti.

Özet Finansallar

Soda Sanayii’nin yabancı para cinsinden net uzun pozisyonu 2,5 mlr TL seviyesinde gerçekleşti. 2018 sonu ile kıyasladığımızda, net uzun dolar pozisyonu 64 mn dolar artarak 319 mn dolar seviyesine yükselirken, net uzun euro pozisyonu 7 mn euro azalarak 102 mn euro seviyesine geriledi.

Soda Sanayii’nin brüt borcu 2,4 mlr TL seviyesinde gerçekleşti. Dolar cinsinden finansal borçlar, yeni tahvil ihracı ve mevcut tahvillerin geri alımına paralel olarak 26 milyon ABD doları artış gösterdi. Nakit ve nakit benzerleri bakiyesi 3,0 mlr TL seviyesinde gerçekleşti. Buna göre Soda Sanayi 568 mn TL net nakit pozisyonu kaydetti.

Hedef fiyatımızda aşağı yönlü revizyon.

Risksiz getiri oranı tahminimizi %16’dan %14’e indirmemize karşın, benzer şirket çarpanları modelimizde yaptığımız güncellemeler ve finansallara ilişkin yaptığımız aşağı yönlü revizyonlar nedeniyle hedef fiyatımızı 9,93 TL seviyesinden 8,70 TL seviyesine revize ediyor, sunduğu %48’lik getiri potansiyeli doğrultusunda tavsiyemizi AL olarak sürdürülüyor (HALK YATIRIM) 


Etiketler; #soda
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.