ANSGR ve AKGRT İÇİN OLUMSUZ YORUM YAPILDI; HEDEF FİYAT DÜŞÜRÜLDÜ

ANSGR ve AKGRT hisse analizi

ANSGR ve AKGRT İÇİN OLUMSUZ YORUM YAPILDI; HEDEF FİYAT DÜŞÜRÜLDÜ
Anar Asadov
Anar Asadov
30 Temmuz 2020 Perşembe 11:08

Aracı kurum yorumuyla; ikinci çeyrek ve altı aylık finansal sonuçlarını açıklayan Anadolu Sigorta ve  Ak Sigorta olumsuz yorum yapıldı ve her iki hissenin de hedef fiyatları düşürüldü... 

AKSİGORTA:

Deniz Yatırım, Aksigorta için hedef fiyatını 9,26 TL'den 9,15 TL'ye indirdi, yatırım önerisini'TUT' olarak yaptı. 

" Ak Sigorta 2Ç20 finansal sonuçlarında 169 milyon TL net kar  açıkladı. Şirketin karı yıllık bazda %88 çeyreksel bazda ise %89  arttı. Bu dönemde özsermaye karlılığı %81 olarak gerçekleşti.

Beklenti 188 milyon TL kar açıklayacağı şeklinde idi. Piyasa  eklentisi ise sadece üç katılımcı ile 180 milyon TL idi. Operasyonel  ve finansal gelirler beklentimize paralel olmasına rğmen diğer  gelir/gider kalemleri içerisinde yer alan şüpheli ticari alacak  karşılığının yüksek olması açıklanan net kar rakamını beklentimizin  altına çekmiştir. Açıklanan finansalların hisse fiyatı üzerinde  belirgin bir etkisi olmayacağını düşünüyoruz.

TUT olan tavsiyemizi sürdürüyor ve hedef fiyatımızı hisse başına 9.26 TL'den 9.15 TL'ye düşürüyoruz. Yıllık %15 prim artışı, %60 elde  tutma oranı ve %20 karşılık oranı ile çalışıyoruz. Bu temel  varsayımlara dayanarak %32.5'lik sürdürülebilir ortalama özsermaye  karlılığına, 2.25x hedef F/DD çarpanına ve Ak Sigorta için için hisse  başına 9.15 TL hedef fiyata ulaşıyoruz.

Ak Sigorta, 1 yıl ileriye  dönük tahminlerimize göre 4.79x F/K ve 1.85x F/DD çarpanları ile işlem  görmektedir. bu noktada değerlemeyi yeterince cazip bulmadığımız için TUT tavsiyemizi sürdürüyoruz. %50 temettü ödeme oranı varsayımımıza  dayanarak, temettü verimini %10.1 olarak hesap ediyoruz, ki bunun da  hisse de aşağı yönlü fiyat hareketini sınırlayabileceğini düşünüyoruz."

ANADOLU SİGORTA: 

ANSGR için  TUT olan tavsiyemizi  sürdürüyor ve hedef fiyatımızı hisse başına 7.18 TL'den 7.00 TL'ye  indiriliyor... 

Anadolu Sigorta 2Ç20 finansal sonuçlarında 128 milyon TL net kar  açıkladı. Şirketin karı yıllık bazda %21 artarken birönecki döneme  göre ise %15 geriledi. Bu dönemde özsermaye karlılığı %23.5 olarak  gerçekleşti. Beklentimiz 184 milyon TL kar açıklayacağı şeklinde idi.

Piyasada oluşan bir ortalama beklenti ise yoktu. %70 olarak  beklediğimiz primlerin şirkette tutulma oranı %60 olarak gerçekleştiği  için faaliyet geliri tahminimizin oldukça altında kalmıştır. Açıklanan  finansalların hisse fiyatı üzerinde kısmi olumsuz etkisi olabileceğini  düşünüyoruz.

TUT olan tavsiyemizi sürdürüyor ve hedef fiyatımızı hisse başına  7.18 TL'den 7.00 TL'ye düşürüyoruz. Yıllık %15 prim artışı, %67.5 elde  tutma oranı ve %25 karşılık oranı ile çalışıyoruz. Bu temel  varsayımlara dayanarak %22.5'lik sürdürülebilir rtalama özsermaye  karlılığına ve 1.25x hedef F/DD çarpanına ulaşıyoruz.

Anadolu Hayat ve Emeklilik'ten (Anadolu Sigorta’nın %20 hissesi için 700 milyon TL)  gelen değeri ekleyerek Anadolu Sigorta için hisse başına 7.00 TL hedef  fiyata ulaşıyoruz. Anadolu Sigorta, 1 yıl ileriye dönğük  tahminlerimize göre 5.46x F/K ve 1.10x F/DD çarpanları ile işlem  görmektedir. bu noktada değerlemeyi yeterince cazip bulmadığımız için

TUT tavsiyemizi sürdürüyoruz. %35 temettü ödeme oranı varsayımımıza  dayanarak, temettü verimini %6.0 olarak hesap ediyoruz." (DENİZ YATIRIM) 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.