AKBANK (AKBNK) HİSSESİ BANKACILIK KRİZİNDEN ÇIKABİLECEK Mİ?

Şeker Yatırım AKBANK HİSSE ANALİZİ

AKBANK (AKBNK) HİSSESİ BANKACILIK KRİZİNDEN ÇIKABİLECEK Mİ?
Anar Asadov
Anar Asadov
03 Aralık 2019 Salı 15:51

"AKBANK (AKBANK) Cari Fiyat: 7,77 TL – Hedef Fiyat: 9.44 TL (Yükseliş Potansiyeli %21)

Akbank için rakiplerine göre kısa aktif-pasif vade farkı, göreceli olarak kuvvetli sermaye yapısı, güçlü aktif kalitesi ve etkin kredi riski performansı, likit bilanço yapısı ve kısa vadeli yabancı para borçlanma ihtiyacının diğer bankalara göre daha az olmasını gözönünde bulunduruyoruz.  

Akbank için %23 sermaye maliyeti ve %5 uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız hedef fiyatımız 9,44 TL olup %21 artış potansiyeli bulunmaktadır.

Hisse 2019 tahmini 7,1x F/K (Benzerlerine göre %23 primli) ve 0,71x F/DD çarpanlarıyla işlem görmektedir. 2019 tahmini sermaye getirisi ise %11,9’dur. Bankanın net karının 2019 yılında %1 artmasını modelliyoruz ve pirimli değerleme çarpanlarının yerinde olduğunu düşünmekteyiz.

Aktif-pasif vade farkı rakiplerinden kısa olan (TL tarafında 2 ay) Akbank rakiplerine göre daha avantajlı gözükmektedir. Swap maliyetleri ve Tüfe endeksli tahvil gelirlerine göre düzeltilmiş çekirdek net faiz marjı çeyreksel bazda 32bp artarak 3Ç19’da %4,4 olarak gerçekleşmiştir.

2019 yılında bankaın swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjında 26 baz puan daralma bekliyoruz. Ücret ve komisyon gelirlerinde yıllık artış oranı % 37,6 olup %20 olan bütçenin bir hayli üzerindedir. Banka göreceli olarak düşük takipteki krediler rasyosu ile öne çıkmaktadır.

TGA rasyosu enerji sektör kredilerinin TGA olarak yeniden sınıflandırılmasının da etkisiyle çeyreksel bazda 160 baz puan artarak %6, seviyesinde gerçekleşmiştir. Takipteki krediler rasyosunun 2019 yılında 7,3% seviyesine yükselmesini toplam kredi riski maliyetinin ise 300 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

Bankanın ana ve çekirdek sermaye yeterlilik rasyoları %20,8 ve %18,0 olup güçlü bir seviyededir. Beklentimizden daha yüksek sorunlu kredi oluşumu, beklentimizden daha olumsuz seyreden fonlama maliyetleri hisse performansında olumsuz etki yapabilir." (Şeker Yatırım) "

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.