AKBANK, (AKBNK) BEKLENTİNİN ÜZERİNDE KAR AÇIKLADI

AK BANK BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE 3. ÇEYREK KARI AÇIKLADI

AKBANK, (AKBNK) BEKLENTİNİN ÜZERİNDE KAR AÇIKLADI
Ayşe Eda
Ayşe Eda
30 Ekim 2019 Çarşamba 21:44

Akbank’ın 2019 yılının üçüncü çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğine göre %9,3 oranında artarak 1.397mn TL’ye yükselmiş ve hem piyasa beklentisi olan 1.284mn TL’nin hem de bizim beklentimiz olan 1.282mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir.

Tahminimizdeki sapmada, karşılık giderleri beklentimizden altında gelmesi etkili olmuştur. Üçüncü çeyrek net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise %5,3 oranında artmıştır.

Üçüncü çeyrek karı ile birlikte Akbank’ın 2019 ilk dokuz ayındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %11,9 oranında azalarak 4.088mn TL’ye gerilemiştir.

Üçüncü çeyrekte mevduat maliyetlerindeki düşüşün olumlu yansımasıyla, TÜFE endekslilerin olumsuz etkisine karşın, net faiz gelirleri bir önceki çeyreğe göre %8,9 oranında artmıştır. Enflasyonda yapılan aşağı yönlü revizyonla birlikte (enflasyon beklentisi %12’den %10’a revize edilmesi-yaklaşık 295mn TL negatif etki) TÜFE endeksli tahvillerden elde edilen gelir 147mn TL azalarak 442mn TL olmuştur.

Net ücret komisyon gelirlerinde ise önemli bir değişim gözlenmezken, swap kullanımındaki artışa bağlı olarak yükselen swap giderleriyle birlikte ticari zarar 261mn TL artarak 534mn TL’ye yükselmiştir. Diğer yandan, karşılık giderleri %6,2 azalırken, operasyonel giderlerdeki yükseliş sınırlı olmuştur.

Akbank’ın Net Faiz Marjı (swap hariç) üçüncü çeyrekte mevduat maliyetlerinde azalmayla 41baz puan artış göstermiş ve %5,07’ye yükselmiştir. Mevduat maliyetleri 18 baz puan, borçlanma araçları 48baz puan, menkul kıymetler 47 baz puan olumlu etki yaparken, TÜFE endeksli tahviller 35 baz puan negatif etki yapmıştır.

Kredi faizlerindeki gerileme ise 39 baz puan negatif etki yapmıştır. Öte yandan, Banka’nın özsermaye ve aktif karlılığı ise sırasıyla %11,1 ve %1,6 oranında gerçekleşerek bir önceki çeyreğin bir miktar üzerinde gerçekleşmiştir. Banka’nın gider/gelir rasyosu ise 190 baz puan azalarak %34,1’e gerilemiş ve olumlu görüntü sergilemeye devam etmiştir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.