(AGHOL) HİSSESİ TÜM YÖNLERİYLE ANALİZ EDİLDİ

Anadolu Grubu Holding Hisse Yorumu /Şirket Ziyaret Notu

(AGHOL) HİSSESİ  TÜM YÖNLERİYLE ANALİZ EDİLDİ
Ayşe Eda
Ayşe Eda
30 Aralık 2019 Pazartesi 19:57

Anadolu Grubu Holding Türkiye’de tüketici ürünleri segmentinde lider şirketlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Şirketin biracılık, içecek, gıda perakenciliği, otomotiv, kırtasiye malzemeleri, enerji ve gayrimenkul sektörlerinde önemli yatırımları bulunmaktadır. Holding’in net aktif değerinin (NAD) yaklaşık %99’unu kapsayan ana şirketleri ise Migros ve Anadolu Efes olarak ön plana çıkmaktadır.

Uluslararası şirketlerle olan ortaklıklarının da katkısıyla bira ve içecek segmentlerinde pazar lideridir. Anadolu Efes’te AB InBev’in, Coca Cola İçecek’te ise Coca-Cola’nın küresel ağları ve uzmanlıklarının da katkısıyla faaliyetlerini birçok ülkeye taşımıştır. Bu iştirakleri vasıtasıyla Rusya, Ukrayna, Pakistan, Kazakistan ve Gürcistan gibi yurtdışı ülkeler konsolide gelirin %32 ve konsolide FAVÖK’ün ise %38’ini sağlayarak coğrafi çeşitlilik yaratmaktadır.

Anadolu Grubu Holding etkili portföy yönetimi ile değer yaratmaktadır. Şirket 2015 yılında Migros gibi önemli bir şirkete yatırım yaparken geçtiğimiz dönemde Alternatifbank, Polinas, Ana Gıda gibi şirketlerin ise satışını başarılı bir şekilde tamamlamıştır. Bunun yanında otomotiv segmentinde yerli otomobil projesinde ise %19’luk paya sahiptir. Şu andaki portföy içerisinde Migros, Anadolu Efes ve Coca Cola İçecek gibi şirketler holdingin ana işkolları olarak ön plana çıkmaktadır. Diğer taraftan Adel, Anadolu Isuzu, Çelik Motor ve Etap ise görece istikrarlı yatırımlar olarak görülmektedir. Diğer taraftan enerji, gayrimenkul ve Anadolu Gıda (McDonalds) ise taktiksel ve stratejik iş kolları olarak ön plana çıkmaktadır.

Anadolu Grubu Holding riskleri azaltmak için net borcu düşürecek tedbirlere odaklanmaktadır. Şirketin proforma net borcu 2018 sonundaki 12,9 milyar TL’den (FAVÖK’ün 2,7 katı) Eylül 2019 itibariyle 11,6 milyar TL seviyesine (FAVÖK’ün 2,1 katı) gerilemiştir. Konsolide net döviz açık pozisyonu 4,8 milyar TL seviyesinde bulunurken şirketin solo net borcu ise 1,7 milyar TL’dir. Kurlardaki volatilite ise açık pozisyon nedeniyle bir risk unsuru olarak ön plana çıkmaktadır.

Anadolu Grubu Holding %48 net aktif değer iskontosu ile işlem görmektedir. Birleşme’nin tamamlandığı Ocak 2018’in ardından şirketteki iştirak yapısının sadeleşmesi neticesinde NAD iskontosu %20 seviyelerine kadar gerilerken sonrasında Türkiye ekonomisindeki yavaşlama ve kurlardaki oynaklık nedeniyle iskonto yeniden açılmaya başlamıştır. Önümüzdeki dönemde ekonomik aktivitedeki toparlanma, borçluluktaki azalmanın devam etmesi ve olası iştirak satışları NAD iskontosunun gerilemesi için katkı sunabilir.(GEDİK YATIRIM) 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.