(AEFES) BİLANÇOSU HİSSEYİ NE KADAR ETKİLER?

ANADOLU EFES (AEFES) HİSSE ANALİZİ 3Ç19 sonuçlarının, AEFES hissesi üzerinde olumlu bir etki yapmasını bekliyoruz. Hedef fiyatımız olan 26.00 TL/hisse %33 yukarı potansiyel sunmaktadır.

(AEFES) BİLANÇOSU HİSSEYİ NE KADAR ETKİLER?
Anar Asadov
Anar Asadov
06 Kasım 2019 Çarşamba 10:34

AK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 3Ç19 

Anadolu Efes’in 3Ç19 net karı 585 milyon TL ile 3Ç18’de 66 milyon TL olan net zarara göre önemli derecede yükseldi. Bu iyileşmede, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre özellikle yurt dışı pazarlarda satışlarda büyüme ve karlılık artışına bağlı olarak daha güçlü operasyonel sonuç elde edilmesinin yanında, 3Ç18’de 472 milyon TL seviyesinde olan kur farkı giderlerinin 3Ç19’da 337 milyon TL kur farkı gelirine dönmesi etkili oldu. Hem yurt içi hem de yurt dışı operasyonlarda beklentilerimizin üzerinde gerçekleşen karlılık sayesinde, 3Ç19 net karı bizim 502 milyon TL olan beklentimizi aştı.

Piyasa beklentisi ile karşılaştırdığımızda, sonuçlar genel olarak tahminleri karşılarken, net kar 517 milyon TL olan konsensüsün üzerinde gerçekleşti. Sonuçların ardından Türkiye’de zayıf talep ve artan maliyet baskısına paralel olarak, Şirket 2019 beklentisini bir miktar aşağı yönlü revize ederken, yurt dışında öngörü üzeri gerçekleşmeler sayesinde konsolide beklentilerinde bir değişikliğe gidilmediğini belirtti.

Genel olarak başarılı bulduğumuz 3Ç19 sonuçlarının, hisse üzerinde olumlu bir etki yapmasını bekliyoruz. Hedef fiyatımız olan 26.00 TL/hisse %33 yukarı potansiyel sunmaktadır.

Hissenin son dönemde gösterdiği zayıf performansın, özellikle Rusya operasyonlarında birleşme sonrası elde edilen sinerjilerin yarattığı katkıyı yansıtmadığını düşünüyoruz. Dolayısı ile Anadolu Efes için “Nötr” olan tavsiyemizi “Endeks Üzeri Getiri” olarak yukarı yönlü revize ediyoruz

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 3Ç19 

3Ç19 sonuçlarını 585.4 milyon TL net kar ile açıkladı.

Açıklanan net kar rakamı, 516.8 milyon TL olan piyasa beklentisinin üzerindedir. Şirket geçen yılın aynı döneminde, 66.1 milyon TL zarar açıklamıştı. Net satışlar 7,098 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %12 arttı. Açıklanan net satış rakamı piyasa beklentisi olan 7,091 milyon TL ile uyumlu gerçekleşti.

Şirketin yurtdışı satışları, yıllık ve ABD doları bazında, %19 artış kaydetti ve net satışlardaki payı %34 oldu. (3Ç18: %32) Şirket, 3Ç19’de 1,399 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %19 artış gösterdi.

Açıklanan FAVÖK rakamı piyasa beklentisi olan 1,362 milyon TL ile uyumlu gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 118 baz puan artarak %19.7 oldu.

Detaylarına baktığımızda, şirketin brüt marjı, yıllık bazda, 206 baz puan arttı ve %39.2 olarak gerçekleşti. Faaliyet giderleri/satışlar rasyosu ise, yıllık bazda, 22 baz puan azaldı ve %25.3 olarak gerçekleşti.

Pazarlama giderleri, yıllık bazda, %13 arttı. Genel yönetim giderleri ise, yıllık bazda, %7 arttı.

Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %15 azalarak 4,599 milyon TL olarak gerçekleşti.

Net borç/FAVÖK rasyosu 1.3 olarak gerçekleşmiş olup, net borç/özsermaye rasyosu 0.2 olarak kaydedilmiştir. Net işletme sermayesi ise -380 milyon TL (3Ç18: -89 milyon TL ve 2Ç19: -290 milyon TL) olarak gerçekleşirken, net işletme sermayesinin satışlara oranı -%1.7 (3Ç18: -%0.5 ve 2Ç19: -1.3%) olarak kaydedildi. En son kapanış fiyatına göre, şirket 10.9 F/K çarpanından ve 7.4 FD/FAVÖK çarpanından işlem görmektedir.

Şirket yönetimi, yılın ilk dokuz ayında gösterilen performans ışığında, Konsolide ve Bira Grubu bazında beklentilerini korurken; Türkiye Bira, Uluslararası Meşrubat ve Konsolide Meşrubat Grubu hacimlerinde revizyona gitti.

Şirket yönetimin Türkiye Bira için daha önce düşük-tek haneli daralma olarak paylaşılan hacim beklentisi şimdi orta-tek haneli daralmaya revize edilirken, net satış gelirleri de yüksek yirmili yüzdelerde büyümeden düşük yirmili yüzdelerde büyümeye revize edildi.

Böylelikle, Türkiye bira operasyonları için FAVÖK marjı daralmasına yönelik beklentilerinde değişiklik yapılmamakla birlikte önceki beklentilerden daha fazla bir daralma öngörülmektedir.

Benzer şekilde, meşrubat operasyonlarında da, uluslararası meşrubat satış hacimleri için daha önce paylaşılan %2 – %4 büyüme beklentisinin düşük-tek haneli küçülme beklentisine revize edilmesiyle, konsolide meşrubat satış hacmi için beklentiler de başlangıçta paylaşılan %1 – %3 büyüme beklentisinden, büyümede hafif düşüş beklentisine revize edildi.

Böylece, konsolide meşrubat grubu için net satış gelirleri büyümesine yönelik yönetimin beklentisi de daha önceki %16-%18 büyüme beklentisinden %10-12% büyüme beklentisine revize edildiği bildirildi.

Bira segmentinde Türkiye haricinde elde edilen güçlü sonuçlar ile birlikte Türkiye meşrubat operasyonlarında beklentilerin korunması da göz önüne alındığında, Konsolide Anadolu Efes ve Bira Grubu bazında beklentilerinde herhangi bir revizyon bulunmadığı da açıklandı.

OYAK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 3Ç19 

Anadolu Efes 3Ç19 finansallarında sırasıyla TL7.1milyar ciro (yıllık %12 artış), TL1415mn düzeltilmiş FAVÖK (yıllık %18 artış), TL585mn net kar (3Ç18 net zarar TL66mn) açıklamıştır.

Ciro beklentilere paralel, FAVÖK ve net kar beklentileri %4 ve %13 oranlarında aşmıştır. Net finansal giderlerdeki toparlanma ve düşük vergi oranı net kar tarafında olumlu etki yapmıştır.

Güçlü yurtdışı bira operasyonlar performansı finansalları desteklemiştir. Şirketin bira tarafında Türkiye kaynaklı beklenti revizyonu hafif baskı yaratabilir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.