5 ARACI KURUMUN 9-13 ARALIK HAFTASI İÇİN ÖNERDİĞİ HİSSELER

MEKSA YATIRIM, GEDİK YATIRIM, ZİRAAT YATIRIM, İNTEGRAL YATIRIM VE YATIRIM FİNANSMAN'IN 9-13 ARALIK HAFTASI İÇİN TAVSİYE ETTİĞİ HİSSE İSİMLERİ...

5 ARACI KURUMUN 9-13 ARALIK HAFTASI İÇİN ÖNERDİĞİ HİSSELER
Anar Asadov
Anar Asadov
09 Aralık 2019 Pazartesi 15:08

MEKSA YATIRIM 9-13 ARALIK HİSSE YORUMLARI 

Borsada yılsonu rallisi kâr satış denemelerine rağmen sürüyor. Borsada çıkışı destekleyen gelişmelere bakıldığında düşük faiz, ekonomideki toparlanmanın süreceği beklentileri, hisselerin uzun süredir primsiz ve ucuz kalması, dış borsalardaki çıkış hareketleri, iç ve dış gündemde gerilimin düşmesi gibi etkenler sayılabilir.

Piyasalar temkinli anlayıştan iyimserliğe oldukça çabuk geçiş yaptı. Dolar bazlı grafikler dışında fiyat kazanç oranı gibi bilanço değerleme kriterlerine bakıldığında Borsa İstanbul’u kısa dönem primli görülse de orta, uzun dönem primli ve pahalı olarak görmek için erken. Borsa İstanbul (BIST100) fiyat kazanç oranı 8.2 seviyesinde.

Türkiye’nin son yıllarda özel gündemleri nedeniyle düşük değerleme ile fiyatlandığı biliniyor. Bu rakam geçmiş yıllardaki zirve seviyelerine uzak. Ayrıca dış borsalara göre hala düşük sayılabilecek bir rakam. Diğer yandan borsadaki iyimserliğe karşılık Türkiye’nin risk priminin (CDS) hala 300 seviyesinin üzerinde olması ve dolar/TL kurunun ise 5.70 seviyesinin altına gelememesi dikkat çeken bir ayrıntı.

İyimserliğin bu ölçeklerde de görülmesi gerekir. Ayrıca yükselişe rağmen borsaya yabancı ilgisinin zayıf kalması ve son günlerde satışta görülmeleri bir başka dip not. Bu kısa notlardan sonra iç ve dış gündeme baktığımızda önümüzdeki hafta merkez bankası toplantıları var. Piyasalarda 12 Aralık Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan 1-1.15 puanlık bir faiz indirimi beklentisi hakim. 11-12 Aralık tarihlerinde yapılacak ABD ve Avrupa merkez bankalarından ise faiz değişimi beklenmiyor. ABD Başkanı Trump’ın devam eden azil sürecine piyasaların duyarsızlığı sürüyor. Piyasalardaki iyimserlik korunuyor.

GEDİK YATIRIM 9-13 ARALIK HİSSE YORUMLARI 

Geçen hafta %0.9 olarak açıklanan 3.çeyrek büyüme verisi beklentilere hemen hemen paralel gelirken, son çeyrek için yüksek beklentileri destekledi. NATO zirvesinin piyasa üzerinde olumlu yada olumsuz etkisini hissetmedik. Haftanın son günü gelen Halkbank’ın ABD davası ile ilgili taleplerinin reddi haberleri Halkbank hissesi üzerinde bir miktar baskı yaratırken bu durum endeks üzerinde de sınırlıda olsa baskının oluşmasına neden oldu. Yabancı takasındaki düşüş dikkat çekici olurken bu konu piyasada soru işaretleri yaratıyor. Yabancılar geçtiğimiz hafta Akbank, Yapı ve Kredi Bankası, Halkbank, Tüpraş, Petkim gibi bazı hisselerde satış tarafında görünürken, Tofaş Fabrika, Türk traktör, Tümosan, Garanti Bankası, Vakıfbank, Vestel Elektronik, Arçelik gibi hisselerde alış tarafında bulundular. Bu liste hem alış hem satış için daha uzatılabilir elbette. Sadece birkaç örnek vermek istedim.

Moody’s Pas Geçti
Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye değerlendirmesini pas geçti. Kredi notu ve görünüm de bir değişiklik olmadı. Piyasa beklentisi Moddy’s’in Türkiye’nin ekonomik görünümünü negatif’den durağan’a yükselteceği yönündeydi. Moody’s bu hareketi ile notta veya görünümde olumlu yada olumsuz değişiklik yapmayı gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığı mesajını verdi. Daha önceden de kredi derecelendirme kuruluşlarının pas geçme örnekleri var. Bu gelişmenin piyasa üzerinde önemli bir etkisini beklemiyorum. Çünkü piyasada görünümde iyileşme beklentisinin hızlı bir şekilde fiyatlandığını düşünmüyorum. Fiyatlanmadığı için olumuz etkisinin de olması yönünde bir beklentim bulunmuyor.

INTEGRAL YATIRIM 9-13 ARALIK HİSSE YORUMLARI 

Endeksin 108000 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda 110000 direnci ilerleyen günlerde test edilebilir. Daha yukarıda 112700 ve 115500 dirençleri bulunuyor. Aşağıda ise 108000 desteğinin altına gerilemede 106000 seviyesi kritik destek olarak izlenebilir. Endeksin bir şekilde 106000 seviyesinin altında kalması ve kapanış gerçekleştirmesi teknik olarak önemli bir şekilde olumsuz olacaktır.

TCMB faiz kararı bu bakımdan önemli olabilir. Ayrıca Cuma günkü sanayi üretim verisi hisse senedi piyasaları için etkili olabilir.

ZİRAAT YATIRIM 9-13 HİSSE YORUMLARI

SODA: Düşüş trendinin ve 20 haftalık ortalamasının üzerinde kapatan hissede, haftalık bazda göstergelerde kısmi güçlenme, RSI’da da dönüş formasyonlarından ters omuz baş omuz gözleniyor. Bu kapsamda, hisse 5,80 desteğinin üzerinde kalarak, 6,30 – 6,34 direnç bölgesini hedefleyebilir.

VESTL: Simetrik üçgen formasyonun dışına sert bir şekilde çıkan hissede işlem hacmi de önemli bir oranda artarken, yükseliş eğilimi devam edebilir. Hissede, 11,82 zarar – kes olmak üzere 13,10 – 13,16 hedef bölgesi olarak takip edilebilir.

YATIRIM FİNANSMAN 9-13 ARALIK HİSSE YORUMLARI 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.