03 Nisan, BİST ŞİRKET HABERLERİ

03 nİSAN BİST şirket haberlerinden öne çıkanlar

03 Nisan, BİST ŞİRKET HABERLERİ
Ayşe Eda
Ayşe Eda
03 Nisan 2020 Cuma 10:05

Soda Sanayii (SODA, Pozitif): Şişecam, Soda Sanayii A.Ş. payları  ile ilgili olarak 5,25-5,28 TL fiyat aralığından 1.983.490 TL toplam  nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirdi. Bu işlemle birlikte Soda Sanayii A.Ş. sermayesindeki payları %62,74 sınırına ulaştı

Mavi Giyim (MAVI, Negatif): Şirket, COVID-19 (Koronavirus)  salgınının yol açtığı iş kesintileri ve belirsizlikler nedeniyle 12 Mart 2020'de açıklanan 2020 mali yıl beklentilerini geri çekerek, şu  an için güncellenmiş bir öngörüde bulunmadıklarını bildirdi.
Hatırlayacak olursak, şirket 2020’de konsolide gelirleri %23 (±%2)  büyüterek UFRS 16 hariç %14,0 (±%0,5) FAVÖK marjı elde etmeyi ve  bilançoda net nakit durumuna geçmeyi hedeflediğini belirtmişti. Türkiye’de 15 net mağaza açılışı ve 10 mağazayı da genişletmeyi  planlarken, birebir mağazalardaki (like-for-like) büyümesini ise %18  olarak hedefliyordu.

Aselsan (ASELS, Pozitif): Aselsan tarafından yapılan basın  açıklamasında 1Ç20'de de küresel koşullardaki olumsuzluklara rağmen  şirketin büyümesini devam ettirdiği belirtildi. Açıklamada ayrıca  şirketin toplam tedariğinde Uzakdoğu ülkelerine herhangi bir  bağımlılığı bulunmadığı ve bu bölgelerden yapılan sınırlı malzeme  alımlarının da çok hızlı bir şekilde gerek yurt içi gerekse yurt  dışından ikâme edilebildiği ifade edildi.  Stratejik niteliği gereği  kritik malzemelerde stoklu çalışan şirketin, ABD ve diğer ülkelerden  yapılan tedarik konusunda acil bir ihtiyacı olmadığı gibi yakın  gelecekte de üretimin olası tedarik kaynaklı sorunlardan  etkilenmeyeceği de açıklamada ayrıca vurgulandı. Aselsan’ın 1Ç20'de  büyüme trendini devam ettirerek 320 Milyon ABD Doları'nı aşkın yeni  sipariş aldığı belirtildi.

Koç Holding  (KCHOL, Nötr): Koç Holding  1 TL nominal değerli paya  ödenecek nakit kar payını brüt 0,2095000 TL olarak genel kurulda  onaylandığını açıkladı. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım  tarihi 6.04.2020 olup, son kapanış fiyatına göre %1,6 temettü  verimliliğine işaret ediyor.

ARD Bilişim  (ARDYZ, Pozitif): Şirket, "Konya  3000 Kişilik Öğrenci Yurdu Yapım İşi" ve "Aydın 1750 Kişilik Öğrenci Yurdu Yapım İşi" için üçüncü taraf olduğu proje kapsamında Kapalı Devre Kamera Güvenlik Sistemi için ürün tedariği ve devreye alma sözleşmesini 250.000 Amerikan Doları (USD) + KDV bedelle imzaladı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.